كدام كالاهای ایرانی در تركیه مشتری دارند؟

كدام كالاهای ایرانی در تركیه مشتری دارند؟

به گزارش فی بگیر اتاق بازرگانی تهران در جدید ترین گزارش خود به بررسی تجارت مشترک ایران و ترکیه در ۱۱ ماه سال ۲۰۲۰ پرداخته که نشان از کاهش جدی صادرات ایران به این همسایه غربی دارد.


به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، در ۱۱ ماه ابتدایی سال قبل میلادی، ایران ۸۹۸ میلیون دلار کالا به ترکیه صادر کرده که در قیاس با سه میلیارد و ۱۸۱ میلیون دلار سال قبل، کاهش ۷۲ درصدی را نشان داده است.
همینطور ایران در این مدت حدود ۱.۵ میلیارد دلار کالا از ترکیه وارد کرده که این عدد در قیاس با مدت مشابه سال قبل که حدود ۲.۱ میلیارد دلار بوده، کاهشی ۲۷ درصدی را نشان داده است.
تراز تجاری کشور در تعامل با ترکیه هم در این زمان حدود ۱.۷ میلیارد دلار تضعیف شده که اصلی ترین علت آن کاهش صادرات نفت و گاز و محصولات در ارتباط با این حوزه تحت تأثیر تحریم های آمریکا بوده است.
در ماه نوامبر سال قبل میلادی، میزان صادرات ایران به ترکیه به ۱۰۴ میلیون دلار رسیده که این عدد نسبت به ماه قبل از آن و همینطور ماه مشابه سال قبل افزایش حدودا دو درصدی را نشان داده است که نشان از افزایش بستر صادراتی ایران به این همسایه غربی دارد. در این زمان اما واردات ایران از ترکیه، حدود ۳۰ درصد کاهش یافته است.
در بین کالاهای اصلی صادراتی ایران به ترکیه پلاستیک و اجزای آن با بیشتر از ۲۱۰ میلیون دلار بیشترین سهم را داشته و بعد از آن، مس، روی، کود و آلومینیوم قرار گرفته است.
در بین کالاهای اصلی وارداتی ایران از ترکیه هم دیگ های بخار و آب گرم، ماشین آلات و وسایل مکانیکی، الیاف، پلاستیک، توتون و تنباکو و دستگاههای برقی اصلی ترین گروه های کالایی به شمار می روند.
ترکیه تا سال قبل جزو اصلی ترین شرکای تجاری ایران به شمار می رفت اما تحت تأثیر تحریم های آمریکا، میزان واردات این کشور از ایران در سال ۲۰۲۰ کاهش یافته است. عراق و چین، اصلی ترین واردکنندگان کالا از ایران به حساب می آیند و چین و امارات متحده عربی، اصلی ترین صادرکننده کالا به ایران هستند.1399/11/02
23:29:20
0.0 / 5
1679
تگهای خبر: پرداخت , تجارت , دستگاه , دلار
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها