تورم كانادا باز هم افزایش یافت

تورم كانادا باز هم افزایش یافت

برای چهارمین بار متوالی نرخ تورم كانادا بالا رفت.


به گزارش فی بگیر به نقل از گلوب اند میل، متوسط نرخ تورم کانادا در ۱۲ ماه منتهی به اکتبر با ۰.۲ درصد افزایش نسبت به ماه قبل به ۰.۷ درصد رسید که این نرخ تورم، ۰.۱ درصد بالا تر از نرخ قبلی برآورد شده توسط کارشناسان و بیشترین تورم ثبت شده در این کشور طی چهار ماه اخیر به حساب می آید.
در میان بخش های مختلف، بیشترین تورم در ارتباط با مواد غذایی و نوشیدنی با ۲.۳ درصد بوده است. تورم آب و برق هم ۱.۸ درصد و مراقبت های درمانی با ۱.۷ درصد اندازه گرفته شده است. از طرفی کمترین تورم در ارتباط با بخش لباس و پوشاک با منفی چهار درصد و فرهنگ و آموزش با منفی ۱.۳ درصد بوده است.
بانک مرکزی کانادا تا قبل از بحران کرونا بر خلاف همتای آمریکایی خود تابحال توانسته بود نرخ تورم را در محدوده دو درصدی باقی نگه دارد و این مسئله به ثبات نرخ بهره هم کمک کرده بود. با این وجود این بانک اعلام نموده است که تحت تأثیر انتشار کرونا و سقوط قیمت نفت، نرخ تورم این کشور احیانا در محدوده صفر درصدی نوسان پیدا خواهد نمود و انتظار می رود که دست کم در طول سه ماهه دوم سال شاهد تداوم این وضعیت باشیم.
بعد از مدت ها تعطیلی گسترده کسب و کارها، بخش های مختلف اقتصادی کانادا به تدریج در حال بازگشایی هستند و روند بازگشت کارکنان به کارهای خود شروع شده است. انتظار می رود بزودی مخارج مصرف کنندگان افزایش پیدا کند هر چند تا بازگشت مخارج به سطوح قبل از کرونا مدت ها زمان لازم است.
طبق اعلام مرکز آمار کانادا، تورم ماهانه در ماه اکتبر با ۰.۵ درصد افزایش نسبت به ماه قبل به ۰.۴ درصد رسیده است. هسته تورمی هم که تغییرات قیمتی انرژی و مواد غذایی را به علت نوسانات بالای آنها در نظر نمی گیرد تا آخر این ماه با ۰.۱ درصد کاهش نسبت به ماه قبل خود به ۰.۲ درصد رسیده است.
در بازه زمانی ۱۹۱۵ تا ۲۰۲۰، بالاترین تورم ماهانه ثبت شده در کانادا ۲۱.۶ درصد و کمترین تورم ثبت شده هم منفی ۱۷.۸ درصد بوده است.
منبع:

1399/09/03
22:30:51
5.0 / 5
1310
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها