تورم لبنان از ۱۳۰ درصد گذشت

تورم لبنان از ۱۳۰ درصد گذشت

به گزارش فی بگیر نرخ تورم لبنان به بالاترین سطح تاریخ معاصر رسید.


به گزارش فی بگیر به نقل از تریدینگ اکونومیکس، نرخ تورم لبنان در دوره ۱۲ ماه منتهی به سپتامبر ۱۳۱.۰۵ درصد افزایش یافت که این نرخ تورم در مقایسه با دوره زمانی مشابه منتهی به ماه قبل ۱۱.۰۲ درصد بیشتر شده است. لبنان که پیش تر هم درگیر بحران ارزی شده بود بعد از انفجار مرگبار بندر بیروت با شرایط پیچیده تری روبرو شده و خیلی از کارشناسان گفته اند وضعیت اقتصادی این کشور در ماه های پیش رو بدتر خواهد شد. از زمان جنگ داخلی لبنان در سه دهه قبل تابحال هیچ وقت تورم این کشور سه رقمی نشده بود.
در بین بخش های مختلف، لوازم منزل با تورم ۶۹۹.۷ پیشران تورم بوده است و بعد از این بخش هم رستوران و هتلداری با تورم ۵۲۲.۶ درصدی و لباس و کفش با ۴۲۵.۴ درصدی قرار دارند. از سوی دیگر کمترین تورم در ارتباط با آب و برق با ۱۳.۳ درصد بوده و سلامت با تورم ۴۸.۱ درصدی دیگر بخش کاهنده تورم بوده است.
بر مبنای ماهانه نرخ تورم لبنان ۵.۳ درصد اندازه گیری شده که نسبت به ماه قبل آن ۲.۱۴ درصد بیشتر شده است. متوسط تورم لبنان در بازه زمانی ۲۰۰۸ تا ۲۰۲۰ میلادی معادل ۱۷.۰۲ درصد بوده که بیشترین تورم ثبت شده در دوره فوق ۱۳۱.۰۵ درصد و کمترین تورم هم منفی ۴.۶۷ درصد بوده است.
از طرف دیگر نرخ تورم قطر در دوازده ماه منتهی به اکتبر با ۰.۶ درصد افزایش نسبت به بازه زمانی مشابه منتهی به ماه قبل به منفی ۲.۴ درصد رسید که بالاترین تورم ثبت شده در این کشور از ماه مارس تابحال به حساب می آید. در میان بخش های مختلف، فرهنگ و آموزش با تورم منفی ۱۹.۷ درصدی بیشترین تأثیر را در کاهش تورم داشته است و بعد از آن هم لباس و پوشاک با تورم منفی ۶.۳ درصدی و آب و برق با منفی ۵.۵ درصد قرار دارند. از طرفی حمل و نقل با تورم ۲.۴ درصدی پیشتاز گروه های تورمی بوده است و مواد غذایی و نوشیدنی با تورم ۱.۶ درصدی در رده بعد قرار دارد.
بر مبنای ماهانه نرخ تورم قطر منفی ۰.۲ درصد اندازه گیری شده که نسبت به ماه قبل آن ۰.۱ درصد بیشتر شده است. لازم به ذکر است که متوسط تورم قطر در بازه زمانی ۲۰۰۵ تا ۲۰۲۰ میلادی معادل ۲.۴۶ درصد بوده که بیشترین تورم ثبت شده در دوره فوق ۱۶.۵۹ درصد و کمترین تورم هم منفی ۹.۹۶ درصد بوده است.1399/08/26
13:58:43
5.0 / 5
1263
تگهای خبر: آموزش , اقتصاد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها