حواشی بررسی بند در ارتباط با افرایش حقوق ها در سال آینده

حواشی بررسی بند در ارتباط با افرایش حقوق ها در سال آینده

به گزارش فی بگیر بررسی بند در ارتباط با افزایش حقوق ها در سال آینده در لایحه بودجه ۱۴۰۰ با حواشی همراه بود.


به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، در جلسه علنی عصر امروز ( شنبه) مجلس و در ادامه بررسی جزئیات لایحه بودجه ۱۴۰۰ در بخش هزینه ای محمد علی محسنی بندپی نماینده نوشهر پیشنهاد حذف بند ۱۲ لایحه بودجه در ارتباط با میزان افزایش حقوق ها در سال آینده و بازگشت به لایحه دولت را بیان کرد.
محسنی بندپی در توضیح پیشنهادش اظهار داشت: متاسفانه هم اکنون نخبگان در حال خروج از کشور هستند که باید جلوی آنرا بگیریم. امروز ارزش پول ملی افت کرده و حقوق های اساتید و نخبگان پس از ۲۰ سال به بالای ۲۰ میلیون رسیده اما حقوق آنها به نرخ دلار زیر هزار دلار است حال اینکه در کشورهای همسایه به اعضای هیات علمی و نخبگان رشته های پزشکی حقوق بین ۱۰ تا ۱۵ هزار میلیارد دلار می دهند.
وی ادامه داد: پیشنهادم این است که این بند حذف شود که در آن آمده حقوق هیچ کسی بیشتر از ۲۵ میلیون نباشد در این صورت انگیزه های مالی را برای ماندن نخبگان در کشور افزایش می دهیم.
پورمحمدی معاون سازمان برنامه و بودجه در موافقت با این پیشنهاد اظهار داشت: درباره تعیین میزان حقوق، در قانون خدمات کشوری در جهت برقراری عدالت برای هر کسی امتیازی و ضریبی تعریف شده و دولت هم بر مبنای تورم و هزینه ها سالانه درصدی افزایش خصوص دارد بنابراین پیشنهاد ضریب ۱۵ درصد برای تمام افشار به معنای عدالت نیست.
وی افزود: اگر پیشنهاد آقای محسنی بندپی رد شود نخبگان صدمه می بینند، قضات باید برای معیشت سهام خرید و فروش کرده و خلبانان هم در کشورهای خلیج فارس دنبال شغل باشند و نیروهای نظامی عالی رتبه باید سرافکنده باشند پس این عدالت و مساوات نیست؛ این مساوات بر مبنای شکم بیان می شود که مورد انتقاد بزرگان بوده است. پس نباید علامت ندهیم که بگویند مسئولان جمهوری اسلامی در دولت و مجلس به جای فربه کردن و تقویت مغز فقط به شکم توجه می کنند.
در واکنش به این صحبت معاون سازمان برنامه و بودجه، علی خضریان نماینده تهران با استناد به ماده ۷۵ آئین نامه در تذکری اظهار داشت: آن چیزی که عرض می کنم قبل از آنکه خطاب به دولت و نماینده او باشد، خطاب به نمایندگانی است که برای رسیدن به عدالت و حرکت در راه پابرهنگان در کشور گامی بر می دارند.
وی ادامه داد: نماینده دولت با هتک حرمت به مجلس می گوید که نمایندگان در مجلس با شکمتان تصمیم می گیرند و او با عقلش صحبت می کند. لازم است اینجا چند نمونه از تصمیمات به ظاهر عقلانی دولت را عرض می کنم تا مردم و نمایندگان تصمیم بگیرند و بدانند در این کشور چه اتفاقاتی در حال رخ دادن است و عده ای چه حقوق هایی دریافت می کنند و تصمیم مجلس برای ممانعت از افزایش ضرایب حقوق ها و ایجاد عدالت در این مورد به چه دلیل است.
وی توضیح داد: مدیران شرکت بازرگانی و خدمات صنعتی فولاد اهواز در شهری که مردم آن با مشکلات معیشتی فراوانی دست و پنجه نرم می کنند و کارگران هفت تپه در این استان ماه ها است حقوقی دریافت نکرده اند، به صورت متوسط ماهی ۵۲ میلیون تومان حقوق دریافت می کنند. شرکت گاز سیستان، جایی که نماینده آن در اظهاراتی تاکید نمودند که خیلی از مردم آن در نقاط مختلف این استان محروم از نعمت گاز محروم هستند، به صورت میانگین ۴۰ میلیون تومان حقوق دریافت می کنند و در این شرایط است که آقایان دولتی می گویند افزایش حقوق ها به صورت ضریب باشد.
خضریان اظهار داشت که این افزایش حقوق به شکل ضریبی به این مفهوم است که ۲۵ درصد به این ۴۰ میلیون حقوق ها اضافه شود و ۱۰ میلیون تومان به این حقوق های ۴۰ و ۵۰ میلیونی اضافه شود، در شرایطی که به حقوق یک کارگر یک میلیون تومان اضافه شود و این باعث شکاف طبقاتی بیشتر خواهد شد بعد از نمایندگان خواهش می کنم با رأی خود مانع شکاف طبقاتی بیشتر شوند.
سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی رئیس جلسه در پاسخ به این تذکر اظهار داشت: نماینده دولت در یادداشت مکتوبی به هیات رئیسه توضیح داده که منظورش این بود که مجلس علاوه بر شکم مردم به مغز نخبگان هم توجه کند.
نایب رئیس مجلس ادامه اد: ما که اینجا جمع شده ایم، کارگزاران و نوکران مردم هستیم. نباید مردم از گفت وگوی بین ما چیزی جز احترام ببینند و بشنوند پس من از شما خواهش می کنم از ادبیاتی استفاده نکنید که شبهه انگیز باشد.
در نهایت نمایندگان با این پیشنهاد مخالفت کردند.
پیش از آن هم تعداد زیادی از نمایندگان قصد طرح پیشنهاداتی برای تغییر ضریب افزایش حقوق را داشتند که به علت مغایرت با برنامه ششم اجازه طرح آن داده نشد.
تبصره ۱۲ مورد بحث در مجلس درباره تعیین ضریب حقوق گروههای مختلف حقوق بگیر در دستگاههای اجرائی است که در آن پیشبینی شده افزایش حقوق ها ۲۵ درصد در سال آینده باشد مشروط بر آنکه میزان افزایش حقوق هیچکس نسبت به سال ۱۳۹۹ از ۲۵ میلیون تومان تجاوز نکند.
منبع:

1399/12/17
13:15:59
0.0 / 5
575
تگهای خبر: خدمات , دستگاه , دلار , سهام
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها