لایحه بودجه ۱۴۰۰،

تكلیف ارز 4200 تومانی در بودجه چیست؟

تكلیف ارز 4200 تومانی در بودجه چیست؟

با وجود اخبار منتاقضی كه در ارتباط با وضعیت ارز ۴۲۰۰ تومانی در بودجه سال آینده عنوان شد، همانطور كه دولت از قبل اعلام نموده بود تأمین ارز كالاهای اساسی كه البته تعداشان محدود است همچنان با نرخ ترجیحی انجام می شود ولی ۴۲۰۰ تومان نرخ مبنای بودجه نیست.به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، ابتدای سال ۱۳۹۷ بود که سیاست ارزی دولت تغییر و نرخ ۴۲۰۰ تومان مبنای مبادلات تجاری قرار گرفت و تا مدتی تنها نرخ مورد تائید دولت به شمار می رفت ولی در ادامه با راه اندازی سامانه نیما و البته رانتی که در مورد استفاده از ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات تمامی کالاها وجود داشت، به تدریج اختصاص این ارز محدود شده و تنها به کالاهای اساسی که حدود ۲۵ قلم را در بر می گرفت، محدود شد.

در همین جریان نرخی که دولت در دو سال گذشته در بودجه بعنوان مبنا قرار داد هم خارج از این نرخ ۴۲۰۰ تومانی نبود و حتی سالانه بودجه ای برای تأمین کالاهای اساسی با نرخ ترجیحی در نظر می گرفت.

با شدت گرفتن انتقادها نسبت به پرداخت ارز ۴۲۰۰ تومان با عنایت به رانتی که در نتیجه عدم مدیریت صحیح و فاصله زیاد نرخ بازار آزاد و سامانه نیما بوجود آمده بود، به تدریج دولت به سمت حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی حرکت کرد و هم اکنون حدود پنج قلم کالای اساسی و بخشی از دارو تجهیزات پزشکی است که با ارز ترجیحی وارد می شود.

در حالی بحث های مختلفی در مورد نرخ ارز در بودجه سال ۱۴۰۰ و تأمین ارز کالای اساسی با نرخ ۴۲۰۰ تومان مطرح بود که دولت از ارز حدود ۱۱هزار تومانی در لایحه بودجه رونمایی کرده است.

این مبحث باعث ابهامات و گمانه زنی هایی در ارتباط با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی از مجموع بودجه و کالاهای اساسی شد، اما در اصل آنچه که اتفاق افتاده این است که تأمین ارز همان چند قلم کالای اساسی با نرخ ترجیحی در سال آینده ادامه داشته ولی مبنای ارز بودجه از نرخ ۴۲۰۰ تومان در بودجه سال جاری به ۱۱ هزار تومان تغییر کرده است.

این در حالی است که بررسی لایحه بودجه در مورد وضعیت ارز ۴۲۰۰ تومانی از این حکایت دارد که به استناد جزء (۴) بند (ب) تبصره (۱)، این مجوز وجود دارد که در صورت تغییر نرخ ارز ترجیحی مورد استفاده در این قانون به نرخ سامانه معاملات الکترونیکی (ETS)، به دولت اجازه داده می شود منابع وصولی را به ردیف درآمدی شماره ۱۶۰۱۳۶ مندرج در جدول شماره (۵) این قانون واریز نماید. منابع واریزی از محل ردیف شماره ۷۱-۵۳۰۰۰۰ مندرج در جدول شماره (۹) قانون صرف معیشت و سلامت مردم می شود.

بر این اساس نرخ ۴۲۰۰ تومان برای تأمین بخشی از کالاهای اساسی همچنان پابرجا می باشد ولی در صورت تغییر این روال، منابع ناشی از آن به ردیف دیگری از بودجه جهت صرف در معیشت مردم واریز خواهد شد.

منبع:

1399/09/12
23:17:33
5.0 / 5
1239
تگهای خبر: پرداخت , مجوز , واردات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها