انتخابات در آمریكا ریزش بورسها در اروپا

انتخابات در آمریكا ریزش بورسها در اروپا

فی بگیر: روند صعودی بعضی از فاكتور های مهم بورسی جهان متوقف گردید.


به گزارش فی بگیر به نقل از بلومبرگ، چشم معامله گران در سراسر جهان به اعلام برنده انتخابات ریاست جمهوری آمریکا دوخته شده است. انتخاباتی که نتایج نظرسنجی ها نشان می دهند یکی از نفس گیرترین انتخابات معاصر این کشور است و باتوجه به دیدگاه کاملا متفاوت دو نامزد اصلی، نتایج مختلفی را برای اقتصاد جهان خواهد داشت. طی ساعات اخیر میزان آرا در بخش بزرگی از ایالت ها اعلام شده است اما هنوز هیچ کدام از طرفین نتوانسته اند به حد نصاب لازم آرا دست یابند.
هنوز نتایج نهایی شش ایالت اعلام نشده است اما بایدن شانس بیشتری برای راهیابی به کاخ سفید دارد. در صورت قطعی شدن پیروزی در ایالت آریزونا، بایدن تنها به پیروزی در یک ایالت از ایالت های پنسیلوانیا، نوادا، کارولینای شمالی و جورجیا نیاز خواهد داشت از طرف دیگر اما ترامپ باید در تمامی ایالت های باقی مانده پیروز شود.
طبق قانون، فرد پیروز باید حداقل ۲۷۰ رای الکترال را به دست آورد و در صورت مشخص نشدن برنده به علت اختلاف کم آرا، دادگاه عالی تصمیم خواهد گرفت تا سرنوشت انتخابات چه شود. ترامپ در گفت و گو با شبکه خبری فاکس نیوز پیش بینی کرده است بتواند با کسب ۳۰۶ رای الکترال برای بار دوم به ریاست جمهوری آمریکا انتخاب گردد اما در عین حال تاکید کرده است قصد اعلام پیروزی زودهنگام را ندارد.
آمارهای بیکاری از بزرگ ترین اقتصادهای جهان کماکان نگران کننده است: تا اختتام ماه سپتامبر متوسط نرخ بیکاری در بزرگ ترین اقتصاد اروپا به ۴.۵ درصد رسید که در مقایسه با ماه قبل ۰.۱ درصد افزایش یافته است تا بدین ترتیب بالاترین نرخ بیکاری آلمان از دسامبر ۲۰۱۵ تا حالا به ثبت برسد.
برای ششمین بار در طول سال جاری نرخ بیکاری در سومین اقتصاد بزرگ جهان افزایشی شده است؛ به شکلی که طبق اعلام وزارت ارتباطات و امور داخلی، نرخ بیکاری در ژاپن تا اختتام ماه سپتامبر بدون تغییر نسبت به ماه قبل به سه درصد رسیده است. با در نظر گرفتن شاخصهای فصلی شمار بیکاران ژاپنی هم اکنون حدود دو میلیون و چهار هزار نفر برآورد می شود که ۱۰۷ هزار نفر بیشتر از شمار بیکاران ثبت شده در زمان مشابه سال ۲۰۱۹ بوده است.
در آمریکا اما وضعیت بهتر بوده و همانطور که پیش تر انتظار می رفت، نرخ بیکاری بزرگ ترین اقتصاد جهان تا اختتام ماه اکتبر باز هم کاهشی شد و رقم ۶.۹ درصد را ثبت نمود. این نرخ بیکاری که یک درصد کمتر از ماه قبل بوده، کمترین نرخ بیکاری این کشور در طول پنج ماه اخیر است.
طی این مدت شمار جمعیت بیکاران با کاهشی محسوس نسبت به ماه قبل به ۱۱ میلیون و ۱۰۰ هزار نفر کاهش پیدا کرد که یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر کمتر از ماه قبل است. با این وجود نرخ بیکاری بزرگ ترین اقتصاد جهان هنوز فاصله بسیاری با نرخ بیکاری ۳.۵ درصدی ثبت شده در ماه فوریه دارد یعنی قبل از آن که بخش بزرگی از اقتصاد آمریکا بر اثر کرونا به تعطیلی کشیده شود.
همزمان با افزایش سرما نگرانی ها از قدرتمندتر شدن کرونا شدت گرفته است و رشد نسبی قربانیان و افزایش محسوس مبتلایان بیان کننده این مساله است که جهان تا مدتی نامعلوم درگیر این ویروس مرگبار خواهد بود. سرعت شیوع در بعضی از مناطق به حدی بالا بوده که مقامات مجبور به اعمال مجدد قرنطینه ها شده اند که این مساله به معنای کمتر شدن امیدها برای احیای سریع رشد اقتصادی خواهد بود. انتظار می رود اقتصاد جهان امسال را با ثبت رشد منفی قابل توجهی برساند که حتی از عملکرد دوران موسوم به رکود بزرگ در سال ۲۰۰۸ نیز بدتر خواهد بود.
تا حالا بیش از ۴۹ میلیون و ۳۸۱ هزار و ۵۲ مورد مبتلاشدن به کرونا گزارش شده است که در این بین یک میلیون و ۲۴۴ هزار و ۶۳۰ نفر جان خودرا از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با ۲۴۱ هزار و ۲۱۸ نفر، برزیل با ۱۶۱ هزار و ۸۷۱ نفر، هند با ۱۲۵ هزار و ۵۲۸ نفر، مکزیک با ۹۳ هزار و ۷۷۲ نفر و انگلیس با ۴۸ هزار و ۴۷۵ نفر بوده است.
بانک مرکزی آمریکا در نشست هفتگی خود همانطور که انتظار می رفت نرخ بهره را بدون تغییر در محدوده صفر تا ۰.۲۵ درصد فعلی حفظ و اعلام نمود اقتصاد هنوز فاصله بسیاری با سطح خود در زمان پیش از آغاز بحران کرونا دارد. این بانک با اشاره به تحولات مثبت در بازار کار و میزان کارهای اقتصادی آنها را برای احیای کامل اقتصاد حیاتی دانسته است.
جروم پاول- رئیس بانک مرکزی آمریکا با اشاره به اقدامات انجام شده توسط فدرال رزرو برای حفظ و تقویت رشد اقتصادی معتقد می باشد که کارهای زیادی وجود دارد که بانک مرکزی می تواند برای حمایت بیشتر از رشد اقتصادی انجام دهد. وی ادامه داد: برخی می پرسند آیا ما تا آخرین گلوله را شلیک کرده ایم؟ به آنها می گویم که خیر و ما هنوز کارهای دیگری می توانیم انجام دهیم. به بازارها این اطمینان را می دهم که با تمام توان در کنارشان خواهیم ایستاد تا بر این وضعیت دشوار غلبه نماییم.
بورس آمریکا
در وال استریت، بیشتر شاخص ها صعودی بودند تا جایی که دو شاخص از سه شاخص اصلی بورسی در سطح بالاتری از روز قبل خود بسته شدند. شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۰.۲۳ درصد کاهش نسبت به روز قبل و در سطح ۲۸ هزار و ۳۲۴.۹۸ واحد بسته شد.
شاخص «اس اند پی ۵۰۰» با ۰.۰۱ درصد صعود تا سطح ۳۵۱۰.۷۸ واحدی بالا رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با ۰.۱۰ درصد صعود در سطح ۱۱ هزار و ۹۰۲.۹۵ واحدی بسته شد.
بورس های اروپایی
در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص "فوتسی ۱۰۰" بورس لندن با ۰.۰۶ درصد صعود نسبت به روز قبل و در سطح ۵۹۱۰.۰۲ واحد بسته شد. شاخص "دکس ۳۰" بورس فرانکفورت در آلمان با کاهش ۰.۷ درصدی و ایستادن در سطح ۱۲ هزار و ۴۸۰.۰۲ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص "کک ۴۰" بورس پاریس با ریزش ۰.۴۷ درصدی در سطح ۴۹۶۰.۸۸ واحد بسته شد. در مادرید شاخص "ایبکس ۳۵" ۰.۷۸ درصد پایین رفت و به ۶۸۷۰.۴۰ واحد رسید.
بورس های آسیایی
در معاملات بورس های آسیا، شاخص ها عملکرد خوبی داشتند؛ تا جایی که شاخص "نیک کی ۲۲۵" بورس توکیو ژاپن با صعود ۰.۹۱ درصدی تا سطح ۲۴ هزار و ۳۲۵.۲۳ واحدی بالا رفت. شاخص "هانگ سنگ" بورس هنگ کنگ ۰.۰۷ درصد بالا رفت و در سطح ۲۵ هزار و ۷۱۲.۹۷ واحد بسته شد. در چین شاخص "شانگهای کامپوزیت" صعود ۰.۰۱ درصدی را تجربه نمود و در سطح ۴۸۸۵.۷۲ واحد بسته شد.
در استرالیا شاخص "اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰" بورس سیدنی با ۰.۸۲ درصد افزایش و ایستادن در سطح ۶۱۹۰.۱۸ واحدی به کار خود خاتمه داد. در میان دیگر فاکتورهای مهم آسیایی، شاخص " تاپیکس" ژاپن صعودی بود. (معیار محاسبه تغییرات قیمتی، ساعت پایانی معاملات روزانه بورس نیویورک بوده است)
نفت
در بازار طلای سیاه روند قیمت ها نزولی بود. هر بشکه نفت "وست تگزاس اینتر مدیت" با ۴.۰۰ درصد کاهش به ۳۷.۲۴ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با ریزش ۳.۴۴ درصدی به ازای ۳۹.۵۲ دلار در هر بشکه مبادله شد.
طلا و نقره
همین طور در بازار فلزات گران بها، بهای هر اونس طلا با افزایش ۰.۲۴ درصدی نسبت به روز قبل در سطح ۱۹۵۴.۲۷ دلار معامله شد. هر اونس نقره با صعود ۲.۲ درصدی به ازای ۲۵.۷۵ دلار مبادله شد.
منبع:

1399/08/17
13:12:26
5.0 / 5
1385
تگهای خبر: اقتصاد , دلار , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها