تورم قطر منفی ماند، تورم لبنان ركورد زد!

تورم قطر منفی ماند، تورم لبنان ركورد زد!

فی بگیر: برای اولین بار در تاریخ لبنان نرخ تورم این کشور از 145 درصد گذشت.


به گزارش فی بگیر به نقل از تریدینگ اکونومیکس، نرخ تورم لبنان در دوره ۱۲ ماه منتهی به دسامبر به ۱۴۵.۸ درصد رسید که این نرخ تورم در مقایسه با دوره زمانی مشابه منتهی به ماه قبل ۱۲.۳ درصد بیشتر شده است. لبنان که پیش تر نیز درگیر بحران ارزی شده بود بعد از انفجار مرگبار بندر بیروت با شرایط پیچیده تری روبه رو شده و خیلی از کارشناسان گفته اند وضعیت اقتصادی این کشور در ماه های پیش رو بدتر خواهد شد. از زمان جنگ داخلی لبنان در سه دهه قبل تا حالا هیچگاه تورم این کشور سه رقمی نشده بود.
در میان بخش های مختلف، رستوران و هتلداری با تورم ۶۰۹ پیشران تورم بوده است و بعد از این بخش نیز لباس و پوشاک با تورم ۵۵۹.۸ درصدی و فرهنگ و آموزش با ۲۲۷.۱ درصدی قرار دارند. از جانب دیگر کمترین تورم مربوط به آب و برق با ۱۵.۸ درصد بوده و سلامت با تورم ۲۱ درصدی دیگر بخش کاهنده تورم بوده است.
برمبنای ماهانه نرخ تورم لبنان ۸.۱۵ درصد اندازه گیری شده که نسبت به ماه قبل آن ۵.۸۱ درصد بیشتر شده است. متوسط تورم لبنان در بازه زمانی ۲۰۰۸ تا ۲۰۲۰ میلادی معادل ۲۱.۴۹ درصد بوده که بیشترین تورم ثبت شده در دوره فوق ۱۴۵.۸ درصد و کمترین تورم نیز منفی ۴.۶۷ درصد بوده است.
از جانب دیگر نرخ تورم قطر در دوازده ماه منتهی به دسامبر با ۰.۵ درصد کاهش نسبت به بازه زمانی مشابه منتهی به ماه قبل به منفی ۳.۴ درصد رسید که کمترین تورم ثبت شده در این کشور در چهار ماه اخیر شمرده می شود. در میان بخش های مختلف، فرهنگ و آموزش با تورم منفی ۲۱.۶ درصدی بیشترین تاثیر را در کاهش تورم داشته است و بعد از آن نیز لباس و پوشاک با تورم منفی ۶.۸ درصدی و آب و برق با منفی ۵.۱ درصد قرار دارند. از طرف دیگر حمل و نقل با تورم ۱.۵ درصدی پیشتاز گروه های تورمی بوده است و مواد غذایی و نوشیدنی با تورم منفی ۰.۸ درصدی در رده بعد قرار دارد.
برمبنای ماهانه نرخ تورم قطر ۰.۰۲ درصد اندازه گیری شده که نسبت به ماه قبل آن ۰.۲۲ درصد بیشتر شده است. لازم به ذکر است که متوسط تورم قطر در بازه زمانی ۲۰۰۵ تا ۲۰۲۰ میلادی معادل ۲.۴۶ درصد بوده که بیشترین تورم ثبت شده در دوره فوق ۱۶.۵۹ درصد و کمترین تورم نیز منفی ۹.۹۶ درصد بوده است.
منبع:

1399/11/26
15:30:49
0.0 / 5
1941
تگهای خبر: آموزش , اقتصاد
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها