ریزش بورس های جهانی

ریزش بورس های جهانی

بیشتر شاخصهای مهم بورسی جهان نزولی شدند.


به گزارش فی بگیر به نقل از بلومبرگ، بانک مرکزی اروپا در اطلاعیه ای اعلام نمود اعضای اتحادیه اروپا با اجرایی شدن یک بسته نیم تریلیون یورویی دیگر برای کاستن از تبعات اقتصادی ویروس کرونا موافقت کرده اند. پیش از این اتحادیه اروپا ۱.۳۵ تریلیون یورو برای پشتیبانی از اقتصادهای اروپایی اعتبار تخصیص داده بود و بدین ترتیب حمایت های مالی در سطح اتحادیه اروپا تا مارس ۲۰۲۲ ادامه پیدا خواهد نمود. این اقدام اروپا در شرایطی انجام می شود که قاره سبز با موج دوم همه گیری کرونا روبرو شده و تلفات باردیگر رو به افزایش رفته است.
شکست مذاکرات برگزیت بیشتر از هر زمان دیگری به خطری برای آینده اقتصادی اروپا تبدیل گشته است. بوریس جانسون- نخست وزیر انگلیس بعد از دیدار با اورسلا فون در لین- رئیس کمیسیون اروپا گفته است احتمال زیادی وجود دارد که اتحادیه اروپا و انگلیس نتوانند به توافقی بر سر روابط تجاری آینده برسند. با وجود آن که چندین دور مذاکرات تجاری بین انگلیس و اتحادیه اروپا انجام شده اما اختلاف طرفین بر سر طیف وسیعی از موارد نظیر سطح دسترسی به بازارهای مالی و بانکی، ماهیگیری در آب های ساحلی و تعرفه های گمرکی تابحال مانع از امضای یک توافق جامع پسابرگزیت شده است. انگلیس خواستار داشتن روابطی مشابه روابط کانادا با اتحادیه اروپا شده است که تابحال اروپایی ها با آن مخالفت کرده اند.
در حالیکه بایدن خویش را برای تشکیل دولت جدید آماده می کند، ایالت های پنسیلوانیا و نوادا شکایت تیم حقوقی ترامپ را رد و بایدن را برنده نهایی این انتخابات اعلام نموده اند. انتظار می رود که تصویب و اجرایی شدن بسته جدید محرک اقتصادی در آمریکا تا زمان روی کار آمدن دولت بایدن در ژانویه به طول بیانجامد. با وجود توسعه واکسن مقابله با کرونا، هنوز خیلی از بخش های اقتصادی آمریکا با مشکلات مالی مواجهند.
بعد از مدت ها انتظار سرانجام اولین تزریق عمومی واکسن کرونا در انگلیس روی دو فرد مسن انجام شد و مقرر است این واکسن به صورت گسترده در اختیار عموم مردم قرار گیرد. طبق اعلام رسانه ها، رئیس جمهور آمریکا دستور استفاده از واکسن ساخت شرکت فایزر را صادر کرده است و کانادا هم از ورود محموله های واکسن اطلاع داده است. انتظار می رود به تدریج و تا آخر بهار سال ۲۰۲۱ بخش بزرگی از قشر اسیب پذیر در جهان واکسینه شوند.
تنش بین چین و آمریکا هنوز رو به افزایش است و در تازه ترین اقدام ضد چینی، وزارت خزانه داری آمریکا با صدور اطلاعیه ای اعلام نمود نام ۱۴ عضو ارشد حزب مرکزی کمونیست چین را به علت آن چه دخالت در امور داخلی هنگ کنگ خوانده، به لیست تحریم های خود افزوده است که این اقدام با انتقاد شدید وزارت خارجه چین موجه شد. سفیر چین در آمریکا هم از این کشور خواست تا دست از سیاست های مخرب خود بردارد و به جای آن با نشان دادن حسن نیت، مسیر را برای بهبود روابط دو کشور فراهم آورد.
پیش از این هم کنگره آمریکا طرحی را تصویب کرد که به باعث آن شرکتهای چینی که قوانین حسابداری و حسابرسی آمریکا را رعایت نکنند اجازه ورود به بورس این کشور و عرضه سهام خویش را نخواهند داشت. این لایحه پیش تر هم در سنا تصویب شده بود و الان برای اجرایی شدن تنها احتیاج به امضا توسط رئیس جمهور دارد. در صورت اجرایی شدن این قانون، یک مهلت سه ساله به بورس های چینی داده خواهد شد تا خویش را با این استاندارد ها وفق دهند و گرنه سهامشان از بورس آمریکا خارج خواهد شد.
آمریکا پیش تر هم سومین شرکت بزرگ نفتی چین و شرکت سی ام اس آی- یکی از بزرگ ترین تراشه سازان چینی را به علت ارتباط آنها با ارتش چین تحریم کرده بود. چون یینگ- سخنگوی وزارت خارجه چین در نشستی خبری گفته است این کشور تصمیم دارد چهار مقام آمریکایی را تحریم کند. هنوز معلوم نیست که پکن تصمیم دارد کدام مقامات آمریکایی را تحریم کند. روزنامه دولتی چاینا دیلی با انتقاد از اقدامات اخیر آمریکا نوشته است که این کارها به روابط دو طرف صدمه جدی زده است.
تابحال بیشتر از ۷۰ میلیون و ۴۷۵ هزار و ۵۹۲ مورد مبتلا شدن به کرونا گزارش شده است که در این بین یک میلیون و ۵۸۴ هزار و ۳۵۹ نفر جان خویش را از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات در ارتباط با آمریکا با ۲۹۸ هزار و ۲۲۸ نفر، برزیل با ۱۷۹ هزار و ۶۳ نفر، هند با ۱۴۲ هزار و ۲۱۲ نفر، مکزیک با ۱۱۱ هزار و ۶۵۵ نفر و انگلیس با ۶۳ هزار و ۸۲ نفر بوده است.
تری سند ون- کارشناس ارشد سرمایه گذاری در موسسه ولث منیجمنت - اظهار داشت: هنوز به صورت واضح شاهدیم که نوسانات بازارهای مالی در سطح بالایی قرار دارد. ما به یک راهکار برای مقابله با ویروس کرونا رسیده ایم که گویا خوب هم جواب داده است اما اینکه این واکسن ها تا چه حد برای همه مفید خواهند بود و تا چه مدتی می توانند ایمنی ایجاد کنند شک و تردیدهایی وجود دارد و وجود این شک و تردیدها هم به بازار سیگنال های متناقض می دهد.
بورس آمریکا
در وال استریت، بیشتر شاخص ها نزولی بودند تا جایی که دو شاخص از سه شاخص اصلی بورسی در سطح پایین تری از روز قبل خود بسته شدند. شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۰.۴۳ درصد کاهش نسبت به روز قبل و در سطح ۲۹ هزار و ۹۳۸.۴۰ واحد بسته شد.
شاخص «اس اند پی ۵۰۰» با ۰.۳۳ درصد ریزش تا سطح ۳۶۶۰.۵۴ واحدی پایین رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با ۰.۲۹ درصد پیشروی در سطح ۱۲ هزار و ۳۷۵.۳۱ واحدی بسته شد.
بورس های اروپایی
در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص "فوتسی ۱۰۰" بورس لندن با ۰.۵۴ درصد افزایش نسبت به روز قبل و در سطح ۶۵۹۹.۷۶ واحد بسته شد. شاخص "دکس ۳۰" بورس فرانکفورت در آلمان با ریزش ۰.۳۳ درصدی و ایستادن در سطح ۱۳ هزار و ۲۹۵.۷۳ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص "کک ۴۰" بورس پاریس با افت ۰.۰۵ درصدی در سطح ۵۵۴۹.۶۵ واحد بسته شد. در مادرید شاخص "ایبکس ۳۵" ۰.۶۴ درصد پایین رفت و به ۸۱۸۲.۳۰ واحد رسید.
بورس های آسیایی
در معاملات بورس های آسیا، شاخص ها عملکرد بدی داشتند؛ تا جایی که شاخص "نیک کی ۲۲۵" بورس توکیو ژاپن با کاهش ۰.۲۳ درصدی تا سطح ۲۶ هزار و ۷۵۶.۶۴ واحدی پایین رفت. شاخص "هانگ سنگ" بورس هنگ کنگ ۰.۳۵ درصد پایین رفت و در سطح ۲۶ هزار و ۴۱۰.۵۹ واحد بسته شد. در چین شاخص "شانگهای کامپوزیت" ریزش ۰.۰۴ درصدی را تجربه نمود و در سطح ۴۹۴۰.۵۲ واحد بسته شد.
در استرالیا شاخص "اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰" بورس سیدنی با ۰.۶۷ درصد کاهش و ایستادن در سطح ۶۶۸۳.۱۲ واحدی به کار خود خاتمه داد. در میان دیگر شاخصهای مهم آسیایی، شاخص " تاپیکس" ژاپن صعودی بود. (معیار محاسبه تغییرات قیمتی، ساعت پایانی معاملات روزانه بورس نیویورک بوده است)
نفت
در بازار طلای سیاه روند قیمت ها صعودی بود. هر بشکه نفت "وست تگزاس اینتر مدیت" با ۲.۳۴ درصد کاهش به ۴۶.۷۶ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با افزایش ۱.۹۶ درصدی به ازای ۵۰.۲۴ دلار در هر بشکه مبادله شد.
طلا و نقره
همینطور در بازار فلزات گران بها، بهای هر اونس طلا با صعود ۰.۴۴ درصدی نسبت به روز قبل در سطح ۱۸۳۵.۱۳ دلار معامله شد. هر اونس نقره با صعود ۰.۴۹ درصدی به ازای ۲۴.۰۹ دلار مبادله شد.
منبع:

1399/09/21
15:07:01
5.0 / 5
900
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها