اجرای برنامه ملی احیای مرغ لاین آرین در امتداد توسعه امنیت غدایی

اجرای برنامه ملی احیای مرغ لاین آرین در امتداد توسعه امنیت غدایی

به گزارش فی بگیر معاون توسعه فناوری ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از اجرای برنامه ملی احیای مرغ لاین برای توسعه امنیت غذایی كشور آگاهی داد و اظهار داشت: مطالعات ما نشان داد كه سویه این لاین قابل رقابت و جایگزینی با سویه های وارداتی است.


به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا مهندس ذوالفغاری امروز در وبینار زیست فناوری کشور یکی از موضوعات مهم امنیت غذایی را "مرغ لاین" دانست و اضافه کرد: اواسط سال قبل واردات جوجه های اجدادی به کشور گرفتار مشکل شد و لاین مرغ های "بابل کنار" و "آرین" اهمیت یافت و بر حسب دستور و فرمایشات مقام معظم رهبری در زمینه احیای لاین آرین در امنیت غذایی جامعه، یکسری وظایف را برای این کارگروه تعریف کردیم.
وی با اشاره به ایجاد کمیته ملی دراین زمینه، تصریح کرد: این کمیته دبیری کارگروه تحقیق و توسعه لاین آرین را به ستاد توسعه زیست فناوری واگذار کرد که در زمینه هایی چون انجام مطالعات و بررسی های لازم بمنظور شناخت توانمندی ها، برقراری ارتباط با مجامع تخصصی، بمنظور انتقال خدمات فنی و ارائه برنامه برای تجاری سازی ایده ها و نوآوری ها فعال شدیم.
ذوالفغاری طراحی سامانه عملکرد گله های اجداد، مادر و جوجه گوشتی آرین و طراحی سیستم های رکوردبرداری مناسب تعیین ضریب تبدیل در سطح گله لاین آرین را از اقدامات این کارگروه در حوزه تکنولوژی های جدید این پروژه نام برد و اظهار نمود: در گام بعدی در زمینه طراحی میکروچیپ های مناسب برای رکوردبرداری دقیق و طراحی و تهیه سیستم های مناسب بررسی صفات مورد نظر در انتخاب مانند سیستم های اسکن و آنالیز تصویر اقدام شد.
معاون توسعه فناوری ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی از آماده سازی فراخوان این طرح ها آگاهی داد و تصریح کرد: بعضی از طرح ها به سبب حساسیت موضوع به صورت ورود در میدان و استفاده از ظرفیت های مراکز پژوهشی در وزارت جهاد کشاورزی در دست اجرا است.
وی با اشاره به نتایج تحقیقات انجام شده در زمینه عملکرد لاین آرین، توضیح داد: عموما عملکرد لاین آرین را با کاتالوگ سویه های خارجی که وارد کشور می شوند، مقایسه می کنند که تحقیقاتی که دراین زمینه انجام شد، نشان داد که عدد و رقم هایی که از تفاوت لاین آرین با سویه های خارجی اعلام می شود، اشتباه است و سویه آرین قابلیت رقابت و جایگزینی با سویه های وارداتی را در سبد غذایی خانوارهای ایرانی دارد.
معاون توسعه فناوری ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی اشاره کرد: اعتقاد داریم که اگر مقرر است این لاین تجاری سازی شود، باید بتوانیم در توسعه لاین، شناسایی ظرفیت ها، سلامت و بهداشت طیور، جیره و خوراک، آموزش و ترویج، تجهیزات مناسب و اتحادیه ها و تعاونی ها هم افزایی ایجاد شود.
منبع:

1399/07/21
14:25:07
5.0 / 5
1591
تگهای خبر: آموزش , توسعه , خدمات , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها