شرایط دریافت ضمانت نامه های بانكی در تجارت

شرایط دریافت ضمانت نامه های بانكی در تجارت

به گزارش فی بگیر با تعیین و ابلاغ دستورالعمل دریافت ضمانت نامه های بانکی از جانب گمرک ایران، مهلت این ضمانت نامه ها حداکثر تا ۱۵ بهمن ماه تعیین شد.به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، گمرک ایران در جهت پشتیبانی از تولید و بهبود فضای کسب و کار و به استناد قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و همینطور قانون امور گمرکی، شرایط ضمانتنامه های بانکی را به گمرکات ابلاغ کرده است.

بر این اساس به منظور تسهیل و تسریع در ترخیص کالا و جبران کمبود نقدینگی بخش تولیدی و بازرگانی کشور این مجوز صادر شده که از آغاز سالجاری و بر مبنای شرایط تعیین شده و رعایت مقررات و همینطور در صورت درخواست صاحب کالا، اظهار کننده یا نماینده قانونی او، بابت حقوق ورودی کالای مربوطه ضمانتنامه بانکی معتبر و مطابق با فرم مورد قبول گمرک ایران دریافت کند.

بررسی شرایطی که از جانب گمرک ایران برای دریافت ضمانتنامه تعیین شده از این حکایت دارد که مهلت ضمانتنامه های بانکی برای ترخیص قطعی کالا همچون مواد اولیه واحدهای تولیدی، ماشین آلات خط تولید، انواع دارو و مواد اولیه دارویی، لوازم و تجهیزات پزشکی، ماشین آلات راه سازی و همینطور برای کالاهای اساسی و نهاده های تولید بخش کشاورزی با سررسید حداکثر ۱۵ بهمن ماه خواهد بود.
همینطور تأمین حقوق ورودی ترخیص قطعی سایر کالاهای وارده با دریافت ضمانتنامه بانکی با سررسید سه ماهه و با رعایت قوانین و مقررات مربوطه امکان پذیر است. البته فارغ از زمان تودیع ضمانتنامه سررسید آن نباید از ۱۵ بهمن ماه بیشتر باشد.
در جهت پشتیبانی از توسعه صادرات هم کالاهای صادراتی مشمول عوارض، با تودیع ضمانتنامه بانکی با سررسید حداکثر یک ساله قابل ترخیص هستند.
از سویی دریافت ضمانتنامه بانکی بابت تأمین حقوق ورودی کالاهای اشخاص حقیقی و حقوقی غیر تولیدی به مبلغ بیشتر از ۵۰ میلیون تومان امکان پذیر است.
بر مبنای شرایط تعیین شده گمرکات اجرایی از اول بهمن ماه به بعد مجاز به پذیرش ضمانتنامه بانکی نیستند.

منبع:

1400/01/06
01:58:28
5.0 / 5
677
تگهای خبر: تجارت , توسعه , تولید , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها