با تشدید قرنطینه های اروپا

عقب نشینی اوپك پلاس از افزایش تولید قوت گرفت

عقب نشینی اوپك پلاس از افزایش تولید قوت گرفت

فی بگیر: با رشد مستمر قیمتهای نفت در اوایل سال میلادی جاری، اوپک و متحدانش امیدوار بودند بتوانند محدودیت عرضه نفت را تسهیل کنند اما منابع صنعتی می گویند موج جدید قرنطینه ها در سراسر جهان، طرح افزایش تولید این گروه را برهم خواهد زد.به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، گروه اوپک پلاس که تحت پیمان محدودیت عرضه، تولیدش را چند میلیون بشکه در روز محدود نگه داشته است، چهارم مارس با تصمیم برای ثابت نگه داشتن تولید، بازار را غافلگیر کرد.

تنها روسیه و قزاقستان اجازه یافتند تولیدشان را به میزان اندکی بالا برند. اما شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان سعودی با اشاره به بازگشت قرنطینه در میلان ایتالیا بعنوان یکی از دلیلهای خود، قاطعانه روی تصمیم برای عدم افزایش تولید ایستاد.

این تصمیم حالا عاقلانه به نظر می آید. کشورهای اروپایی همچون فرانسه، سوییس و نروژ از آن زمان محدودیتهای کرونائی را در واکنش به افزایش آمار مبتلایان شدت بخشیده اند.

بهای معاملات نفت برنت که اوایل ماه میلادی جاری به ۷۱ دلار در هر بشکه صعود کرده بود که بالاترین قیمت قبل از شیوع پاندمی بود، در ایام اخیر عقب نشینی کرده و به حدود ۶۳ دلار کاهش پیدا کرده است.

چهار منبع مطلع در اوپک پلاس به رویترز گفتند: انتظار دارند در نشست اول آوریل وزیران این گروه تصمیم مشابه نشست قبلی گرفته شود. اوپک پلاس به محدودیت عرضه خود پایبند می ماند و به روسیه و قزاقستان اجازه می دهد تولیدشان را به میزان ۱۵۰ هزار بشکه در روز بالا برند.

یکی از این منابع آگاه که مایل نبود نامش فاش شود، به رویترز اظهار داشت: اگر این دیدگاه را که بهتر است محتاط باشیم و به میزان عرضه اضافه نکنیم بشنوم، تعجب نخواهم کرد.

وزیر انرژی امارات متحده عربی که سومین تولیدکننده بزرگ عضو اوپک است، هفته جاری ابراز احتیاط کرد و اظهار داشت: بعید است اوپک پلاس نفت بیشتر از میزانی که بازار قادر به جذبش باشد، تولید نماید. سهیل المزروعی در مصاحبه با فوربس خاورمیانه درباره سناریوی احتمالی برای دیدار اول آوریل اوپک پلاس اظهار داشت: تصور می کنم ایده ای برای تولید نفت زیاد بیش از آنچه بازار بتواند جذب نماید، وجود نداشته باشد.

یک منبع دیگر اوپک اظهار داشت: قیمت نفت هنوز تثبیت نشده است. تحت چنین شرایطی، هر گونه تصمیم اوپک پلاس برای افزایش تولید ممکنست پیشرفت قبلی که در مدیریت بازار نفت و احیای ثبات آن داشت را به خطر بیاندازد.

دلیل دیگر احتیاط اوپک پلاس، افزایش صادرات نفت ایران است که قیمتهای نفت را تحت تاثیر قرار داده است. ایران موفق شده است با وجود تحریمهای آمریکا، صادراتش را در ماههای اخیر افزایش دهد.

ایران، لیبی و ونزوئلا سه کشور عضو اوپک هستند که به سبب چالشهایی که با آن مواجه بوده اند، از مشارکت در پیمان محدودیت عرضه معاف شده اند. محدودیت عرضه شامل حال ۱۰ عضو دیگر اوپک و همین طور چندین تولیدکننده غیرعضو اوپک شامل روسیه شده است. این تولیدکنندگان هم اکنون تولیدشان را بیش از هفت میلیون بشکه در روز محدود کرده اند. همین طور عربستان سعودی بطور یکجانبه تولیدش را یک میلیون بشکه در روز دیگر کاهش داده است.

گروه اوپک پلاس در ماه مه سال میلادی گذشته محدودیت عرضه به میزان ۹.۷ میلیون بشکه در روز معادل ۱۰ درصد از تولید جهان را به اجرا گذاشت. تولیدکنندگان بزرگ خارج از گروه اوپک پلاس شامل آمریکا، کانادا، چین، برزیل و نروژ هستند.

در این بین، هند که از عدم افزایش تولید اوپک پلاس عصبانی است، اعلام نمود کشورهای آفریقایی می توانند نقش محوری در تلاش هند برای متنوع کردن منابع واردات نفت و گاز داشته باشند. هند که سومین واردکننده بزرگ نفت در جهان است، بعد از اینکه اوپک پلاس درخواست این کشور برای افزایش تولید را نادیده گرفت، از پالایشگاههای دولتی خواست متنوع سازی منابع واردات نفت را سرعت ببخشند تا وابستگی به واردات نفت خاورمیانه را به تدریج کاهش دهند.

دارمندرا پرادهان، وزیر نفت هند در یک همایش صنعتی اظهار داشت: از آنجائیکه هند به دنبال متنوع کردن منابع تامین نفت و LNG است، آفریقا به سبب نزدیکی جغرافیایی و عدم وجود گلوگاهها در راه حمل، می تواند نقش محوری بزرگی داشته باشد.

هند بیش از ۸۰ درصد از نیازهای نفتی خودرا با واردات تامین می کند و سهم آفریقا از واردات نفت هند، حدود ۱۵ درصد معادل حدود ۳۴ میلیون تن در سال میلادی گذشته بوده است. واردات گاز هند از آفریقا هم به تدریج رو به افزایش است.

پرادهان اظهار داشت: هند معمولا نفت را از نیجریه، آنگولا، الجزایر، مصر و گینه استوایی خریداری می کند. در سال های اخیر هند از کامرون، چاد، غنا و ساحل عاج هم نفت خریداری نموده است.

بر اساس گزارش رویترز، شرکتهای هندی دولتی هشت میلیارد دلار در داراییهای نفت و گاز در کشورهای آفریقایی مختلف سرمایه گزاری نموده اند. هند سومین پالایشگر بزرگ نفت در جهان و صادرکننده بزرگ سوختهای پالایش شده است و آفریقا دومین مقصد بزرگ سوختهای تولید هند بشمار می رود.

منبع:

1400/01/06
00:05:07
5.0 / 5
722
تگهای خبر: تولید , دلار , سرمایه , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها