افزایش 209 درصدی قیمت كالاهای صادراتی

افزایش 209 درصدی قیمت كالاهای صادراتی

قیمت کالاهای صادراتی با رشد ۲۰۹ درصدی نسبت به سال گذشته همراه شده است.به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، قیمت کالاهای صادراتی از مهم ترین عوامل اثرگذار بر میزان مبادلات خارجی بوده و تغییرات آن­ در حوزه تجارت قابل توجه است، در تعیین شاخص قیمت کالاهای صادراتی از کدهای تعرفه صادراتی کشور در سال ۱۳۹۵ (سال پایه) استفاده می شود و در دو بخش ریالی و ارزی قابل بررسی است.

تورم فصلی صادرات ۴۲ درصد شد

اما گزارشی که اخیرا مرکز آمار ایران از وضعیت تورم کالاهای صادراتی در پائیز سال جاری منتشر نموده نشان داده است که تغییرات شاخص قیمت کالاهای صادراتی مبتنی بر داده­ های ریالی نسبت به فصل قبل ۴۲.۶ درصد است که در مقایسه با تورم فصلی تابستان که ۳۵.۹ درصد گزارش شده بود ۶.۷ درصد افزایش داشته است.

همچنین قیمت کالاهای صادراتی مبتنی بر داده­ های دلاری مبین رشد یک درصد است.

قیمت کالاهای صادراتی ۲۰۹ درصد رشد کرد

بررسی وضعیت تورم نقطه به نقطه در کالاهای صادراتی هم مبین آن است که قیمت این کالاها مبتنی ریال در پاییز نسبت به فصل مشابه سال قبل ۲۰۹.۱ رشد دارد، این در شرایطی است که تورم نقطه به نقطه در تابستان ۱۳۱.۴ درصد گزارش شده بود، ازاین رو قیمت کالاهای صادراتی از تابستان تا پائیز سال جاری با افزایش بیشتر از ۷۷ درصدی همراه بوده است.

از سویی تغییرات شاخص قیمت کالاهای صادراتی بر مبنای دلار نسبت به فصل مشابه سال قبل ۴.۹ درصد است که در مقایسه با تورم نقطه به نقطه تابستان سه واحد درصد افزایش داشته است.

تورم سالانه چقدر است؟

در رابطه با تورم سالانه و یا به عبارتی تغییرات میانگین شاخص قیمت کالاهای صادراتی در چهار فصل منتهی به پاییز ۱۳۹۹ هم رقم ۱۳۰.۲ درصد گزارش شده است که در مقایسه با تابستان ۳۵.۳ درصد افزایش دارد.منبع:

1399/12/14
22:56:48
0.0 / 5
729
تگهای خبر: تجارت , دلار , صادرات , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها