تورم چین منفی شد

تورم چین منفی شد

برای اولین بار از سال 2009 نرخ تورم چین به زیر صفر درصد رسید.


به گزارش فی بگیر به نقل از تریدینگ اکونومیکس، نرخ تورم چین در ۱۲ ماه منتهی به نوامبر به منفی ۰.۵ درصد رسید. این نرخ تورم که یک درصد کمتر از تورم ماه قبل و ۰.۳ درصد کمتر از نرخ پیش بینی شده توسط کارشناسان بوده، بیش از همه تحت تأثیر کاهش تورم بخش حمل و نقل قرار گرفته که تورم آن به منفی ۳.۹ درصد کاهش پیدا کرده است. این کمترین تورم ثبت شده ۱۱ سال اخیر در چین بوده است.
آب و برق با تورم منفی ۰.۶ درصدی و لباس با تورم منفی ۰.۳ درصدی دیگر بخش های مهم کاهنده تورم بوده اند. در میان سایر بخش های تورمی، تورم بخش مواد غذایی منفی دو درصد و خدمات ۲.۵ درصد اندازه گیری شده است.
هسته تورمی که تورم بخش انرژی و مواد غذایی را به سبب نوسانات بالای قیمت در آنها در نظر نمی گیرد، در این ماه به منفی درصد رسیده که در مقایسه با ماه قبل ۰.۸ درصد کمتر شده است. متوسط نرخ تورم چین در بازه زمانی ۱۹۸۶ تا ۲۰۲۰ معادل ۵.۰۹ درصد بوده است که بالاترین تورم ثبت شده مربوط به فوریه ۱۹۸۹ با ۲۸.۴۰ درصد و کمترین تورم نیز مربوط به آوریل ۱۹۹۹ با منفی ۲.۲ درصد بوده است.
بر اساس ماهانه، نرخ تورم چین در ماه نوامبر به منفی ۰.۶ درصد رسیده است که ۰.۳ درصد کمتر از تورم ماهانه ثبت شده این کشور برای ماه قبل به حساب می رود.
با کاهش سرعت شیوع کرونا، روند بازگشایی کسب وکارها در چین شدت یافته است. یی گانگ- رئیس بانک مرکزی چین با برشمردن بعضی از اقدامات این بانک برای ثبات بخشی به بازارهای مالی این کشور گفته است که تلاش ها برای حمایت بیشتر از بخش های مختلف اقتصادی ادامه خواهد یافت هر چند که به لطف زیرساخت های نیرومند، اقتصاد این کشور با وجود شیوع گسترده کرونا لطمه زیادی ندیده است.1399/09/20
16:04:46
5.0 / 5
890
تگهای خبر: اقتصاد , خدمات , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها