بورسها در آمریكا و اروپا ریزش كردند

بورسها در آمریكا و اروپا ریزش كردند

فی بگیر: بیشتر فاكتورهای مهم بورسی غربی نزولی باقی ماندند.


به گزارش فی بگیر به نقل از بلومبرگ، در شرایطی که دست کم نتایج بالینی اولیه سه واکسن برای مقابله با کرونا چشم گیر گزارش شده است، روز به روز شماری بیشتری از مردم جهان جان خودرا بر اثر مبتلاشدن به این ویروس مرگبار از دست می دهد اما همچنان امیدواری ها به تغییر جدی وضعیت در فصل بهار سال آینده وجود دارد. در اروپا خبر شرکت نکردن مجدد آنگلا مرکل برای صدراعظمی آلمان در انتخابات ۱۰ ماه دیگر این کشور بر روی روند معاملات اثرگذار بوده است. مرکل طولانی ترین دوره صدراعظمی را در تاریخ آلمان داشته است و یکی از سرسخت ترین طرفداران اتحادیه اروپا محسوب می شود. وی در دوران صدراعظمی خود کوشید تا جایگاه تحادیه اروپا را تقویت کند و ممکنست جانشین بعدی وی خیلی معتقد به این مساله نباشد.
در روندی که میتواند روی مخارج مصرف کننده و به دنبال آن روی رشد اقتصادی آمریکا تاثیر منفی بگذارد، متوسط درآمد شهروندان آمریکایی تا اختتام ماه اکتبر نسبت به ماه قبل ۰.۷ درصد افت کرده که این رشد منفی، اولین عقب گرد سه ماه اخیر شمرده می شود. در آمریکا بار اصلی رشد (حدود دو سوم کل وزنه رشد) بر روی دوش مخارج مصرفی قرار دارد و این نگرانی وجود دارد که روند رو به رشد اقتصادی در سه ماهه پایانی سال آهسته تر شود. اقتصاد آمریکا هنوز به سطح پیش از آغاز بحران کرونا باز نگشته است.
بازارهای جهانی متاثر از اخبارهای مربوط به پیشرفت های دارویی در مقابله با کرونا و روی کار آمدن دولتی معتدل تر در آمریکا نسبت به آینده امیدوارتر شده اند. طبق اعلام بایدن، ژانت یلن، رئیس سابق بانک مرکزی آمریکا بعنوان وزیر خزانه داری دولت وی فعالیت خواهدنمود که این مساله به مفهوم همکاری نزدیک تر و توافق نظر بیشتر بین دو نهاد اصلی پولی و اقتصادی آمریکا (وزارت خزانه داری و فدرال رزرو) با یکدیگر است. این مساله خصوصاً از آن جهت اهمیت دارد که هم اکنون، اختلاف نظرها بین مقامات آمریکایی بر سر تداوم حمایت های اقتصادی بالا گرفته است و استیون منوچین- وزیر خزانه داری آمریکا از رویکرد فعلی بانک مرکزی این کشور در قبال کسب وکارها انتقاد کرده و گفته است کسب وکارها نیازمند دریافت کمک های بلاعوض هستند تا وام هایی با شروط بازپرداخت سنگین و الان کنگره باید با ورود به این موضوع، راه را برای تغییر مسیر مجدد مسیر نقدینگی و هدایت آن به بخش های نیازمند اقتصادی هموار کند.
کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل نسبت به ورود ۱۳۰ میلیون نفر به فقر در جهان بر اثر کرونا هشدار داده است. انتظار می رود رشد اقتصادی کشورهای توسعه یافته از کشورهای در حال توسعه (به طور نسبی) در سطح پایین تری قرار داشته باشد و اقتصاد جهانی به دنبال تعطیلی واحدهای مختلف اقتصادی و بی نظمی در زنجیره تجارت جهانی با بدترین بحرن اقتصادی دو دهه اخیر خود مواجه شود. البته سال اینده رشد مثبت اقتصادی از سر گرفته خواهد شد اما دست کم تا سال ۲۰۲۲ طول خوهد کشید تا میزان تولید ناخالص داخلی جهان به سطح پیش از همه گیری بازگردد.
موسسه مالی بین الملل در گزارشی با اشاره به طولانی شدن همه گیری کرونا و مشکلات پیش آمده برای شرکتها و دولت ها در بخش مالی پیش بینی نمود تا اختتام امسال مجموع بدهی جهانی به سطح بی سابقه ۲۷۷ میلیارد دلار برسد. طبق اعلام این موسسه که دارای ۴۰۰ زیرمجموعه بانکی بزرگ در جهان است، هم اکنون مجموع بدهی جهانی به ۲۷۲ تریلیون دلار رسیده که این رقم ۱۵ تریلیون دلار بیشتر از رقم ثبت شده سال قبل است. قبل از این نیز بعضی از نهادهای بین المللی مهم نظیر صندوق بین المللی پول و بانک جهانی نسبت به کاهش شدید رشد اقتصادی جهان امسال هشدار داده بودند.
تا حالا بیش از ۶۱ میلیون و ۱۵۵ هزار و ۷۴۴ مورد مبتلاشدن به کرونا گزارش شده است که در این بین یک میلیون و ۴۳۴ هزار و ۵۶۹ نفر جان خودرا از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با ۲۶۸ هزار و ۹۴۹ نفر، برزیل با ۱۷۰ هزار و ۸۳۲ نفر، هند با ۱۳۵ هزار و ۷۳۴ نفر، مکزیک با ۱۰۳ هزار و ۵۹۷ نفر و انگلیس با ۵۷ هزار و ۳۱ نفر بوده است.
مرکز آمار آلمان در گزارشی اعلام نمود بزرگ ترین اقتصاد اروپا در سه ماهه سوم سال ۲۰۲۰ به میزان ۸.۵ درصد بزرگ شده که این رشد، بهترین رشد اقتصادی آلمان در طول یک دهه اخیرمحسوب می شود. هم چنین در مقایسه با رشد مشابه فصل قبل نیز رشد اقتصادی ۱۸.۳ درصد بیشتر شده است.
یوسف عباسی- کارشناس ارشد سرمایه گذاری در موسسه استون ایکس اظهار داشت: هم اکنون بازارهای جهانی خودرا در یک موقعیت سردرگم کننده یافته اند، از یک طرف این نگرانی وجود دارد که در کوتاه مدت تلفات ناشی از کرونا کماکان بالا باشد و تا رسیدن واکسن خسارت های جانی و اقتصادی آن ادامه داشته باشد و از طرف دیگر این خوشبینی وجود دارد که بعد از غلبه بر کرونا نرخ رشد به سطوح بالایی برسد.
بورس آمریکا
در وال استریت، بیشتر شاخص ها نزولی بودند تا جایی که دو شاخص از سه شاخص اصلی بورسی در سطح پایین تری از روز قبل خود بسته شدند. شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۰.۵۸ درصد کاهش نسبت به روز قبل و در سطح ۲۹ هزار و ۸۷۲.۴۷ واحد بسته شد.
شاخص «اس اند پی ۵۰۰» با ۰.۱۶ درصد ریزش تا سطح ۳۶۲۹.۶۵ واحدی پایین رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با ۰.۴۸ درصد صعود در سطح ۱۲ هزار و ۹۴.۴۰ واحدی بسته شد.
بورس های اروپایی
در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص "فوتسی ۱۰۰" بورس لندن با ۰.۴۴ درصد کاهش نسبت به روز قبل و در سطح ۶۳۶۲.۹۶ واحد بسته شد. شاخص "دکس ۳۰" بورس فرانکفورت در آلمان با ریزش ۰.۰۲ درصدی و ایستادن در سطح ۱۳ هزار و ۲۸۶.۵۷ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص "کک ۴۰" بورس پاریس با افت ۰.۰۸ درصدی در سطح ۵۵۶۶.۷۹ واحد بسته شد. در مادرید شاخص "ایبکس ۳۵" ۰.۷۴ درصد پایین رفت و به ۸۱۰۴.۶۰ واحد رسید.
بورس های آسیایی
در معاملات بورس های آسیا، شاخص ها عملکرد خوبی داشتند؛ تا جایی که شاخص "نیک کی ۲۲۵" بورس توکیو ژاپن با صعود ۰.۹۱ درصدی تا سطح ۲۶ هزار و ۵۳۷.۳۱ واحدی بالا رفت. شاخص "هانگ سنگ" بورس هنگ کنگ ۰.۰۶ درصد بالا رفت و در سطح ۲۶ هزار و ۸۱۹.۴۵ واحد بسته شد. در چین شاخص "شانگهای کامپوزیت" صعود ۰.۵۶ درصدی را تجربه نمود و در سطح ۴۹۱۹.۵۸ واحد بسته شد.
در استرالیا شاخص "اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰" بورس سیدنی با ۰.۱۸ درصد ریزش و ایستادن در سطح ۶۶۳۶.۳۸ واحدی به کار خود خاتمه داد. در میان دیگر فاکتورهای مهم آسیایی، شاخص " تاپیکس" ژاپن صعودی بود. (معیار محاسبه تغییرات قیمتی، ساعت پایانی معاملات روزانه بورس نیویورک بوده است)
نفت
در بازار طلای سیاه روند قیمت ها نزولی بود. هر بشکه نفت "وست تگزاس اینتر مدیت" با ۱.۵۸ درصد ریزش به ۴۴.۹۹ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با کاهش ۱.۶۷ درصدی به ازای ۴۷.۸۰ دلار در هر بشکه مبادله شد.
طلا و نقره
همین طور در بازار فلزات گران بها، بهای هر اونس طلا با صعود ۰.۱۵ درصدی نسبت به روز قبل در سطح ۱۸۱۰.۳۵ دلار معامله شد. هر اونس نقره با افت ۰.۱۱ درصدی به ازای ۲۳.۴۲ دلار مبادله شد.
منبع:

1399/09/07
14:39:10
5.0 / 5
1169
تگهای خبر: اقتصاد , پرداخت , تجارت , توسعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها