عضو اتاق بازرگانی تهران مطرح كرد

فاصله زیاد خصوصی سازی در ایران با استانداردهای جهانی

فاصله زیاد خصوصی سازی در ایران با استانداردهای جهانی

فی بگیر: عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران می گوید، آنچه كه در ایران تحت عنوان خصوصی سازی اجرائی شده، فاصله ای قابل توجه با اهداف و برنامه ها و استانداردهای جهانی دارد.


عباس آرگون در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: ارزیابی ها از وضعیت خصوصی سازی و فعال کردن بخش غیر دولتی در اقتصاد ایران نشان میدهد که ما در سطح جهان رتبه ۱۳۰ را داریم که این مسئله به خوبی نشان میدهد عملکرد ما در این عرصه چگونه بوده است. این در حالیست که در ایران قوانین مهمی از خصوصی سازی حمایت می کنند و در سال های گذشته بارها از ضرورت سرعت گرفتن این پروسه سخن گفته شده است.
بگفته وی، با وجود تمام شعارها، امروز همچنان بخش عمده ای از اقتصاد ایران در اختیار دولت می باشد و با عملکرد ضعیف و عجیب در خصوصی سازی، خیلی از نهادهای دولتی عملا در اختیار شبه دولتی یا خصولتی ها قرار گرفته اند و بدین سان صرف خصوصی سازی اشتباه، خود به مشکلات موجود در اقتصاد ایران افزوده است.
عضو اتاق بازرگانی تهران با اعلان اینکه هرجا دولت از کار کنار رفته اقتصاد شرایط بهتری پیدا کرده است، افزود: نگاهی به عملکرد اقتصادی ایران در سال های گذشته نیز به خوبی این مسئله را نشان میدهد که عدم شفافیت، از بین رفتن منابع و دست نیافتن به اهداف، قسمتی از نتایجی بوده که در زمان حضور دولت در طرح ها دیده شده است. این در حالیست که بخش خصوصی واقعی هرجا میدانی پیدا کرده، توانسته خودرا ثابت کند و در امتداد اجرای اهداف کشور به کمک اقتصاد بیاید.
آرگون اشاره کرد: باتوجه به تجارب منفی گذشته باید در نظر داشت صرف شعار دادن در راه خصوصی سازی نمی تواند گره گشا باشد، برای اینکه در کنار آنکه خصوصی سازی غیر شفاف به قدرت گرفتن شبه دولتی ها کمک می نماید، منتقل نشدن مدیریت نهادها از دولت به بخش خصوصی نیز فقط به پیچیده تر شدن وضعیت اقتصادی ایران منجر خواهد شد.
به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، با وجود تاکیدات قوانین بالادستی همچون اصل ۴۴ قانون اساسی، همچنان بخش قابل توجهی از اقتصاد ایران در اختیار دولت و شرکت های دولتی قرار دارد.
دولت روحانی اعلام نموده امسال بمنظور مدیریت کسری بودجه و انتقال تصدی گری اقتصادی به بخش خصوصی، فروش اموال و سهام دولت از شرکت ها را با قدرت ادامه خواهد داد.
منبع:

1399/08/10
11:28:43
5.0 / 5
1330
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها