چرا برخی سرمایه گذاران بورسی نگاه سفته بازی دارند؟

چرا برخی سرمایه گذاران بورسی نگاه سفته بازی دارند؟

فی بگیر: یک کارشناس بازار سرمایه یکی از دلیلهای نگاه کوتاه مدت سهام داران به بازار سرمایه را عدم ثبات در سیاست های تقسیم سود و عدم اطمینان درباب میزان و زمان دریافت سود تقسیمی شرکتها و همین طور عدم شفافیت در نحوه نگهداشت سود در شرکتها عنوان نمود.


مجید امروی در گفت و گو با ایسنا، با اعلان اینکه خیلی از سرمایه گذاران به دلیلهای مختلفی خرید و نگهداری (به عنوان منبع سود) دارایی های فیزیکی را به دارایی های مالی ترجیح می دهند، اظهار نمود: این امر منجر به ایجاد نگاه کوتاه مدت به بازار سرمایه و تمرکز بر سود سرمایه ای (capital gain) بجای تحلیل و خرید سهام دارای جریان نقدی شده است.
وی افزود: همچون دلیلهای این مساله می توان به عدم ثبات در سیاست های تقسیم سود و عدم شفافیت در نحوه نگهداشت سود در شرکت اشاره نمود. بدین جهت سهامدار در روز مجمع با یک جعبه سیاه مواجه می شود. به نحوی که اطلاعی درباب میزان سود تقسیمی شرکت و بازه زمانی پرداخت آن ندارد.
به اعتقاد این کارشناس بازار سرمایه، شرکتها می توانند با بیان سیاست تقسیم سود پنج ساله آتی خود امکان انتخاب استراتژی سرمایه گذاری با نگاه طولانی مدت را برای سرمایه گذاران فراهم آورند.
امروی در ادامه با تاکید بر اینکه یکی دیگر از عواملی که منجر به کاهش تمایل سرمایه گذاران به خرید و نگهداری سهام با دید طولانی مدت شده، پرداخت سود سهام بصورت سالانه و با تاخیر پرداخت فرسایشی و زمان بر است، اظهار داشت: در صورتیکه سایر دارایی ها غالبا دارای جریانات نقدی ملموس و کوتاه مدت (مانند اجاره املاک) هستند. این در حالیست که در خیلی از بورس ها، سود سهام بصورت مقاطع فصلی و پرداخت ماهانه تنظیم شده است.
وی اضافه کرد: از طرف دیگر، علاوه بر سالانه بودن سود تقسیمی، پرداخت آن در بازه زمانی هشت ماه و گاهی بسیار بیشتر بعد از روز مجمع است. در این حالت سرمایه گذار تمایل خودرا برای خرید و نگهداری سهام و استفاده از سود سالانه از دست می دهد. همین طور عدم کنترل و نظارت بر نحوه پرداخت سود تقسیمی باعث شده است پیگیری و دریافت سود سهام به ویژه برای سهامداران حقیقی کاری دشوار تلقی شده و بسیاری حضور و دریافت سود تقسیمی در مجامع را مطلوب ندانند.
منبع:

1400/01/30
14:12:38
5.0 / 5
649
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها