زارع:

یارانه نقدی سال ۱۴۰۰ در دو سقف پرداخت می شود

یارانه نقدی سال ۱۴۰۰ در دو سقف پرداخت می شود

فی بگیر: سخنگوی کمسیون تلفیق لایحه بودجه 1400 اظهار داشت که بر طبق مصوبه این کمیسیون یارانه نقدی در دو سقف پرداخت خواهد شد.


به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، رحیم زارع در نشست خبری ظهر امروز (دوشنبه) در تشریح آخرین مصوبات کمیسیون تلفیق اظهار داشت: بر این اساس منابع یارانه ها به صورت یک جا ۴۳۶ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شد که ۱۴.۵ درصد سهم نفت را از آن جدا خواهیم کرد. همین طور یارانه نقدی در دو سقف پرداخت خواهد شد، ۵۸ میلیون نفر یک مبلغ و از ۵۸ میلیون نفر تا ۸۰ میلیون نفر مبلغ کمتری یارانه دریافت می کنند.
به گفته وی یارانه تولید در سال ۱۴۰۰ برای نخستین بار پرداخت خواهد شد.
زارع افزود: در امتداد تعامل با دولت و افزایش میزان اشتغالی که دولت در لایحه دیده بود از یک میلیون شغل به یک و نیم میلیون شغل در سال آینده، کمیته های کمیسیون تلفیق روز گذشته نشست هایی را با وزرای راه، نفت، صمت و برخی نشست های دیگر برگزار کردند تا بتوانیم در سال آینده یک و نیم میلیون شغل ایجاد نماییم و ان شاءالله در این زمینه در صحن کمیسیون تلفیق تصمیم گیری خواهد شد.
نماینده مردم آباده در مجلس افزود: بحثی در فضای مجازی در ارتباط با ۳ هزار میلیارد تومانی که برای تولید محتوای فرهنگی و حوزه مجازی پیش آمده است که باید توضیح دهم؛ در حالی در خبرها آمده است این بودجه فقط برای صدا و سیما است که اینطور نیست و ای کاش افرادی که اظهارنظر کرده اند جدول جدید را مطالعه می کردند چونکه حدودا ۲۷ دستگاه فرهنگی همچون وزارت فرهنگ و ارشاد برای تولید محتوای فرهنگی و کنترل فضای مجازی بودجه دریافت خواهند کرد و در این راستا مسئول هستند البته یکی از این ۲۷ دستگاه صدا و سیما است که برای این سازمان حکم دادیم. در حقیقت ۳ هزار میلیارد تومان مذکور میان ۲۷ دستگاه توزیع خواهد شد.
وی درباره اصلاح ساختار و ارتقاء شفافیت بودجه شرکت های دولتی نیز اظهار داشت: بر طبق آخرین اصلاحات ما، همسان سازی و انطباق سرفصل های بودجه شرکت های دولتی با کسر فصل های حسابداری آنها حداکثر تا اختتام خرداد ماه هرسال شد. همین طور بخشنامه بودجه شرکت های دولتی در آینده مجزا از بخشنامه بودجه وزارتخانه ها و موسسات دولتی خواهد بود.
زارع افزود: هیات مدیره های شرکت های دولتی، همین طور هیات های عامل آنها مکلف هستند؛ بودجه تفصیلی سالانه خودرا بر طبق مصوبه مجموعه عمومی و بخشنامه ای که مختص خود شرکت های دولتی است براین اساس مصوب کنند و بیاید در بودجه شرکت های دولتی و تطبیق بودجه این شرکتها بر طبق عملکرد در سال آینده خواهد بود و تهیه صورت های مالی میان دوره ۶ ماهه که غیرتلفیقی شمرده می شود برای شرکت های اصلی و مادرتخصصی و همین طور بانک ها الزامی است.
سخنگوی کمیسیون تلفیق اشاره کرد: براین اساس این شرکتها مکلف هستند آمار نیروی خودرا تا ۳۱ اردیبهشت ماه در سامانه کارکنان اداری کشور ثبت کنند. ثبت حقوق و مزایای آنها باید به صورت ماهانه باشد و هرگونه فعالیت خارج از وظایف مندرج در اساسنامه آنها ممنوع شده است.
وی اضافه کرد: همین طور سازمان امور استخدامی کشور مکلف است بخشنامه احراز صلاحیت مدیران عامل و سایر اشخاص حقوقی را که در این شرکتها در حوزه مدیریتی پست می گیرند، آن فاکتورهای مدیریتی و هیات مدیره را باتوجه به تحصیلات، رشته تحصیلی، سوابق تجربی و مدیریتی تهیه کنند و تا اختتام اردیبهشت ماه به تصویب هیات مدیران برسد. همین طور بخشنامه ساماندهی حقوق و مزایای مدیران عامل و اعضای هیات مدیره باید ساماندهی گردد و تا اختتام اردیبهشت ماه به تصویب برسد.
زارع همین طور اظهار داشت: عضویت همزمان افراد و مقامات را (موضوع ۷۱ قانون مدیریت خدمات کشوری)، همین طور کارکنان شاغل در تمامی پست های مدیریتی در هیات مدیره و سایر مدیریت های اجرائی شرکت های دولتی هم ممنوع کردیم.
سخنگوی کمیسیون تلفیق در ادامه اظهار داشت: در امتداد آن برای اجرائی کردن ماده ۶۴ قانون برنامه ششم در خصوص حمایت های تقاضامحور و تمامی دستگاه های اجرائی موضوع ماده ۵ قانون مدیریت خدمات کشوری، قرار شد اعتبارات برنامه های پژوهش های کاربردی بوسیله پایان نامه های تحصیلات تکمیلی، دانشگاه های دولتی و غیردولتی، مراکز پژوهشی، پارک های علم و نوآوری و دانشگاه های آزاد هزینه شود و حداقل ۱۰ درصد منابع مذکور بوسیله دانشگاه ها و شرکت های دانش بنیان و پژوهشکده های قانونی وابسته به بسیج صورت گیرد.
وی افزود: همین طور برای ارتقاء فاکتورهای علمی، پژوهشی، فناوری، مهارتی، ورزشی و گردشگری اعتبارات قانون استفاده متوازن، اعتبارات بیشتر به دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی و پژوهشی، پارک های علم و فناوری و مراکز آموزش فنی و حرفه ای جهاد دانشگاهی و فضاهای گردشگری و ورزشی برای ارتقاء مناطق کمتر توسعه یافته تخصیص داده خواهد شد.
زارع اشاره کرد: همین طور برای اجرای بند یک ماده ۶۴ قانون برنامه ششم توسعه در خصوص تخصیص یک درصد از اعتبارات هزینه ای در حوزه امور پژوهشی و توسعه فناوری؛ شورای برنامه ریزی و توسعه استان مجاز شد که این اعتبارات را از سرجمع اعتبارات هزینه ای در استانها کسر کند و برای امور پژوهشی، فناوری و توسعه ای دستگاهها هزینه شود که همچون این دستگاهها جهاد دانشگاهی است.
منبع:

1399/10/29
17:29:56
0.0 / 5
996
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها