افزایش اجاره بهای مسكن در نقاط شهری

افزایش اجاره بهای مسكن در نقاط شهری

در زمستان سال قبل اجاره بها در نقاط شهری به صورت متوسط ۴.۴ درصد افزایش داشته است.


به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، بر اساس گزارش مرکز آمار ایران یکی از بخش های مهم در برآورد شاخص قیمت مصرف کننده، بخش مسکن می باشد. این بخش شامل زیر بخش های "اجاره بهای واحدهای مسکونی" و "خدمات نگهداری و تعمیر واحد مسکونی" (تعمیرات جزئی واحد مسکونی: لوله کشی، گچ کاری، برق کاری، نصب ایزوگام و... ) است.

بر مبنای تازه ترین گزارش مرکز آمار ایران، در زمستان ۱۳۹۹، شاخص قیمت اجاره بهای واحدهای مسکونی در مناطق شهری، به عدد ۲۱۸، ۳ رسید که نسبت به فصل قبل (۲۰۹.۰)، ۴.۴ درصد افزایش داشته است.

در این فصل بیشترین نرخ تورم فصلی در ارتباط با استان سمنان با ۱۰.۵۱ درصد افزایش و کمترین آن در ارتباط با استان لرستان با ۱.۲۲ درصد افزایش می باشد. درصد تغییرات شاخص قیمت اجاره بها در فصل زمستان ۱۳۹۹ نسبت به فصل مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه)، ۲۸.۹ درصد است که نسبت به فصل پاییز ۱۳۹۹(۲۸.۴ درصد)، ۰.۵واحد درصد افزایش نشان داده است.

بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه در ارتباط با استان همدان با ۳۹.۴ درصد افزایش و کمترین آن در ارتباط با استان سیستان و بلوچستان با ۱۲.۹ درصد افزایش است. به عبارتی خانوارهای استان همدان به صورت متوسط ۱۰.۵ واحد درصد بیشتر از میانگین کل کشور و خانوارهای استان سیستان و بلوچستان ۱۶ واحد درصد کمتر از میانگین کل کشور در بخش اجاره بها هزینه کرده اند.

نرخ تورم چهار فصل منتهی به فصل زمستان ۱۳۹۹ نسبت به دوره مشابه سال قبل در بخش اجاره بها، برابر ۲۷، ۵ درصد است. اطلاع مذکور در استان همدان (۳۵.۷ درصد) بیشترین عدد و در استان سیستان و بلوچستان (۱۴.۷ درصد) کمترین عدد را نشان داده است.

متوسط افزایش هزینه اجاره بها برای کل خانوارهایی که تمدید قرارداد داشته اند، در فصل زمستان ۱۳۹۹ برابر با ۳۸، ۶ درصد است.

منبع:

1400/01/31
13:10:39
5.0 / 5
572
تگهای خبر: تعمیر , خدمات , قیمت , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها