روند صعودی نفت معكوس شد

روند صعودی نفت معكوس شد

قیمت نفت در معاملات روز جمعه تحت تأثیر نگرانیها نسبت به كندی روند احیای اقتصاد جهانی و تقاضا برای سوخت به علت شتاب در روند افزایش موارد مبتلا شدن به ویروس كرونا كاهش پیدا كرد.به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، بهای معاملات نفت برنت ۷۵ سنت معادل ۱.۷ درصد کاهش پیدا کرد و به ۴۲ دلار و ۷۸ سنت در هر بشکه رسید. نفت برنت روز پنج شنبه ۰.۶ درصد کاهش داشت.

بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا ۸۹ سنت معادل ۲.۲ درصد کاهش پیدا کرد و به ۴۰ دلار و ۲۳ سنت در هر بشکه رسید. شاخص نفت آمریکا روز گذشته حدود ۰.۸ درصد کاهش داشت.

با این حال هر دو شاخص از آغاز هفته جاری تابحال حدود هشت درصد رشد داشته اند.

آمار دولت آمریکا که نشان داد ذخایر نفت این کشور در هفته گذشته ۴.۳ میلیون بشکه رشد کرده است، به فشارهای کاهشی بر قیمتها افزود. تحلیل گران کاهش ذخایر به میزان ۹۱۳ هزار بشکه را پیشبینی کرده بودند.

کویچی موراکاکی، تحلیلگر شرکت داییچی کامادیتیز درباره وضعیت بازار اظهار داشت: سرمایه گذاران به سودگیری از رشد اخیر قیمتها اقدام نمودند چونکه دورنمای تیره اقتصاد جهانی در بحبوحه افزایش شدید موارد مبتلا شدن به ویروس کرونا و محدودیتهای اجتماعی جدید، فضا را بدبینانه تر کرده است. اگر روند شیوع کرونا در خیلی از نقاط جهان تسریع شود، انتظار می رود قیمتهای نفت در هفته آینده تحت فشارهای نزولی بمانند.

افزایش موارد مبتلا شدن به ویروس کرونا در آمریکا و نقاط دیگر به رکورد جدید و محدودیتهای اقتصادی برای مهار شیوع بیماری به چشم انداز آخر بحران سلامتی جهانی در آینده نزدیک لطمه زده است. امیدواری به نزدیک شدن آخر این بحران هفته جاری با بیان خبر موثر بودن ۹۰ درصدی واکسن ساخت شرکتهای فایزر و بایو ان تک آلمان، به اوج رسید و سبب جهش شاخص های قیمت بازار نفت شد.

اما آژانس بین المللی انرژی در جدید ترین گزارش ماهانه خود که روز پنج شنبه انتشار یافت، اعلام نمود تقاضای جهانی برای نفت بعید است تحت تأثیر عرضه یک واکسن کووید ۱۹ تا اواسط سال ۲۰۲۱ تقویت شود. در گزارش ماهانه اوپک که یک روز قبل انتشار یافت، پیشبینی شده بود که مصرف جهانی نفت تحت تأثیر شیوع کرونا در سال ۲۰۲۱ بهبود کندتر از حد انتظاری خواهد داشت.

بر اساس گزارش رویترز، تحلیل گران می گویند محدودیتهای سخت گیرانه تر در زمینه جابجایی برای مهار شیوع بیماری به معنای آن است که گروه اوپک پلاس برای اجرای افزایش برنامه ریزی شده تولید در ابتدای سال ۲۰۲۱ گرفتار تردید خواهد شد و احیانا افزایش تولید را به تاخیر می اندازد.

وزیر انرژی الجزایر ابراز امیدواری کرده که اوپک و متحدانش شامل روسیه امکان دارد محدودیت عرضه فعلی ۷.۷ میلیون بشکه در روز را در سال ۲۰۲۱ ادامه دهند و در صورت ضرورت تولیدشان را به میزان بیشتری کاهش دهند.

منبع:

1399/08/23
12:50:29
5.0 / 5
1196
تگهای خبر: اقتصاد , تولید , دلار , سرمایه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها