توسط محققان پژوهشگاه بیوتكنولوژی كشاورزی صورت گرفت:

تایید كارایی روش تكثیر غیر جنسی نوعی خرما

تایید كارایی روش تكثیر غیر جنسی نوعی خرما

به دنبال دستیابی پژوهشگران پژوهشگاه بیوتكنولوژی كشاورزی به پروتكل تكثیر خرمای «مجول» به روش جنین زایی غیرجنسی، كارایی این تكنیك در تكثیر نهال هایی با زمینه ژنتیكی مشابه با والدین اولیه اثبات شد.


به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، دکتر مهرشاد زین العابدینی، عضو هیات علمی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی با اشاره به موفقیت دکتر ضرغامی از اعضای هیات علمی این پژوهشگاه در دستیابی به این پروتکل تکثیر غیرجنسی خرمای رقم مجول بعد از سال ها تحقیق اظهار نمود: باتوجه به این که این دستاورد به مرحله واگذاری به شرکت های خصوصی و تجاری سازی رسیده، پروژه ای برای اثبات کارایی این روش در تکثیر کشت بافتی خرمای مجول با دقت بالا در دستور کار قرار گرفت.

وی اشاره کرد: از آن جا که احتمال دارد، اعمال تیمارهای مختلف در روش تکثیر انبوه کشت بافتی منجر به بروز تفاوت های ژنتیکی و اپی ژنتیکی بین والدین اولیه و نهال های حاصل شود، می توان این تفاوت ها را با بهره گیری از تکنیک های خاص ژنتیکی و ژنومیکی مورد بررسی و مقایسه قرار داد.

بگفته عضو هیات علمی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی، در ابتدا این ارزیابی ها، بوسیله بررسی نشانگرهای مولکولی SSR صورت گرفت که نشان دهنده ثبات کامل ژنتیکی نهال ها بود.

عضو هیات علمی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی اشاره کرد: باتوجه به احتمال بروز تفاوت های ژنتیکی و اپی ژنتیکی در گیاهان حاصل از تکثیر غیرجنسی با والدین، از دو روش پیشرفته جدید نیز بمنظور ارزیابی دقیق تر و اطمینان کامل از کارایی پروتکل تکثیر غیرجنسی خرمای رقم مجول استفاده شد.

وی ادامه داد: روش اول موسوم به MSAP مبتنی بر استفاده از آنزیم های حساس به متیلاسیون است که در مقایسه با روشAFLP، نسبت به شناسایی تغییرات اپی ژنتیک حساس تر است. با این وجود در این تکنیک هم تنها بخش کوچکی از ژنوم مورد بررسی قرار می گیرد؛ پس برای افزایش حداکثری دقت آزمون از روش مبتنی بر NGS (توالی یابی نسل جدید) استفاده شد که بخش قابل توجهی از ژنوم را با دقت بسیار بالا ارزیابی می نماید.

برمبنای اعلام پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی، زین العابدینی در آخر با بیان این که در تحقیقات خود با بهره گیری از این روش ها، تفاوت بسیار اندکی بین والدین اولیه و نهال های حاصل از پروتکل تکثیر خرمای مجول به روش جنین زایی غیرجنسی مشاهده شد، اظهار نمود: نتیجه این بررسی، اثبات کننده کارایی پروتکل تکثیر غیرجنسی در تولید نهال های تکثیری مشابه با پایه های مادری است.

1399/05/25
13:57:12
5.0 / 5
1664
تگهای خبر: تولید , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها