چرایی جهش قیمت رمزارزها

چرایی جهش قیمت رمزارزها

به گزارش فی بگیر با عنایت به این که این روزها بازار رمز ارزها داغ شده است و شاهد افزایش قیمت ها در این بازار هستیم، یک کارشناس حوزه رمز ارزها ضمن تحلیل علل جهش قیمت بیت کوین در هفته های اخیر، مهم ترین اثر رشد سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال را تضعیف بانکهای مرکزی دانست و اظهار داشت: بانکهای مرکزی دنیا با گسترش کاربرد رمز ارزها بعنوان حامل ارزش مخالف هستند و صرفاً می خواهند از آنها برای بستر پرداخت استفاده کنند تا نقش حاکمیتی خویش را حفظ کنند.


به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، رمز ارزها نوعی پول دیجیتال هستند که به صورت فیزیکی معامله نمی شوند بلکه تنها در بستر فضای مجازی قابلیت معامله دارند و برای خرید و فروش آنلاین مورد استفاده قرار می گیرند.
همچنین، این نوع پول ها مستقل و بدون وابستگی به یک بانک مرکزی عمل می کنند. از آنجائیکه این صنعت سابقه چندانی در کشور ما ندارد، در افکار عمومی شناختی نسبت به رمز ارزها وجود ندارد و تابحال این صنعت امکان رشد و گسترش آن در کشور فراهم نشده است.
اما این روزها حال و روز بازار این پول دیجیتال خوش است؛ بگونه ای که قیمت رمز ارزها رشد قابل توجهی داشته و توجه و اقبال مردم هم نسبت به این بازار افزایش یافته است. علاوه براین، آمارها نشان از این دارد که بیت کوین رکورد جدیدی را ثبت کرده و ارزش آن از ۲۴ هزار دلار عبور کرده است.
همچنین، ارزش این نوع ارز نسبت به ابتدای سال حدود ۱.۷۴ برابر افزایش یافته و معامله گران ارزهای دیجیتالی معتقد هستند که بیت کوین می تواند کانال شکنی های جدیدی را تجربه کند.
در این حوزه علیرضا شامخی - کارشناس اقتصادی - درباره علل جهش قیمت ارزهای دیجیتال به ایسنا توضیح داد: پس از شیوع کرونا، دولت ها نقدینگی زیادی برای مقابله با رکود جامعه تزریق کردند که منجر به تضعیف ارزش پول های ملی شد و زمانی که ارزش پول کاسته می شود، مردم تمایل دارند تا پول خویش را تبدیل به دارایی های امن مثل طلا و بیت کوین کنند.
ایشان در ادامه با طرح این پرسش که چرا ارزهای دیجیتال در مقایسه با طلا به شکل بی سابقه ای بازدهی بهتری داشته اند، اظهار داشت: تا سال قبل فقط افراد حقیقی وارد بازار رمزارزها می شدند اما حدود یک سال است که پول های هوشمند یعنی حجم بسیار بالای سرمایه های شرکتی وارد بازار شده که در بالا رفتن قیمت بیت کوین تأثیر قابل توجهی داشته است.

دولت ها مخالف خرید و فروش رمزارزها
این کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه به صورت معمول دولت ها با خرید و فروش ارز رمزها مخالف هستند، اظهار داشت: دولت ها تلاش می کردند تا معاملات این بازار را محدود کنند، اما با ورود سرمایه های کلان شرکتی، عملا دولت ها مجبور می شوند، مشروعیت این بازارها را بزودی قبول کنند که همین مبحث سرمایه گذاری در رمزارزها را بیمه می کند.
شامخی اضافه کرد: در ماه های اخیر، بانکهای معروفی در دنیا خدمات رمزارزها را هم به فهرست خدمات خود اضافه کرده اند. همچنین، بستر پرداخت الکترونیک خرید کالا و خدمات توسعه پیدا کرده و چندین سایت مهم فروش خدمات با استفاده از رمزارزها را آغاز کرده اند. همه اینها در کنار هم، مشروعیت رمزارزها را بیشتر کرده است که ازاین رو طبیعی است که قیمت ها در این بازار جهشی شود.
وی در مورد تأثیر شبکه های اجتماعی اظهار داشت: نکته بعدی نقش شبکه های اجتماعی است که فعالان و معامله گران مشهور بازار بیت کوین از این فضا استفاده و تلاش کردند که مردم را با این حوزه آشنا کنند. رشد ناگهانی هفته اخیر تا حد زیادی از همین مبحث ناشی شده است.

تضعیف بانکهای مرکزی با رشد سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال
شامخی مهم ترین اثر رشد سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال را تضعیف بانکهای مرکزی دانست و اظهار داشت: بانکهای مرکزی دنیا با گسترش کاربرد رمز ارزها بعنوان حامل ارزش مخالف هستند و صرفاً می خواهند از آنها بعنوان بستر پرداخت استفاده کنند تا نقش حاکمیتی خویش را حفظ کنند.
این کارشناس رمز ارزها در انتها سخنانش تصریح کرد: چه بانکهای مرکزی قبول کنند و چه نکنند، مردم دنیا این پول های رمز شده را پرارزش می دانند. علاوه براین، بسیاری از سایت های معتبر دنیا هم با بیت کوین و سایر رمز ارزها خدمات خویش را می فروشند که نشان داده است آنها هم این پول ها را حامل ارزش می دانند. حالا در بستر سیستم های مالی متمرکز هم امکان عرضه خدمات مالی مانند وام دهی، فروش بیمه فراهم گشته است و اساسا بانکهای مرکزی امکان قاعده گذاری برای آنها را ندارند.
منبع:

1399/10/01
18:12:15
5.0 / 5
993
تگهای خبر: اقتصاد , پرداخت , توسعه , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها