افت خفیف دلار جهانی

افت خفیف دلار جهانی

به گزارش فی بگیر رشد شاخص دلار بعد از سه صعود متوالی، متوقف گردید.


به گزارش فی بگیر به نقل از رویترز، اخبار منتشره از احتمال اجرایی شدن یک بسته محرک دیگر در آمریکا سبب افزایش تقاضا برای خرید اسکناس سبز شده است. رقبای اصلی دلار کماکان با ریسکهای ناشی از کرونا و شرایط داخلی مواجه اند: پوند و یورو به علت مسئله برگزیت و آینده نامعلوم روابط انگلیس و اتحادیه اروپا و ین ژاپن هم به علت کاهش معنادار صادرات این کشور.
نیل جونز- کارشناس مسایل ارزی در بانک میزوهو اظهار داشت: دارایی های پرریسک در شرایط فعلی کمتر مورد استقبال معامله گران قرار می گیرند چون که احتمال بدتر شدن شرایط اقتصادی جهان وجود دارد. تا زمانی که معامله گران نسبت به آینده خوش بین نباشند، ترجیح خواهند داد سرمایه های در اختیار خویش را در دارایی های امن نگهداری کنند و این تقاضا برای دارایی های امن احیانا در کوتاه مدت در سطح نیرومندی باقی خواهد ماند.
شمار افراد متقاضی مزایای بیکاری در آمریکا باردیگر در حال نزدیک شدن به رکورد ثبت شده تابستان است و این مسئله می تواند کار را برای حفظ نرخ بیکاری در محدوده تک رقمی دشوار کند. هم اکنون نرخ بیکاری آمریکا ۸.۵ درصد است که این رقم فاصله قابل توجهی با نرخ بیکاری ۴.۵ درصدی پیش از بحران کرونا دارد.
عامل موثر دیگر بر بازار ارز، اخبار مربوط به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا است. باآنکه جوبایدن هنوز با اختلاف اندکی در نظرسنجی ها از ترامپ پیش است اما نمی توان با قطعیت در مورد برنده احتمالی سخن گفت. در شرایطی که دونالد ترامپ تردیدهایی در مورد پذیرش نتیجه انتخابات در صورت شکست خوردنش را ایجاد کرده، رئیس جمهوری خواه سنا آمریکا گفته است پیروز انتخابات از هر کدام از دو حزب در ماه ژانویه رئیس جمهور خواهد شد و کسی نمی تواند مانع این کار شود.
اختلافات بین چین و آمریکا هم زیر ذره بین معامله گران قرار دارد. آمریکا باردیگر چین را به نقض حقوق بشر متهم و به فشار خود روی اپلیکیشن های چینی افزوده است. روابط سرد دو طرف در حال نشان تدریجی نتایج خود روی مناسبات مالی و تجاری است و معامله گران از این نگران هستند که فاز نخست توافق تجاری با وخیم تر شدن فضای کنونی از دست برود و جنگ تجاری بین دو طرف از سر گرفته شود.
اظهارات ترامپ در خصوص دستکاری تعمدی چین در نرخ های برابری ارزی بار دیگر سبب نگرانی معامله گران از تشدید اختلافات دو اقتصاد نخست جهان شده است. به قول ترامپ، چین با دخالت در بازار ارز به دنبال کاهش مزیت رقابتی تولیدکنندگان آمریکایی بوده است.

رئیس جمهور آمریکا هم چنین از رد درخواستش برای تغییر در نرخ برابری دلار در مقابل سایر ارزها توسط مشاورانش اطلاع داد و اضافه کرد: پیش مشاورانم رفتم و از آنها پرسیدم چه طور است کاری در مورد دلار انجام دهیم؟ آنها گفتند که این کار ممکن نیست و باید به صورت طبیعی نرخ ارز شناور باشد.
بانک مرکزی چین ادعای دخالت عمدی در بازار ارز با هدف کسب مزیت رقابتی را تکذیب کرده است. برخلاف ادعای ترامپ، ارزش یوان در ایام اخیر در مقابل دلار پیشروی محسوس داشته و به تازگی به بالاترین سطح دو ماه خود هم رسیده است.
نرخ عجیب تورم کشورهای اروپایی و فاصله گرفتن آن از محدوده دو درصدی هدف گذاری شده توسط بانک مرکزی اروپا سبب سردرگمی معامله گران نسبت به امکان تداوم روند صعودی ارزهای اروپایی شده است. طبق مرکز آمار اتحادیه اروپا، متوسط نرخ تورم در ۱۹ کشور عضو منطقه یورو در ۱۲ماه منتهی به آگوست با ۰.۶ درصد کاهش نسبت به رقم مشابه منتهی به ماه قبل به منفی ۰.۲ درصد رسید. همینطور متوسط نرخ تورم در ۱۲ ماه منتهی به آگوست در ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا ۰.۴ درصد اندازه گیری شده که ۰.۵ درصد کمتر از رقم ثبت شده ماه قبل بوده است.
با وجود بازگشایی کسب و کارها و از سرگیری فعالیتهای تجاری انتظار نمی رود اقتصاد جهانی سال جاری را با رشد مثبت به پایان برساند. سازمان توسعه و همکاری اقتصادی در برآورد جدید خود پیشبینی کرده است رشد اقتصادی جهان برای کشورها به صورت متوسط منفی ۴.۵ درصد خواهد بود. طبق پیشبینی های این سازمان اقتصاد چین سال جاری تنها ۱.۱ درصد رشد خواهد نمود که این عملکرد برای آمریکا از این هم ناامیدکننده تر خواهد بود تا جایی که انتظار می رود بزرگ ترین اقتصاد جهان تا آخر سال جاری ۳.۸ درصد کوچک شود.
بعد از فروکش کردن موج اولیه، روند انتشار کرونا در خیلی از کشورها سرعت گرفته که این روند بخصوص در اروپا محسوس بوده است. با این وجود دونالد ترامپ- رئیس جمهور آمریکا- از قرار داشتن توسعه واکسن کرونا در مراحل پایانی و آغاز توزیع آن از اواخر ماه آینده صحبت کرده است.
تابحال بیشتر از ۳۳ میلیون و هشت هزار و ۵۲۴ مورد مبتلا شدن به کرونا گزارش شده است که در این بین ۹۹۷ هزار و ۳۳۶ نفر جان خویش را از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با ۲۰۹ هزار و ۷۵ نفر، برزیل با ۱۴۱ هزار و ۴۰۶ نفر، هند با ۹۴ هزار و ۵۳۳ نفر، مکزیک با ۷۵ هزار و ۸۴۴ نفر و انگلیس با ۴۱ هزار و ۹۷۱ نفر بوده است.
رانکو بریچ- استراتژیست مسائل ارزی در موسسه " مونکس یوروپ" اظهار داشت: آن طور که از بیانیه بانک مرکزی اروپا بر می آید، آنها قصدی برای دخالت در بازار ارز ندارند البته تا زمانی که نرخ تورم خیلی تحت تأثیر قرار نگیرد. حالا که یورو در موضع قدرتمندی قرار دارد شاهد افزایش واردات خواهیم بود و این می تواند برای تولیدکنندگان اروپایی که همین الان هم در شرایط مناسبی نیستند، خبر خوبی نباشد.
دولت آمریکا با عنایت به نتایج کرونا مجبور به افزایش شدید مخارج خود شده و همین مسئله در ماه های اخیر فشار زیادی روی دلار آورده است البته انتظار می رود در ماه های پایانی سال و با بهبود شاخصهای کلان اقتصادی، موقعیت اسکناس سبز در مقابل رقبای خود مستحکم تر شود. دفتر کنترل بودجه کنگره در گزارشی اخطار داده است با تداوم روند فعلی تا سال ۲۰۵۰ میزان بدهی آمریکا به دو برابر میزان تولید ناخالص داخلی این کشور خواهد رسید. تا آخر سال جاری نسبت بدهی به تولید ناخالص داخلی بزرگ ترین اقتصاد جهان به ۹۸ درصد خواهد رسید و سال آینده میزان بدهی از اندازه اقتصاد این کشور هم بزرگ تر خواهد شد.
پیش از این صندوق بین المللی پول با اخطار نسبت به روند صعودی بدهی های آمریکا گفته بود در بین مدت، پرداختن به مسئله بدهی و کاستن از میزان کسری بودجه و بدهی های دولتی باید یکی از اصلی ترین اولویت های سیاست گذاران آمریکا باشد.
شاخص دلار
شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می گیرد، در معاملات امروز با ۰.۰۸ درصد کاهش نسبت به روز گذشته در سطح ۹۴.۶۲۷ واحد بسته شد. نرخ برابری هر فرانک سوئیس هم معادل ۱.۰۷۶ دلار اعلام گردید.
ارزهای اروپایی
در تازه ترین دور از معاملات، پوند با ۰.۰۲ درصد کاهش نسبت به روز قبل خود و به ازای ۱.۲۷۴ دلار مبادله شد. یورو ۰.۱۵ درصد پایین رفت و با باقی ماندن در کانال ۱.۱۶ به ۱.۱۶۳ دلار رسید.
ارزهای آسیایی
در معاملات بازارهای ارزی آسیایی، هر دلار با ۰.۱۶ درصد کاهش به ۱۰۵.۵۶۴ ین رسید. در مقابل همتای استرالیایی، هر دلار آمریکا به ازای ۱.۴۲۲ دلار مبادله شد. همینطور نرخ برابری دلار معادل ۶.۸۲۲ یوان چین اعلام گردید.1399/07/06
18:42:42
5.0 / 5
1195
تگهای خبر: اقتصاد , پرداخت , توسعه , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها