در سال گذشته

۱۳ هزار میلیارد از اموال مازاد بانكهای دولتی واگذار شد

۱۳ هزار میلیارد از اموال مازاد بانكهای دولتی واگذار شد

وزارت اقتصاد طی گزارشی ضمن اعلام اینكه در سال قبل 13 هزار میلیارد تومان از اموال مازاد بانكهای دولتی واگذار شده است، جزئیاتی از افزایش سرمایه بانكهای دولتی همچون بانك ملی ایران، مسكن و كشاورزی را تشریح نمود.


به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، وزارت اقتصاد طی گزارشی در تشریح اهم سیاست ها، برنامه های عملیاتی، اقدامات اجرایی و دستاوردهای این وزارتخانه در حوزه امور بانکی، اعلام نمود: معادل ۱۳ هزار میلیارد تومان از اموال مازاد بانکهای دولتی در سال ۱۳۹۸ واگذار شده است. بر این اساس، همین طور بانک‎های دولتی و خصوصی ‎شده کشور با هدف کاهش هزینه ها و افزایش راندمان، نسبت به «تعدیل شعب» اقدام نمودند به نحوی که در سال قبل نسبت به تعدیل ۹۰۳ شعبه و در سالجاری نیز تا اختتام تیرماه نسبت به تعدیل ۱۴۰ شعبه اقدام نمودند.
طبق این گزارش، بعد از تأکیدات رئیس جمهور در دیدار با مدیران وزارت امور اقتصادی و دارایی در آذر ماه سال ۱۳۹۷ که اولویت نخست کاری این وزارتخانه را اصلاح نظام بانکی ترسیم کرد، معاونت بانکی، بیمه و امور شرکت های دولتی وزارت اقتصاد مبادرت به تدوین برنامه اجرایی اصلاح نظام بانکی کرده و بر طبق این برنامه در ابتدا چالش های شبکه بانکی استخراج و در سه دسته کلی، چالش های حوزه مالی، چالش های حوزه ساختاری و چالش های حوزه نهادی و قوانین و مقررات تقسیم بندی شد.
بعد از شناسایی چالش های موجود، برنامه اجرایی اصلاح نظام بانکی را در دو بخش، شامل "راهکارهای اصلاح و بهبود نظام بانکی" و "راهکارهای حفظ و استمرار ثبات و سلامت نظام بانکی" تهیه و تدوین و در شهریورماه سال ۱۳۹۸ به رئیس جمهوری تقدیم شد که در این برنامه هریک از سه حوزه چالش زا (مالی، ساختاری، نهادی و قوانین و مقرراتی) با دو نوع راهکار اصلاحی مورد بازنگری و ترمیم قرار خواهند گرفت.

تدوین سند تحول دیجیتال
در بخش دیگری از گزارش وزارت اقتصاد آمده است: با بهره بردن از نظرات و تجربیات باارزش کارشناسان و صاحب نظران برجسته و خبره بانکی و فناوری اطلاعات کشور، سند تحول دیجیتال تهیه شده است که بعنوان یک سند بالادستی ابلاغی وزارت امور اقتصادی و دارایی در راه اصلاح نظام بانکی تلقی می شود.
در ادامه این گزارش و در تشریح اقدامات معاونت امور بانکی، بیمه و شرکت های دولتی وزارت اقتصاد در یکسال گذشته آمده است: تدوین و ابلاغ سند تحول دیجیتال با همکاری تعدادی از متخصصین حوزه بانکی و فناوری اطلاعات، بررسی وضع موجود هر بانک در راه تحول دیجیتال، برگزاری جلسات اختصاصی با بانک ها برای جاری سازی تفکر تحول دیجیتال میان مدیران ارشد و همین طور رفع ابهامات بطور اشتراک تفاهم با هر بانک و تحلیل پیوسته عملکرد هر بانک و ارائه مشورت های اصلاحی از دیگر اقداماتی است که در امتداد تحول نظام بانکی در سال قبل صورت گرفت. همچون اصول مهم مورد نظر در اصلاح نظام بانکی، استقرار نظام حاکمیت شرکتی در ساختار بانکی کشور است و این مهم در تبصره (۳) ماده (۱۶) قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور مورد توجه قانونگذار قرار گرفته و به وزارت امور اقتصادی و دارایی بعنوان تکلیف قانونی محول شده بود.
در اجرای تکلیف قانونی مزبور، دستورالعمل الزامات ناظر بر حاکمیت شرکتی در بانکهای دولتی، تدوین و در مهر ماه سال ۱۳۹۶ به تصویب مجمع عمومی بانک ها رسید و ابلاغ گردید و متعاقب ابلاغ این دستورالعمل، در سال ۱۳۹۷ گام های اجرایی دستورالعمل مذکور تدوین شد و با برگزاری جلسات گوناگون با صاحب نظران و مدیران ارشد نظام بانکی فرایندهای اجرایی این مهم در دست اقدام قرار گرفت.

تدوین و اجرای نمودار سازمانی بانکهای دولتی
بنابر این گزارش، تدوین و اجرای نمودار سازمانی بانک‎های دولتی مطابق دستورالعمل مذکور و تفکیک جایگاه مدیرعامل از رئیس هیأت مدیره در کلیه بانک ها از دیگر اقداماتی است که در امتداد ایجاد تحول و افزایش شفافیت در عملکرد نظام بانکی در سال ۱۳۹۸ انجام شده است.
همین طور تشکیل کمیته‏ ها و واحدهای مندرج در دستورالعمل حاکمیت شرکتی در ساختار سازمانی بانک‏ های دولتی و تعیین اعضای اجرایی و غیر اجرایی هیأت مدیره، انتزاع وظایف اجرایی از هیأت مدیره و محول کردن این وظایف به هیأت عامل در بانک‎ها نیز همچون اقدامات معاونت بانکی، بیمه و امور شرکت های دولتی است که در سال قبل نسبت به انجام آن اهتمام شده است.

جزئیاتی از افزایش سرمایه بانکهای دولتی در امسال
در بخش دیگری از این گزارش به افزایش سرمایه بانکهای دولتی امسال اشاره و در این خصوص عنوان شده است: در اجرای ماده (۱۴) قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور و پشتیبانی از کالای ایرانی، سرمایه بانک ملی ایران از محل تجدید ارزیابی دارایی‏ ها به میزان ۷۲ هزار و ۴۳۵ میلیارد تومان افزایش یافته است. همچنین، سرمایه بانک کشاورزی بعنوان دیگر بانک مهم دولتی از محل تجدید ارزیابی دارایی ها به میزان ۱۰ هزار میلیارد تومان افزایش یافته است.
در ادامه گزارش وزارت اقتصاد، افزایش سرمایه بانک مسکن به میزان ۵۰۰۰ میلیارد تومان و از محل بند (ب) تبصره (۸) قانون بودجه سال ۱۳۹۸ کل کشور در سال ۱۳۹۹ یاد شده قرار گرفته است.
در این گزارش با اشاره به اقدامات انجام شده در حوزه اصلاح نظام بانکی کشور آمده است: در امتداد اصلاح نظام بانکی و با هدف متمرکز کردن توانمندی‎های بانک‎های قوامین، انصار، حکمت ایرانیان، مهر اقتصاد و موسسه اعتباری کوثر در چارچوب یک بانک واحد، پروسه ادغام نهادهای پولی فوق در بانک سپه بعنوان یکی از بانک‎های معتبر دولتی، از تیرماه سال قبل با مسئولیت کمیته‏ ای متشکل از بانک مرکزی، وزارت امور اقتصادی و دارایی، ستاد کل نیروهای مسلح و بانک سپه شروع شد.

اقدامات وزارت اقتصاد برای اصلاح نظام بانکی
از مهم ترین اقدامات انجام شده در این ارتباط، بازخرید سهام سهامداران خرد غیر وابسته و تعیین تکلیف سهامداران وابسته، تدوین شیوه نامه ارزش گذاری دارایی ها و بدهی های واحدهای ادغام شونده و ارزش گذاری واحدهای مذکور توسط کانون کارشناسان رسمی دادگستری، تدوین شیوه نامه منابع انسانی به منظورساماندهی نیروی انسانی واحدهای ادغام شونده بوده که تابحال انجام شده است.
در بخش دیگری از این گزارش آمده است: با ادغام بانکهای یاد شده در بانک سپه، خدمت رسانی به خانواده نیروهای مسلح همانند گذشته بوسیله بانک سپه صورت می گیرد و تمامی پرسنل بانکهای ادغامی، الان در بانک سپه بدون هیچ گونه نگرانی از آینده شغلی مشغول بکار هستند.
ساماندهی و تعدیل شعب بانکهای دولتی از دیگر اقدامات مهمی است که با هدف کاستن هزینه های غیر ضروری در صنعت بانکداری کشور توسط معاونت امور بانکی، بیمه و شرکت های دولتی وزارت امور اقتصادی و دارایی در سال قبل هدفگذاری و اجرا شده است.

اوضاع تعدیل شعب بانکهای دولتی
بر طبق این گزارش، در امتداد مدیریت هزینه ها، توزیع بهینه شعب بانکی و افزایش راندمان نظام بانکی در کشور، درسال گذشته بانک‎های دولتی و خصوصی‎شده باوجود مشکلات گوناگون نسبت به تعدیل ۹۰۳ شعبه اقدام نموده و امسال نیز این پروسه ادامه یافته است به نحوی که از شروع سال ۱۳۹۹ تا اختتام تیرماه امسال ۱۴۰ شعبه دیگر از شعبات بانکهای دولتی و خصوصی شده تعدیل و یا در شعب دیگر ادغام شده اند.
همچنین، در برنامه تعدیل شعب در نظر است تا شعب موجود بازآرایی شده و از تراکم شعب در بعضی مناطق کاسته و در مناطقی که از شعب بانکی برخوردار نیستند، شعب جدید متناسب با پتانسیل آن منطقه ایجاد شود.
بر این اساس، در بخش واگذاری دارایی ها و اموال مازاد دولت نیز واگذاری باقیمانده سهام دولت در بانک ها و بیمه های مشمول واگذاری بوسیله صندوق «واسطه‏ گری مالی یکم» از مهم ترین اقدامات صورت گرفته توسط معاونت بانکی، بیمه و شرکت های دولتی وزارت اقتصاد در سالجاری بوده است که واگذاری باقیمانده سهام دولت در بانکهای ملت، تجارت، صادرات ایران و بیمه های البرز و اتکایی امین در چارچوب واحدهای سرمایه گذاری قابل معامله در بورس (ETF) و تحت عنوان صندوق «واسطه گری مالی یکم» از دیگر اقدامات مهمی است که در گزارش عملکرد یکساله وزارت اقتصاد به آن اشاره شده است.

امضای تفاهم نامه مشارکت در راه اندازی امیدشهر در زمینی واقع در شرق تهران متعلق به بانک سپه با بهره گیری از ظرفیت بانک مسکن از دیگر دستاوردها و اقداماتی است که توسط معاونت امور بانکی، بیمه و شرکتهای دولتی در سالجاری محقق و در گزارش کمیته اطلاع رسانی هفته دولت مرکز روابط عمومی وزارت امور اقتصادی و دارایی به آن اشاره شده است.1399/06/14
11:01:11
5.0 / 5
1684
تگهای خبر: اقتصاد , تجارت , تولید , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها