جزئیاتی از وصول چك های عادی و رمزدار

جزئیاتی از وصول چك های عادی و رمزدار

به گزارش فی بگیر از ۲۵۶ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان چک وصول شده در آذر ماه سال جاری ۶۳.۳ درصد آن در ارتباط با چک های عادی است که  ۳۶.۷ درصد دیگر آنرا هم چک های رمزدار می سازند.


به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، مجموع چک های مبادله شده در آذر سالجاری به ۹ میلیون و ۵۰۰ هزار فقره رسید که تلفیقی از انواع چک همچون عادی، رمرزدار و... را تشکیل می دهد.
جدید ترین آمار بانک مرکزی مبین این است که از مجموع چک های مبادله شده معادل ۹.۱ هزار فقره وصول شده که از این تعداد حدود ۸.۶ میلیون فقره عادی و حدود ۰.۵ میلیون فقره رمز دار بوده است بنابراین، در کل کشور ۹۴.۶ درصد از کل چک های وصولی را چک های عادی و ۵.۴ درصد را چک های رمز دار می سازند.
از نظر مبلغی نیز، از ۲۵۶ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان چک های وصولی در کل کشور معادل ۱۶۲ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان برای چک های عادی و ۹۴ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان خاص چک های رمزدار بوده است. بر این اساس، در کل کشور ۶۳.۳ درصد از کل مبلغ چک های وصولی را چک های عادی و ۳۶.۷ درصد دیگر را چک های رمزدار به خود اختصاص داده اند.
طبق این گزارش، در آذرماه سال جاری در کـل کشـور حـدود ۴۸۷ هـزار فقـره چـک رمـزدار بـه ارزشـی معادل ۹۴ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان وصول شده که نسبت به ماه پیش از نظر تعداد و مبلغ به ترتیب ۸.۵ و ۱۷.۸ درصد کاهش داشته است.
در ماه مورد بررسی، در استان تهران ۱۵۴ هزار فقـره چـک رمـزدار بـه ارزشـی معادل ۵۵ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان وصول شد که در این ماه، ۴۸.۴ درصد از تعداد چک های رمزدار وصولی در سه استان تهـران (۳۱. درصـد)، اصفهان (۹.۹ درصد) و خراسان رضوی (۷.۷ درصد) وصول شده است که بیشترین سهم را در مقایسه با سایر استانها دارا بوده اند.
همچنــین ۷۱ درصــد از ارزش چــک هــای فــوق در اســتان هــای تهــران (۶۱.۱ درصــد)، اصفهان (۵.۵ درصد) و خراسان رضوی (۴.۴ درصد) وصول شده است.
گفتنی است؛ چک های عادی به چک هایی گفته می شود که اشخاص به حساب جاری خود صادر کرده و دارنده آن تضمینی جز اعتبار صادرکننده آن ندارد. گیرنده وجه چک امکان دارد خود صادرکننده و یا حامل آن بوده و یا چک در وجه شخصی معین و یا به حواله کرد آن صادر شده باشد.

علاوه براین، چک های رمزدار چک هایی هستند که بنا به درخواست مشتری و به نام اشخاص حقیقی یا حقوقی توسط بانک به عهده همان بانک و یا شعب آن و همینطور می توانند بر عهده سایر بانک ها تحت عنوان چک رمزدار بین بانکی صادر شود. این قبیل چک ها جهت تسهیل و تسریع در نقل و انتقال وجوه بین بانکی صادر شده و پرداخت وجه آن توسط بانک صادرکننده تضمین می شود.
1399/11/15
12:58:02
0.0 / 5
985
تگهای خبر: پرداخت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها