شورای عالی مناطق آزاد:

چه كسی گفته در حق كارگران مناطق آزاد ظلم می شود؟

چه كسی گفته در حق كارگران مناطق آزاد ظلم می شود؟

شورایعالی مناطق آزاد در واكنش به انتقادات مطرح شده در ارتباط با وضعیت نامناسب كارگران اعلام نمود كه چه كسی گفته در حق كارگران مناطق آزاد ظلم می شود، اگر وضعیت آنها به مراتب بهتر از كارگران سرزمین اصلی نباشد بدتر هم نیست و غیر ممكن است كارگری كمتر از رقم مصوب شورایعالی كار دریافتی داشته باشد.


به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، طبق قانون چگونگی اداره مناطق آزاد خدمات اشتغال نیروی انسانی از قانون کار مستثنی است و در بعضی موارد متفاوت از آنچه در داخل کشور پیش می رود، اداره می شود.

در حالی از مدتی قبل موضوع مشمولیت مناطق آزاد در قانون کار مطرح بود که بتازگی بعضی از مسئولان کارگری در ارتباط با وضعیت کارگران در مناطق آزاد همچون عدم پرداخت حداقل حقوق به قسمتی از کارگران در این مناطق و یا نبود امنیت شغلی برای آنها باتوجه به عدم مشمولیت قانون کار انتقاداتی مطرح نمودند.

پیگیری جریان کارگران در مناطق آزاد از محسن پوراحمدی – مدیر امور حقوقی شورای عالی مناطق آزاد – با توضیحاتی در این رابطه همراه بود و وی ادعاهای مطرح شده در ارتباط با وضعیت نامناسب کارگران در این مناطق را تایید نکرد.

این مقام مسئول در شورای عالی مناطق آزاد با اشاره به این که هدف از ایجاد این مناطق اشتغال مولد، سرمایه گذاری، آبادانی، عمران و خدمات عمومی است که در اجرای این هدف (29)ماده قانونی تعریف شده است، اظهار نمود: هر یک از این مفاد بر طبق مصلحت و حکمتی بوده و در کنار هم پازل مناطق آزاد را تشکیل می دهد، بدین سبب حذف هر یک از آنها به خودی خود فلسفه وجودی مناطق آزاد را زیر سوال خواهد برد. این در حالیست که در ماده (12) این قانون خدمات اشتغال نیروی انسانی از قانون کار مستثنی شده تا مکانیزم هایی که در قانون کار برای کارفرما دست و پاگیر بوده و موانع به وجود می آورد برطرف و اختیارات برعهده کارفرما و کارگر قرار بگیرد. براین اساس پایه و چارچوب قانونی برای اشتغال وجود دارد اما پس از آن همه چیز در اختیار و توافق بین کارفرما و کارگر است که این خود یک مزیت بشمار می رود.

*** کسی کمتر از رقم مصوب حقوق نمی گیرد
پوراحمدی در ارتباط با دریافتی های کارگران در مناطق آزاد اظهار داشت: حداقل حقوق و دستمزد کارگران برمبنای رقم مصوب شورای عالی کار بوده و نا ممکن است هم اکنون دریافتی یک کارگر در مناطق آزاد کمتر از مصوب شورای عالی کار در کشور باشد، می توان گفت حقوق کمتر از سه میلیون تومان برای کارگران در مناطق آزاد پرداخت نمی گردد مگر در کارگاه ها و بنگاه های نوپا که در مراحل ابتدایی قرار دارند.

مدیر امور حقوقی شورای عالی مناطق آزاد با اشاره به این که کارگران در مناطق آزاد بمراتب می توانند وضعیت بهتری از کارگران داخل کشور داشته باشند، افزود: در این مناطق نه فقط ظلمی در حق کارگران نمی گردد بلکه شرایط به شکلی فراهم شده که به نفع سرمایه گذار، کارفرما و کارگر تمام شود. از سویی وقتی اختیار به کارگر و کارفرما داده می شود آنها بر اساس شرایط خود قرارداد تنظیم می کنند و به توافق می رسند یعنی از یک مزیت برخوردار شده اند، در عین حال که سازمان مناطق آزاد باید شرایط و امکانات رفاهی و مایحتاج اولیه زندگی کارگران را فراهم آورده و در این راستا با آنها همراهی کند که این نیز مزیت دیگری برای کارگران شمرده می شود.

***فعالیت ۵۵۰۰ کارگر در مناطق آزاد و ویژه
وی در مورد انتقاداتی که به امنیت شغلی کارگران در مناطق آزاد می شود، با اشاره به فعالیت حدود۵۵۰۰ کارگر در متاطق آزاد و ویژه اقتصادی اظهار داشت: به هر حال در مناطق آزاد نیز مانند داخل کشور اینگونه نیست که کارگر در ابتدای کار رسمی شده یا تضمینی برای حضور همیشگی وی در محل کار باشد، بلکه بر طبق قراردادی که با کارفرما دارد پیش می رود، در عین حالی که باتوجه به فضای کاری قابل توجهی که در مناطق آزاد وجود دارد کارگران از امکان انتخاب برخوردار بوده و می تواند تغییر محل کار داشته باشد.

***چرا باید مناطق آزاد مشمول قانون مشکل دار شود؟
وی با اشاره به این که قانون مربوط به اشتغال در مناطق آزاد یک قانون مترقی است، اظهار داشت: باید در مناطق آزاد برای رونق تولید و پایداری بنگاه های اقتصادی، جلوگیری از ورشکستگی و نابرابری ها قوانین دارای انعطاف باشد و کارگر و کارفرما بتواند بر طبق موقعیت اقتصادی و شرایطی که در آن قرار دارند پیش بروند.

پوراحمدی تصریح کرد: افرادی که هم اکنون تاکید دارند باید مناطق آزاد مشمول قانون کار شود باید به این توجه نمایند که همین قانون کار حالا مورد انتقاد بوده و می گویند مشکل دارد و باید اصلاح گردد، پس چگونه می توان قانونی که خود نیاز به تغییر و اصلاح دارد را به مناطق آزاد تعمیم داد؟
منبع:

1399/06/10
21:15:52
5.0 / 5
1695
تگهای خبر: اقتصاد , پرداخت , تولید , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها