صعود نیرومند دلار مقابل رقبا

صعود نیرومند دلار مقابل رقبا

به گزارش فی بگیر ارزش دلار مقابل تمامی ارزهای مهم بالا رفت.


به گزارش فی بگیر به نقل از رویترز، احتیاط معامله گران نسبت به روزهای آینده بیشتر از پیش بیشتر شده بخصوص حالا که شمار مبتلایان به کرونا در جهان از رقم ۱۰۰ میلیون نفر هم فراتر رفته است. در اروپا دولت آلمان پیشبینی خود از رشد اقتصادی سال جاری این کشور را به سه درصد کاهش داده که بسیار کمتر از رشد پیشبینی شده ۴.۴ درصدی قبلی است. آلمان در ایام اخیر شاهد افزایش بی سابقه شمار مبتلایان و قربانیان کرونا بوده و دولت در نتیجه این اتفاق و با هدف کاستن از سرعت انتشار ویروس مجبور به اعمال برخی محدودیت ها شده است.
شاخص مدیران خرید آلمان نشان داده است دید مدیران اقتصادی نسبت به شرایط اقتصاد در ماه های پیش رو کمی بهتر شده است. با این وجود هنوز این شاخص با سطح پیش از کرونا فاصله معناداری دارد و تا زمانی که واکسن ها اثربخشی قابل توجهی نداشته باشند روند فعلی ادامه دارد. اجبار به تزریق واکسن در حداقل دو نوبت و عدم دسترسی کشورهای فقیر به واکسن همچون دلایلی است که معامله گران را نسبت به اتمام بحران کرونا تا آخر سال نگران می کند. سازمان بهداشت جهانی هم از کشورهای ثروتمند خواسته است به کشورهای کم توان تر برای تهیه واکسن کمک کنند چون که بدون آن کانون های شیوع بیماری باقی خواهند ماند.
کریستین لاگارد- رئیس سابق صندوق بین المللی پول و رئیس فعلی بانک مرکزی اروپا- با اشاره به اینکه امیدوار است سال ۲۰۲۱ سالی برای احیای اقتصاد جهانی باشد گفته است هنوز با سطح کم سابقه ای از نااطمینانی نسبت به آینده مواجه هستیم. لاگارد که در مجمع جهانی اقتصاد به سخنرانی می پرداخت در بخش دیگر سخنانش ضمن اشاره به افزایش مجدد آمار مبتلایان به کرونا در جهان گفت سیاست های حمایتی بانک مرکزی اروپا برای تقویت رشد اقتصادی در سال ۲۰۲۱ هم ادامه خواهد یافت و پیشبینی می کنم رشد اقتصادی منطقه یورو سال جاری به صورت متوسط حدود ۳.۹ درصد باشد.
داده های اقتصادی از آسیا و اروپا هنوز امیدوار کننده نیستند. در ژاپن میزان تولیدات صنعتی تا آخر هفته سوم ژانویه رشد منفی داشته است و انتظار می رود این روند در صورت اعمال قرنطینه یا محدودیت های تجاری تشدید شود. همینطور متوسط نرخ تورم ژاپن در ۱۲ ماه منتهی به دسامبر با ۰.۳ درصد کاهش نسبت به ماه قبل به منفی ۱.۲ رسید که این رقم، یکی از کمترین تورم های ثبت شده در این کشور طی دو سال گذشته بوده است. بانک مرکزی ژاپن رسیدن به تورم دو درصدی را هدفگذاری کرده است. در فرانسه هم شاخص پیش نگر فعالیتهای تجاری در ماه ژانویه به صورت غیرمنتظره ای کاهش یافته است که این مسئله به معنای کاهش آهنگ رشد بخش تولید در دومین اقتصاد بزرگ اتحادیه اروپا خواهد بود.
در انتها نشست بانک مرکزی اروپا اعلام گردید این بانک کماکان به سیاست های فعلی ادامه خواهد یافت و قرار نیست نرخ بهره تغییری پیدا کند. به نظر می آید که بانک مرکزی اروپا رویکرد صبر را در شرایط فعلی در پیش گرفته است تا روند تحولات مالی و اقتصادی مشخص تر شود. انتشار کرونا در قاره سبز در سطح بالایی باقی مانده و در خیلی از مناطق هم قرنطینه ها و محدودیت های رفت و آمدی تشدید شده است. نرخ تورم در منطقه یورو کماکان منفی است و بانک مرکزی اروپا اعلام نمود به برنامه خرید اوراق قرضه خود ادامه می دهد. این برنامه با اعتبار ۱.۸۵ تریلیون یورویی تا مارس ۲۰۲۲ ادامه پیدا خواهد نمود.
بانک مرکزی اروپا احیانا ناچار خواهد شد تا به مانند همتای آمریکایی خود مبادرت به تزریق نقدینگی بیشتری به بازارها کند چون که تقاضا هنوز به سطح پیش از کرونا بازنگشته است و طبق اعلام مرکز آمار اتحادیه اروپا، متوسط نرخ تورم در ۱۹ کشور عضو منطقه یورو در دوازده ماه منتهی به دسامبر بدون تغییر نسبت به رقم مشابه منتهی به ماه قبل به منفی ۰.۳ درصد رسید تا نرخ تورم بیشتر از قبل از سطح دو درصدی هدف گذاری شده توسط بانک مرکزی این منطقه فاصله بگیرد. در سطح اتحادیه اروپا این نرخ به صورت متوسط ۰.۳ درصد بوده که از ماه قبل ۰.۱ درصد بیشتر شده است.
بانکهای مرکزی در سرتاسر جهان به تزریق نقدینگی به بازارهای مالی ادامه می دهند تا ضمن کاهش تبعات ناشی از کرونا، سطح تقاضا را هم تحریک کنند. بانک مرکزی چین در اطلاعیه ای اعلام نمود در تازه ترین اقدام خود برای پشتیبانی از بازارهای مالی مبادرت به تزریق ۸۰ میلیارد یوان نقدینگی به بازارها در چارچوب عملیات ریپو کرده است. بانک مرکزی چین ضمن تاکید بر حضور فعال در بازارها تاکید کرده است که حفظ نقدینگی در سطح معقول و مناسب را وظیفه خود می داند و برای پشتیبانی از اقتصاد چین از کلیه ابزارهای در اختیار خود استفاده خواهد نمود.
در صورتیکه ژانت یلن بتواند بعنوان گزینه پیشنهادی بایدن از سنا برای وزارت خزانه داری آمریکا رای مثبت بگیرد، احیانا شاهد تغییرات جدیدی در حوزه سیاست گذاری ارزی خواهیم بود. وال استریت ژورنال به نقل از نزدیکان خانم یلن گفته است که رئیس سابق فدرال رزرو در دوره ریاست جمهوری ترامپ در باوری کاملا متضاد با دونالد ترامپ عقیده دارد که نباید اجازه داد دلار بیش از اندازه تضعیف شود. ترامپ در دوران ریاست جمهوری خود بارها و بارها از بعضی از مدیران بانک مرکزی آمریکا به علت مقاومتشان در تضعیف دلار انتقاد کرده و آنرا عاملی برای ایجاد مزیتی رقابتی برای رقبای این کشور همچون اتحادیه اروپا و چین دانسته بود.
تابحال بیشتر از ۱۰۱ میلیون و ۹۳ هزار و ۶۹۹ مورد مبتلا شدن به کرونا گزارش شده است که در این بین دو میلیون و ۱۷۴ هزار و ۸۴۴ نفر جان خویش را از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات در ارتباط با آمریکا با ۴۳۶ هزار و ۴۴۷ نفر، برزیل با ۲۱۹ هزار و ۲۰۳ نفر، هند با ۱۵۳ هزار و ۸۶۲ نفر، مکزیک با ۱۵۲ هزار و ۱۶ نفر و انگلیس با ۱۰۱ هزار و ۸۸۷ نفر بوده است.
شدت گرفتن سرعت انتشار کرونا سبب شده است تا شاهد رقم خوردن رکوردهای جدید از مرگ و میر روزانه ویروس کرونا باشیم تا جایی که روز بیستم ژانویه با ثبت از ۱۷ هزار و ۳۷۴ فوتی در یک شبانه روز رکورد قبلی را که مربوط روز بیست و نهم دسامبر با ثبت از ۱۴ هزار و ۱۱۷ فوتی بود، شکست.
کیت جوکیس- استراتژیست ارزی بانک سوسیت ژنرال اظهار داشت: به زبان ساده از نظر معامله گران ارزش فعلی دلار بیشتر از حدی است که باید باشد و برای همین فکر می کنم روزهای بد دلار ادامه دارد. بازارها به آن چه در حوزه سیاست گذاری پولی رخ می دهد واکنش نشان می دهند و با وضعیت فعلی فشار زیادی روی دلار است. در مقایسه با ماه های ابتدایی سال جذابیت دلار برای خیلی از معامله گران کاهش پیدا کرده است.
شاخص دلار
شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می گیرد، در معاملات امروز با ۰.۴ درصد افزایش نسبت به روز گذشته در سطح ۹۰.۵۱۳ واحد بسته شد. نرخ برابری هر فرانک سوئیس هم معادل ۱.۱۲۵ دلار اعلام گردید (نرخ های فوق بر حسب ساعت پایانی معاملات بازارهای ارزی نیویورک محاسبه شده است).
ارزهای اروپایی
در تازه ترین دور از معاملات، پوند با ۰.۱۹ درصد کاهش نسبت به روز قبل خود و به ازای ۱.۳۷۱ دلار مبادله شد. یورو ۰.۳۸ درصد پایین رفت و با ماندن در کانال ۱.۲۱ به ۱.۲۱۱ دلار رسید.
ارزهای آسیایی
در معاملات بازارهای ارزی آسیایی، هر دلار با ۰.۳۹ درصد افزایش به ۱۰۴.۰۷۳ ین رسید. در مقابل همتای استرالیایی، هر دلار آمریکا به ازای ۱.۲۹۹ دلار مبادله شد. همینطور نرخ برابری دلار معادل ۶.۴۸۳ یوان چین اعلام گردید.
منبع:

1399/11/09
16:06:02
0.0 / 5
987
تگهای خبر: اقتصاد , پرداخت , تولید , دلار
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها