انتقاد روس ها از جنگ دلاری و تحریم های اقتصادی

انتقاد روس ها از جنگ دلاری و تحریم های اقتصادی

قائم مقام وزیر خارجه روسیه، کاهش استفاده از دلار را یک واکنش طبیعی به تحریمهای آمریکا دانست.


به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، قائم مقام وزیر خارجه روسیه در گفتگو با اسپوتنیک با انتقاد از استفاده ابزاری آمریکا از دلار اظهار داشت: پیشبینی پذیر نبودن سیاست های آمریکا سبب شده است تا نتوان به دلار در مبادلات تجاری دو و چندجانبه اعتماد کرد. به قول الکساندر پنکین، کاهش استفاده از دلار یک واکنش طبیعی به وضعیت ژئوپلتیکی فعلی است.
پنکین سیاست گذاری های اقتصادی آمریکا را غیرقابل پیشبینی دانست و اضافه کرد: نمی توانیم برای مبادلات تجاری خود به دلار خیلی اعتماد داشته باشیم. هم ما و هم سایر کشورها نیاز داریم تا در مبادلات تجاری از ارزهای ملی و سایر ارزهای معتبر جهانی ( به جای دلار) استفاده نماییم.
قائم مقام وزیر خارجه روسیه در بخش دیگری از سخنان خود، استفاده بیشتر از ارزهای ملی در مبادلات خارجی را یک مسئله مهم در عرصه تجارت خارجی دانست و اضافه کرد: با شرایط فعلی، شرکتها و کشورها مجبور شده اند اقداماتی انجام دهند تا خسارات اقتصادی و ریسکهای ناشی از تحریم های آمریکا را به حداقل برسانند.
پیش از این هم سرگئی لاوروف- وزیر خارجه روسیه- در گفتگو با یک رسانه چینی از چین خواسته بود تا در تبادلات تجاری خود با روسیه از ارزهای ملی استفاده نماید. به قول لاوروف، آمریکا و دیگر کشورهای غربی تنها به ابزار تحریم بر این باورند که به نفع هیچ کسی نیست. وزیر خارجه روسیه از زیان شرکتهای اروپایی در نتیجه منع تجارت با روسیه توسط اتحادیه اروپا بعنوان عاملی نام برده بود که نشان دهنده شکست سیاست تحریمی غرب است. لاوروف همینطور دولت بایدن را متهم کرد که سیاست های تحریمی دولت های قبلی را دنبال می کند.
طبق اعلام وزارت دارایی روسیه، روند کاهش وابستگی این کشور به دلار ادامه یافته و سهم دلار از ذخایر ارزی از ۴۵ درصد به ۳۵ درصد کاهش یافته؛ در حالیکه سهم یوان از این ذخایر به ۱۵ درصد افزوده شده است. روسیه همینطور در سالهای اخیر به میزان قابل ملاحظه ای از حجم اوراق دلاری در اختیار خود کاسته است؛ تا جایی که حجم اوراق دلاری در اختیار این کشور از ۱۷۰ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۰ به تنها ۶ میلیارد دلار رسیده که از این میزان ۴.۸ میلیارد دلار در ارتباط با اوراق کوتاه مدت و ۱.۲ میلیارد دلار هم در ارتباط با اوراق بلندمدت بوده است.
منبع:

1400/01/16
19:48:18
5.0 / 5
637
تگهای خبر: اقتصاد , تجارت , دلار , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها