معاون فنی گمرك اعلام كرد

۴ مصوبه مهم ترخیص كالا

۴ مصوبه مهم ترخیص كالا

فی بگیر: طبق اعلام معاون فنی گمرک ایران در تازه ترین مصوبات صادر شده، مشکل ترخیص کالاهای مشمول مصوبه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت در ارتباط با زمان، ترخیص درصدی کالاهای اساسی و کالاهای قابل ترخیص با ارز متقاضی برطرف شده است.مهرداد جمال ارونقی در گفت و گو با ایسنا، مصوبات جلسه امروز (دوشنبه) ستاد تنظیم بازار در ارتباط با ترخیص کالاهای اساسی و نهاده های تولید بر اساس مصوبه آبان ماه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت را تشریح نمود.

ملاک ترخیص کالا از زمان قبض انبار به زمان ورود تغییر کرد

این مقام مسئول در گمرک ایران با اشاره به اینکه طی مصوبه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت گمرک ایران مکلف شد تا نسبت به ترخیص کالاهای مشمول مصوبه که دارای قبض انبار تا ۱۰ آبان ماه سال جاری هستند اقدام نماید اظهار داشت: اما باتوجه به این که برخی کالاها پیش از ۱۰ آبان به گمرک و بنادر رسیده ولی تاریخ صدور قبض انبار آنها پس از این تاریخ ثبت شده بود و یا این که برخی کالاها در تاریخ مقرر به گمرک وارد و قبض انبار اولیه آنها نیز پیش از ۱۰ آبان ماه صادر شده بود، ولی در جریان ترانزیت و رسیدن به گمرک دیگر تاریخ قبض انبار ثانویه پس از ۱۰ آبان ماه ثبت گردید، امکان ترخیص از طرف گمرک ایران طبق مصوبه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت باتاکید بر ترخیص کالاهای مشمول پیش از ۱۰ آبان ماه وجود نداشت.


وی افزود: بدین جهت در ستاد تنظیم بازار مصوب شد که بجای تاریخ "قبض انبار" تاریخ "ورود" کالا برای ترخیص کالاهای اساسی و نهاده های تولید بر طبق مصوبه ستاد ملاک باشد و اگر گمرک احصا کند که تاریخ ورود و تخلیه کالا در گمرک و بنادر پیش از ۱۰ آبان ماه امسال است آنگاه نسبت به اعمال تسهیلات مصوبه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت اقدام می کند.

کالاهای اساسی هم بطور درصدی ترخیص خواهد شد

معاون فنی گمرک ایران در ارتباط با دیگر مصوبه ستاد تنظیم بازار به موضوع ترخیص های درصدی کالا اشاره نمود و اظهار داشت: در جریان مصوبات قبلی قرار بر این بود که ۹۰ درصد کالاهای اساسی و تولیدی امکان ترخیص داشته باشند، بر این اساس از وزارت صنعت، معدن و تجارت(صمت) خواسته بودیم تا فهرست کالاهایی که صاحبان آن می توانند طبق مصوبه ستاد تنظیم بازار کالای خودرا تا ۹۰ درصد از گمرک ترخیص کند اعلام نماید تا متقاضی تشریفات بانکی و سایر پروسه را انجام دهد. بدین جهت وزارت صمت در لیستی حدود ۲۷۹۰ قلم و وزارت جهاد کشاورزی ۳۰۰ قلم که امکان ترخیص به صورت درصدی داشتند اعلام نمودند که مشمول گروه ۲۱ تا ۲۴ بود.

وی بابیان اینکه در مورد کالاهای اساسی گروه (۱) و آنهایی که از گروه (۱) به گروه (۲) منتقل شده بودند تکلیف مشخص نبود. اضافه کرد: براین اساس در جلسه امروز ستاد تنظیم بازار مصوب شد که نسبت به ترخیص درصدی کالاهای گروه (۱) و آنهایی که از یک به دو منتقل شده اند با ستاندن مجوزهای قانونی و در صورت نیاز به عرضه در بازارگاه با دریافت مجوز اقدام گردد، بدین سبب تمامی کالاهای اساسی گروه (۱) و (۲۱) نیز امکان ترخیص تا ۹۰ درصد را بدون الزام به کد رهگیری و با بهره گیری از ارز صادراتی یا متقاضی و یا تامین ارز توسط بانک مرکزی خواهند داشت.

امکان ترخیص با ارز متقاضی برای تمامی کالای اظهاری مشمول فراهم شد

مصوبه دیگر ستاد تنظیم بازار در ارتباط با کالاهایی است که امکان ترخیص با ارز متقاضی را طبق مصوبه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت دارا هستند.

معاون فنی گمرک ایران در این زمینه اظهار داشت که برخی تولید کنندگان و صاحبان کالاهای اساسی در هنگام ترخیص بر طبق ارز متقاضی با این مشکل مواجه بودند که قسمتی از کالای مربوطه در اظهارنامه در فهرست اعلامی وزارت صمت جهت مشمولیت مصوبه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت قرار داشت، اما قسمتی از آن در این فهرست نبود.

وی افزود: براین اساس مصوب شد چنانچه حداقل ۷۰ درصد کالای مربوط به یک اظهارنامه در فهرست وزارت صمت باشد و ۳۰ درصد دیگر در گروه(۲۱) تا(۲۵) قرارداشته باشد آنگاه در صورت تقاضای صاحب کالا امکان ترخیص بر طبق ارز متقاضی وجود دارد.

بخشنامه سازمان راهداری در مورد ثبت سفارش لغو شد

ارونقی در مورد مصوبه ستاد تنظیم بازار که به بخشنامه اخیر سازمان راهداری اشاره دارد نیز توضیح داد، سازمان راهداری طی بخشنامه ای به استانها اعلام نموده کالاهایی که ثبت سفارش آنها تمام شده و در آستانه ترخیص از گمرک قرار دارند باید صاحب کالا نسبت به تمدید ثبت سفارش اقدام نماید.

وی با تاکید بر اینکه بخشنامه سازمان راهداری مغایر دستورالعملی است که در آذرماه گمرک ایران برای ترخیص فوری کالاها بدون تمدید ثبت سفارش به گمرکات اجرایی ابلاغ کرده بود. اظهار داشت: باتوجه به این که بخشنامه گمرک در ارتباط با ثبت سفارش به استناد دستور وزیر وقت صنعت، معدن و تجارت و البته وزرای قبلی این وزارتخانه و همین طور مصوبات سفر معاون اول رئیس جمهور به استان هرمزگان صادر شده و مورد تائید بانک مرکزی و نیز سایر دستگاهها قرار داشت، بدین جهت بخشنامه مربوط به سازمان راهداری کنسل شد.


به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، با ابلاغ مصوبات اخیر ستاد هماهنگی اقتصادی دولت و ستاد تنظیم بازار، برای رفع موانع ترخیص کالا که در اهم آن حل و فصل مشکلات ارزی قرار داشت، قرار شد که بانک مرکزی تأمین ارز ترجیحی کالاهای اساسی فاقد اسناد مالکیت، با اولویت اعلامی وزارت صمت انجام دهد، همین طور بانک مرکزی نسبت به صدور اعلامیه تأمین ارز برای کالاهای اساسی اعتباری با تعهد سه ماهه از زمان ترخیص کالا از گمرک (جهت تأمین ارز ترجیحی) اقدام نماید.


از طرف دیگر کالاهای اساسی و کالاهای ضروری مورد نیاز واحدهای تولیدی با تشخیص و اعلام وزارت صمت دارای قبض انبار تا ۱۰ آبانماه ۹۹، بدون الزام به کدرهگیری بانک مرکزی، از گمرکات ترخیص شوند؛ به شکلی که از تاریخ ۱۰ آبان به بعد واردکنندگان بتوانند از رویه های بانکی (ارز نیما)، واردات در مقابل صادرات، برای پروانه های صادراتی سال ۱۳۹۸ به بعد، ارز اشخاص، بوسیله سامانه جامع تجارت (کنترل توسط صمت و بانک مرکزی) استفاده کنند.


همین طور گمرک ایران نسبت به ترخیص درصدی کالاهای اساسی و نهاده های تولید تا سقف ۹۰ درصد که در صف تخصیص یا تأمین ارز بانکی باشند اقدام نماید و از طرفی چنانچه ردیف تعرفه مندرج در ثبت سفارش کالا با استنباط گمرک تغییر کند، مشروط براین که شرح تجاری کالا تغییر نکند و ردیف تعرفه استنباطی گمرک، جزو ردیف تعرفه کالاهای ممنوعه (گروه۴) یا اولویت ارزی غیرفعال(گروه ۲۷)، یا ردیف تعرفه کالاهای دارای تولید مشابه داخلی نباشد، درباب اقلام گروه های ۱ و ۲۱، ۲۲، ۲۳ و ۲۴، نیازی به اصلاح ثبت سفارش وزارت صمت نخواهد بود.
1399/10/09
12:21:17
5.0 / 5
933
تگهای خبر: اقتصاد , تجارت , تولید , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها