ریزش دلار در معاملات خارجی

ریزش دلار در معاملات خارجی

فی بگیر: ارزش دلار در مقابل بسیار یاز همتایان مهمش كاهش پیدا كرد.


به گزارش فی بگیر به نقل از رویترز، وضعیت بازار کار بزرگترین اقتصاد جهان کماکان در شرایط بحرانی قرار دارد و شمار کسانی که برای اولین بار در یک هفته اخیر درخواست دریافت مزایای بیکاری کرده اند باردیگر از یک میلیون نفر عبور کرده است.
کمیته بازار باز در بانک مرکزی آمریکا در واکنش به تحولات اخیر گفته است به برنامه خود برای تزریق نقدینگی به بازار ارز بخصوص در کوتاه مدت شدت خواهد بخشید. با این وجود هنوز هیچ کدام از مقامات فدرال رزرو اشتیاقی از خود نسبت به کاهش بیشتر نرخ بهره نشان نداده اند و به نظر نمی رسد که دست کم در کوتاه مدت شاهد رسیدن نرخ بهره به سطح منفی در آمریکا مانند کشورهای حوزه منطقه یورو، سوئیس یا ژاپن باشیم.
هنوز معلوم نیست که سیاستمداران آمریکایی به مانند سران اروپایی بر سر اجرایی شدن حمایت های بیشتر به توافق برسند چون که اختلاف نظر بین سران جمهوری خواه و دموکرات بر سر بسته حمایتی ادامه دارد و این دفعه استیون منوچین گفته است دموکرات ها با خیره سری از هر گونه مذاکره برای رسیدن به یک توافق معقول که به نفع شهروندان و مصرف کنندگان آمریکایی باشد، طفره می روند.
در شرایطی که رشد اقتصادی آمریکا در ماه ژوئیه احیانا به خوبی چیزی که مقامات دولت ترامپ انتظار دارند، نخواهد بود اما لری کودلو- مشاور اقتصادی دونالد ترامپ مطمئن است که شیب رشد اقتصادی صعودی و تند خواهد بود. وی با اشاره به احیای حدود ۹ میلیون فرصت شغلی در سه ماه اخیر اظهار داشت: هر حمایتی لازم باشد انجام خواهیم داد تا از احیای سریع اقتصادی مطمئن شویم. با دموکرات ها به رایزنی برای اجرایی شدن یک بسته حمایتی جدید ادامه خواهیم داد.
با عنایت به فرا رسیدن بسته حمایتی سه تریلیون دلاری قبلی، دولت ترامپ بسته حمایتی جدیدی را طراحی نموده است که یکی از اجزای آن شامل یارانه نقدی ۴۰۰ دلاری به شهروندان آمریکایی می شود. باآنکه این بسته نظر موافق مجلس سنا که اکثریت آن در اختیار جمهوری خواهان است را به دست آورده اما به علت مخالفت کنگره که در آن دموکرات ها غالب هستند، از اجرایی شدن باز مانده است.
وزیر خزانه داری آمریکا با انتقاد از نانسی پلوسی- رئیس کنگره و چاک شومر- رهبر دموکرات ها در سنا هم اظهار داشت: خبر خوب این است که رئیس جمهور ترامپ خود دست به کار شد و یک فرمان اجرایی صادر کرد تا به افراد بیکار شده کمک گردد. پلوسی و شومر نمی خواهند بر سر یک میز بنشینند تا توافق نماییم.
بن بست مالی بوجود آمده در آمریکا روز به روز معامله گران را بیشتر ناامید می کند. بانک مرکزی امریکا در آخرین نشست هفتگی خود بار دیگر بدون انجام هیچ اقدام جدیدی بر تعهد خود به پشتیبانی از بازارهای مالی و تداوم تداوم اجرای برنامه های فعلی تصریح کرد و به نظر می آید که دست بانک مرکزی برای اجرای اقدامات حمایتی بیشتر خالی تر از قبل شده است. از طرفی کماکان دولت و کنگره نتوانسته اند به توافقی با یکدیگر برای اجرای یک بسته حمایتی برسند و اصرار دموکراتها روی موضع قبلی خود، نگرانی ها از باقی ماندن رشد اقتصادی در سطوح پایین و صدمه بیشتر به اقشار کم درآمد را تشدید کرده است.
جو مانیمبو- تحلیل گر بازار ارز در موسسه "وسترن یونیون پیمنت" اظهار داشت: دلار کار سختی را در مقابل سایر رقبا دارد چون که محیط کلان اقتصاد آمریکا اصلا شبیه شرایط پیش از زمان کرونا نیست و وجود فشار سنگین روی اقتصاد این کشور کاملا حس می شود. اولویت سیاستگذاران مالی باید حالا روی این مسئله باشد که جلوی عرضه سنگین دلار توسط معامله گران را بگیرند.
با وجود انتشار اخبار مربوط به پیشرفت دارویی مقابله با کرونا، این ویروس کماکان در حال گرفتن جان شمار زیادی از مردم جهان است و بیم آن می رود که وضعیت با فرا رسیدن فصل پاییز از این هم بدتر شود. سازمان بهداشت جهانی اخطار داده که امکان دارد هیچ وقت ایمنی دائمی در مقابل ویروس کرونا ایجاد نشود و افراد مبتلا به کرونا نباید گمان کنند که دیگر به این بیماری مبتلا نخواهند شد.
تابحال بیشتر از ۲۳ میلیون و ۹۵۲ هزار و ۸۷۲ مورد مبتلا شدن به کرونا گزارش شده است که در این بین ۸۲۰ هزار و ۴۷ نفر جان خویش را از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با ۱۸۱ هزار و ۶۵۹ نفر، برزیل با ۱۱۵ هزار و ۶۴۶ نفر، مکزیک با ۶۰ هزار و ۸۰۰ نفر، هند با ۵۹ هزار و ۶۰۸ نفر و انگلیس با ۴۱ هزار و ۴۴۹ نفر بوده است.
دریک هالپنی، استراتژیست مسائل ارزی در بانک میتسوبیشی: فکر می کنم معامله گران منتظر رسیدن به تخمین دقیق تری از نتیجه احتمالی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا هستند. مسئله مهم دیگر این است که بلاخره چه زمانی به واکسن مقابله با کرونا دست پیدا خواهیم کرد. اینکه سال آینده هم کرونا در سطح جهان یکه تازی برای بازارهای مالی اصلا خبر خوبی محسوب نخواهد شد.
شاخص دلار
شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می گیرد، در معاملات امروز با ۰.۳۴ درصد کاهش نسبت به روز گذشته در سطح ۹۳.۱۱۰ واحد بسته شد. نرخ برابری هر فرانک سوئیس هم معادل ۱.۱۰۱ دلار اعلام گردید.
ارزهای اروپایی
وادار شدن دولت های اروپایی به افزایش شدید مخارج سبب به هم خوردن وضعیت بودجه ای دولت ها در این قاره شده است و تداوم این مسئله می تواند روی وضعیت بازار ارز تأثیر داشته باشد: داده های منتشرشده توسط وزارت دارایی انگلیس نشان داده است که کسری بودجه این کشور در ماه ژوییه به ۲۵.۹ میلیارد پوند افزایش یافته است که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل حدودا ۲.۷ برابر شده است. هم چنین برای اولین بار در تاریخ این کشور، حجم کل بدهی ها از دو تریلیون پوند عبور کرده است.
در تازه ترین دور از معاملات، پوند با ۰.۶۲ درصد افزایش نسبت به روز قبل خود و به ازای ۱.۳۱۴ دلار مبادله شد. یورو ۰.۳۴ درصد بالا رفت و با عبور از کانال ۱.۱۷ به ۱.۱۸۱ دلار رسید.
به عقیده شماری از تحلیلگران ارزی، باآنکه امکان ریزش دلار در ماه های آینده بالا است اما این ارز بعنوان ارز اصلی جهانی در موقعیت مستحکم تری از آن قرار دارد که انتظار سقوط آزاد آنرا داشت. پاتریک شوویتس- مدیر دارایی بانک جی پی مورگان اظهار داشت: نرخ بهره در ژاپن و منطقه یورو منفی است و حمایت های خوبی به شکل اعتبار و تزریق نقدینگی در این کشورها انجام شده است اما نباید فراموش کرد اقتصاد آمریکا وضعیت بسیار بهتری از ژاپن و اروپا دارد و این در بلندمدت معادلات را به نفع دلار تغییر می دهد.
ارزهای آسیایی
بانک مرکزی چین کماکان به برنامه تزریق نقدینگی به بازارهای مالی با هدف کاستن از تبعات اقتصادی کرونا ادامه می دهد. طبق اعلام خبرگزاری دولتی چین، بانک مرکزی این کشور در چارچوب عملیات ریپو ۱۵۰ میلیارد یوان (حدود ۲۱.۷ میلیارد دلار) نقدینگی جدید به بازار تزریق کرده است. در چارچوب عملیات ریپو، بانک مرکزی تضمین می دهد اوراق بهادار در اختیار بانک ها را با نرخ سود معین در سررسید معین از آنها بخرد. عملیات ریپو بانک مرکزی چین در چارچوب دو برنامه کوتاه مدت (هفت روزه) و میان مدت ( ۱۵ روزه) صورت می گیرد.
در معاملات بازارهای ارزی آسیایی، هر دلار با ۰.۳۵ درصد افزایش به ۱۰۶.۳۵۷ ین رسید. در مقابل همتای استرالیایی، هر دلار آمریکا به ازای ۱.۳۸۹ دلار مبادله شد. همینطور نرخ برابری دلار معادل ۶.۹۱۱ یوان چین اعلام گردید.1399/06/05
13:02:21
5.0 / 5
2325
تگهای خبر: اقتصاد , دلار , سود
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها