وزیر جهاد كشاورزی خبر داد

افزایش 3 و نیم میلیون تنی محصولات كشاورزی خوزستان در طرح 550 هزار هكتاری

افزایش 3 و نیم میلیون تنی محصولات كشاورزی خوزستان در طرح 550 هزار هكتاری

به گزارش فی بگیر خوزستان وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اجرای طرح 550 هزار هکتاری در خوزستان اظهار داشت: پیش از اجرای پروژه، میزان تولیدات کشاورزی منطقه 1.7 میلیون تن بود که امروز به 5.2 میلیون تن رسیده است یعنی افزایش 3.5 میلیون تنی در عملکرد داشته ایم و ارزش زمین بالا رفته است.کاظم خاوازی در جلسه شورای اقتصاد مقاومتی که امروز (۱۲ بهمن ماه) با حضور معاون اول رئیس جمهور در استانداری خوزستان برگزار شد، با تبریک فرا رسیدن دهه فجر، اظهار نمود: بزرگترین پروژه ای که در بخش کشاورزی اجرا شده، طرح ۵۵۰ هزار هکتاری است و مردم از اجرای این طرح رضایت دارند. البته قسمتی از این پروژه اشکالات فنی دارد که جهاد نصر در حال حل این نقصها است.

به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، وی ادامه داد: پیش از اجرای پروژه، میزان تولیدات کشاورزی منطقه ۱.۷ میلیون تن بود که امروز به ۵.۲ میلیون تن رسیده است یعنی افزایش ۳.۵ میلیون تنی در عملکرد داشته ایم و ارزش زمین بالا رفته است و به صورتی به اقتصاد خانواده در روستاها کمک شده است.

خاوازی بیان کرد: اگر دولت ورود نمی کرد، امکان نداشت بتوان خاک های شور و قلیایی را اصلاح کرد. همین طور امکان کشت خیلی از گیاهان همچون ذرت علوفه ای وجود نداشت و الان شرایط برای انجام این کار مهیا شده است.

وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: با اجرای این طرح، تراکم کشت حداقل ۳۰ درصد افزایش یافته است یعنی می توانیم قسمتی از فصل کشت را به گیاهان دیگر اختصاص دهیم. ۶۲۵ میلیون مترمکعب نیز در سال صرفه جویی در آب داریم.

وی با اشاره به هزینه ۵ هزار میلیارد تومانی در اجرای طرح ۵۵۰ هزار هکتاری کشاورزی بیان کرد: هر چه سرمایه گذاری دراین زمینه شده است، در دو کشت برنج برگشت داده شده است.

خاوازی بیان کرد: بخش اول فاز دوم مطالعات نیز شروع شده و امیدواریم با تامین منابع مالی و تخصیص کامل وزارت نیرو، این طرح را ادامه دهیم.

وزیر جهاد کشاورزی بیان کرد: در فاز دوم باید بسته آموزشی و ترویجی دیده شود. همین طور بسته ورود تکنولوژی در نظر گرفته شود. حتی اگر ۵۰ هزار هکتار کمتر سرمایه گذاری شود اما باید این بسته ها به صورت کامل در فاز دوم در نظر گرفته شوند؛ تغییر رفتار کشاورزان سبب افزایش عملکرد سریع خواهد شد.

وی با اعلان اینکه یکی از فاکتورهای مهم در کشاورزی بحث آبیاری تحت فشار است، عنوان کرد: در خوزستان ۱۲۶ هزار هکتار سیستم نوین آبیاری وجود دارد که ۵۶ هزار هکتار از این مقدار از مسیر توسعه آبیاری تحت فشار برای سایر استانها و ۷۰ هزار هکتار آن در دل فاز اول پروژه ۲۹۵ هزار هکتاری بوده است. امسال نیز سهمیه خوزستان ۴ هزار هکتار بوده که صددرصد جذب شده و آبیاری تحت فشار در این ۴ هزار هکتار انجام شده است.

خاوازی افزود: مجتمع پرورش ماهی در شهرستان کارون نیز به راه افتاده است و الان ۳۰ مزرعه آبگیری شده و در اختیار ۲۰۰ تعاونی قرار دارد.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به تولید ۱۴ میلیون تن محصولات کشاورزی در خوزستان، اضافه کرد: بحث زراعت بسیار مهمست و باید مورد توجه قرار بگیرد.

منبع:

1399/11/12
20:52:52
0.0 / 5
914
تگهای خبر: آموزش , اقتصاد , توسعه , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها