مذاكرات عراق برای ساخت پالایشگاه چهار میلیارد دلاری

مذاكرات عراق برای ساخت پالایشگاه چهار میلیارد دلاری

عراق سرگرم مذاكره با شركت ایتالیایی انی برای ساخت پالایشگاهی به ظرفیت 300 هزار بشكه در روز با هزینه چهار میلیارد دلار در نزدیكی میدان نفتی زبیر در جنوب این كشور است.به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، احسان عبدالجبار اسماعیل، وزیر نفت عراق در وب کستی با شورای تجاری عراقی مستقر در اردن با بیان این خبر، اضافه کرد: فاز اول این پروژه ایجاد ۱۵۰ هزار بشکه در روز ظرفیت پالایش نفت تا سال ۲۰۲۵ خواهد بود.

شرکت انی هم اکنون میدان نفتی زبیر را که در آن ۴۱.۵ درصد سهم دارد، اداره می کند. سایر شرکا شامل کوگاز کره جنوبی با ۲۳.۷۵ درصد سهم و شرکت دولتی نفت بصره با ۲۹.۶۹ درصد سهم و یک شریک دولتی دیگر با پنج درصد سهم هستند.

به گفته وزیر نفت عراق، تولید میدان نفتی زبیر تا سال ۲۰۲۷ به ۷۰۰ هزار بشکه در روز می رسد.

وزارت نفت عراق به دنبال جذب بخش خصوصی عراق برای ۲۰ درصد از این پروژه است برای اینکه دولت نمی خواهد فاینانس این پروژه را به کلی برعهده بگیرد.

عراق توافقهای پیش خرید خواهد داشت تا فروش محصولات شامل بنزین، نفت کوره و روغنها را که به مصرف داخلی می رسند، تضمین کند. باقی مانده تولید پالایشگاه هم احیانا صادر می شود.

این کشور که دومین تولیدکننده بزرگ نفت عضو اوپک است، برای تامین نیازهای داخلی بنزین و دیزل وارد میکند و بسیاری ا زپالایشگاههای این کشور یا قدیمی هستند یا در جریان حمله داعش در فاصله سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۷ لطمه دیده اند.

حامد یونس، معاون وزیر نفت عراق در اطلاعیه ای در ششم سپتامبر اعلام نمود شرکت پالایشگاههای شمال در حال برنامه ریزی برای افزایش تولید از ۷۵ هزار بشکه در روز فعلی به ۱۲۰ هزار بشکه در روز است.

بر اساس گزارش پلاتس، قبل از این وزیر نفت عراق گفته بود وزارت نفت می خواهد ظرفیت پالایشگاه سومود در بیجی واقع در شمال بغداد را به ۲۸۰ هزار بشکه در روز افزایش دهد.
1399/06/20
11:35:39
5.0 / 5
1824
تگهای خبر: تولید , دلار , شركت , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها