واكنش احتمالی بورس ایران به آشوب های آمریكا

واكنش احتمالی بورس ایران به آشوب های آمریكا

دوهفته مانده به انتها دوره ریاست جمهوری ترامپ در ایالات متحده وی با فراخوان حامیانش در واشنگتن و با ارائه یک سخنرانی در رد انتخابات برگزار شده ریاست جمهوری، زمینه ساز یورش طرفدارانش به کنگره آمریکا شد. اتفاقی که هرچند بی سابقه بود اما نه فقط تاثیری در بازار جهانی بورس نگذاشت بلکه بیشتر بورس ها روند صعودی خودرا حفظ کردند، در این راستا یک کارشناس بازار سرمایه بر این باور است که آشوب های به وجود آمده در آمریکا، روی بورس ایران نیز موثر نخواهد بود.


به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، با وجود اینکه بعد از ورود هواداران ترامپ به بخش هایی از ساختمان کنگره آمریکا، حالا اوضاع تا حد زیادی کنترل شده است اما جو امنیتی سنگینی در اطراف کنگره وجود دارد. با این وجود بازارهای مالی در جهان کماکان واکنش شدیدی به اوضاع نشان نداده اند و انتظار آرام تر شدن شرایط را دارند.
به طوریکه به جز نزدک کامپوزیت، هر چهار شاخص عمده دیگر وال استریت روند صعودی خودرا حفظ کردند. نزدک کامپوزیت ۰.۶۱ درصد پایین رفت اما شاخص نیویورک کامپوزیت صعود نیرومند ۱.۷۴ درصدی را به ثبت رساند. در اروپا هیچ تغییری در چهار شاخص اصلی ( فوتسی ۱۰۰ انگلیس، کک ۴۰ فرانسه، دکس ۳۰ آلمان و ایبکس اسپانیا) ایجاد نشده است.
در آسیا معاملات باردیگر از سر گرفته شده است و تا لحظه تنظیم این گزارش ( ۲.۳۰ به وقت شرقی) به جز شاخص هانگ سنگ بورس هنگ کنگ که ریزش ۰.۲۲ درصدی داشته است، سایر فاکتورهای مهم همچون نیک کی ۲۲۵ ژاپن و شانگهای کامپوزیت چین صعودی بوده اند و به ترتیب ۱.۶ درصد و ۱.۷۷ درصد بالا رفته اند.
تاثیر آشوب های آمریکا بر بورس ایران
در این راستا، روزبه شریعتی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به آشوب های اخیر در آمریکا، درمورد واکنش های بورس ایران و بازارهای جهانی بورس اظهار نمود: واکنش بازارهای جهانی که بسیار بزرگ تر و نقدشونده تر از بازار بورس ایران هستند، معمولا نسبت به اتفاقات سیاسی می تواند قبل توجه تر باشد. در همه اتفاقات گذشته همچون کرونا، بازارهای جهانی درحال اصلاح بودند درحالی که بورس ایران صعودی بود، برای اینکه بازار جهانی به این شکل نیست که با سیستم حمایتی حفظ شود. روند بازارهای جهانی مشخصا به عملکرد شرکتها و سیاست های کلان بستگی دارد و برمبنای تولید واقعی پیش می رود درحالی که بازار بورس ایران تورم محور است.
وی افزود: وقتی بازارهای جهانی شامل انس، کامودیتی ها و بورس امریکا واکنش خاصی به این اتفاقت نشان نمی دهد یعنی بازارهای مالی پذیرفته اند که این ماجرا یک شوآف سیاسی با حرکت پوپولیستی از سمت ترامپ است. چنین واکنش های عجیب و غریب در بازارهای جهانی و ایجاد تنش باید سرمایه گذاران را به سمت بازارهای کم ریسک همچون طلا اما سوق دهد اما این اتفاق از روز گذشته تا کنون رخ نداده است.
این کارشناس بازار سرمایه اشاره کرد: بازار بورس ایران هم نسبت به این مساله واکنش نشان نمی دهد و چنین آشوب هایی در آمریکا برایش مهم نیست. این اتفاق هم در آمریکا هم ادامه دار نخواهد بود.1399/10/18
23:57:32
0.0 / 5
972
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها