تورم آمریكا بالا رفت

تورم آمریكا بالا رفت

به گزارش فی بگیر نرخ تورم آمریکا بعد از دو کاهش متوالی باردیگر صعودی شد.


به گزارش فی بگیر به نقل از اسوشیتدپرس، متوسط نرخ تورم بزرگ ترین اقتصاد جهان در ۱۲ ماه منتهی به دسامبر با ۰.۲ درصد افزایش نسبت به دوره مشابه منتهی به ماه قبل به سطح ۱.۴ درصد رسید.
این نرخ تورم که ۰.۱ درصد بیشتر از نرخ مورد انتظار قبلی و بالاترین سطح تورمی ثبت شده در آمریکا در سه ماهه اخیر بوده، بیشتر از همه تحت تأثیر افزایش قیمت بخش مواد غذایی قرار گرفته؛ بگونه ای که تورم این بخش به ۳.۶ درصد رسیده است. بعد از آن هم مراقبت های درمانی با تورم ۱.۸ درصد قرار گرفته است.
از طرفی اما بیشترین عامل کاهشی نرخ تورم آمریکا در ماه فوق در ارتباط با گروه انرژی بوده است که تورم منفی ۸.۲ درصدی برای آن به ثبت رسیده است. بعد از آن هم بخش حمل و نقل با منفی ۳.۵ درصد قرار دارد. از طرفی هسته تورمی که تغییرات گروه اقلام انرژی و مواد غذایی را به علت نوسانات بالای آنها در نظر نمی گیرد تا آخر ماه دسامبر به ۱.۴ درصد رسید که نسبت به ماه قبل خود ۰.۱ درصد بیشتر است.
بر اساس ماهانه هم نرخ تورم آمریکا در این ماه با ۰.۲ درصد افزایش نسبت به ماه قبل به ۰.۴ درصد رسید. متوسط نرخ تورم در بازه زمانی ۱۹۱۴ تا ۲۰۲۰ معادل ۳.۲۱ درصد بوده است که بالاترین تورم ثبت شده در ارتباط با تورم ۲۳.۷ درصدی ژوئن ۱۹۲۰ و کمترین تورم ثبت شده هم در ارتباط با تورم منفی ۱۵.۸ درصدی ژوئن ۱۹۲۱ بوده است.
در مدل جدید سیاست گذاری فدرال رزرو، اجازه داده خواهد شد تا برای تقویت رشد اقتصادی و تزریق نقدینگی لازم به بازارها، نرخ تورم از سطح دو درصدی هدف گذاری شده قبلی عبور کند با اینکه طبق گفته جروم پاول- رئیس بانک مرکزی آمریکا، اجازه فاصله گرفتن بیش از اندازه تورم از سطح دو درصدی داده نخواهد شد.
بعد از ۱۲ سال رشد مثبت متوالی انتظار می رود رشد اقتصادی آمریکا تحت تأثیر انتشار کرونا و تعطیلی کسب و کارها امسال منفی شود.
منبع:

1399/10/25
19:53:31
0.0 / 5
862
تگهای خبر: اقتصاد , قیمت , كسب و كار
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
لینک دوستان فی بگیر
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها