رئیس كل بانك مركزی:

تابحال اراده سیاسی كره ای ها برای آزادسازی منابع مسدودشده ایران را مشاهده نكرده ایم

تابحال اراده سیاسی كره ای ها برای آزادسازی منابع مسدودشده ایران را مشاهده نكرده ایم

به گزارش فی بگیر رئیس کل بانک مرکزی اظهار داشت: ما اعتقاد داریم که بانکهای کره ای باید خسارت جمهوری اسلامی ایران در خلال این دو سال را جبران کنند؛ البته میزان این خسارت یک مساله فنی است و باید توسط متخصصان بانکی و مالی تعیین شود.


به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا عبدالناصر همتی در گفتگو با خبرگزاری «بلومبرگ» توضیحاتی را درمورد منابع مسدود شده ی ایران در کره جنوبی و هم دیدار اخیر خود در تهران با هیأت کره جنوبی، عرضه کرده است که آنچه در ادامه می خوانید برگردان فارسی این گفت وگوست:
شما گفتید که باید به حدود ۷ میلیارد دلار منابع موجود ایران در کره جنوبی سود تعلق بگیرد. برآورد می کنید چه مقدار سود در دو سال قبل انباشته شده باشد؟
• به خاطر همکاری بانکهای کره ای با سیاست فشار حداکثری ایالات متحده ضد ایران، جمهوری اسلامی ایران تابحال نتوانسته است از منابع خود نزد بانکهای کره ای استفاده نماید. این سیاست بر خلاف قوانین بین الملل و با اصول حقوقی توجیه ناپذیر است. ازاین رو ما اعتقاد داریم که آن بانکهای کره ای باید خسارت جمهوری اسلامی ایران در خلال این دو سال را جبران کنند. میزان این خسارت یک مساله فنی است و باید توسط متخصصان بانکی و مالی تعیین شود.
آیا هیأت کره جنوبی اشاره ای بر آزادسازی سریع منابع انجام داد؟ یا چارچوب زمانی خاصی برای حل این مورد تعیین کرد؟
• هیأت کره جنوبی تصریح کرد که آنها اراده سیاسی برای حل مبحث و ایجاد امکان استفاده ایران از منابع را دارند اما مساله آنجاست که آنها همزمان می خواهند از سیاست ها و مقررات ایالات متحده پیروی کنند.
آیا آنها دقیقاً مشخص کردند که چه چیزی آنها را از آزادسازی منابع بازمی دارد؟ بعنوان مثال، آیا آنها تحت فشار مستقیم دولت ایالات متحده یا بانکهای خاصی از این کشور هستند؟
• چند مانع بر سر راه استفاده از منابع متعلق به جمهوری اسلامی ایران وجود دارد. بانکهای ایرانی و موسسات مالی آن همچون بانک مرکزی در لیست تحریم های خزانه داری ایالات متحده قرار دارند. متاسفانه دولت کره جنوبی تسلیم این فشارها شده است و برخلاف دیگر کشورها از همکاری با ایران امتناع می ورزد. شرکای دیگر ما توانستند راه هایی را بیابند تا ما بتوانیم از منابع خود برای واردات کالاهای اساسی استفاده نماییم اما دولت کره جنوبی هیچ پیشنهاد قابل اتکایی در این حوزه عرضه نکرد. منابع ایران نزد آن بانکهای کره ای هستند که با بانکهای آمریکایی کار می کنند و آنها این بهانه را مطرح ساخته اند که منابع به وون کره است و نمی توان آنرا مستقیماً به یورو تبدیل کرد.
جلسه چگونه به پایان رسید؟ آیا کره جنوبی هیچ قولی برای انجام تلاشهای جدید و آزادسازی پول ها داد؟
• مقامات کره ای وعده دادند که آنها هرچه در توان دارند برای آزادسازی منابع انجام می دهند، اما این اولین باری نیست که آنها چنین قولی می دهند.
آیا مبحث نفتکش کره ای و ارتباط توقیف آن با منابع مسدودشده ی ایرانی مورد بحث قرار گرفت؟
• خیر
آیا این امکان وجود دارد که حدود ۷ میلیارد دلار منابع مسدود شده ایران در کره جنوبی به سازوکار اینستکس هدایت شود؟ آیا شما در اینباره بحثی انجام دادید؟
• انتقال منابع به اینستکس یا کانال سوئیس از گزینه های ممکن اما در گام دوم است. ما باید شاهد اراده سیاسی بانکهای کره ای برای آزادسازی منابع و همکاری آنها با بانکهای ایرانی باشیم. اما تابحال چنین اراده سیاسی را مشاهده نکرده ایم. علاوه بر این لازم است یادآوری نماییم که اینستکس عملاً تابحال کاربردی نداشته است و عمدتاً تحت تأثیر همان تحریم های ایالات متحده قرار دارد. ازاین رو اینستکس آن گونه که ما انتظار داشتیم نتوانست روابط تجاری ما با اروپا را فارغ از تحریم های امریکا، پوشش دهد، چونکه اروپایی ها شجاعت کافی برای اعمال حاکمیت اقتصادی خویش را نداشتند.
منبع:

1399/10/30
22:39:45
0.0 / 5
962
تگهای خبر: اقتصاد , دلار , سود , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها