مدیر كل اعتبارات بانك مركزی تشریح كرد

سازوكار اعطای تسهیلات كمك ودیعه مسكن

سازوكار اعطای تسهیلات كمك ودیعه مسكن

به گزارش فی بگیر مدیركل اعتبارات بانك مركزی، ضمن تشریح سازوكار اعطای كمك ودیعه مسكن (تسهیلات مرابحه كالا و خدمات) به مستأجران كم درآمد اظهار داشت: امروز توزیع بانكی در ۱۵ بانك كشور انجام و سهمیه بانك ها در این حوزه تعیین می شود. توزیع استانی هم به وزارت راه و شهرسازی منعكس شده است، در صورتیكه این وزارتخانه امروز پاسخ لازم را به بانك مركزی عرضه كند، سریعاً ظرف مدت فردا توزیع استانی به همراه دستورالعمل لازم به شبكه بانكی ابلاغ می شود.


به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی، ضمن تشریح سازوکار اعطای کمک ودیعه مسکن (تسهیلات مرابحه کالا و خدمات) به مستأجران کم درآمد اظهار داشت: امروز توزیع بانکی در ۱۵ بانک کشور انجام و سهمیه بانک ها در این حوزه تعیین می شود. توزیع استانی هم به وزارت راه و شهرسازی منعکس شده است، در صورتیکه این وزارتخانه امروز پاسخ لازم را به بانک مرکزی عرضه کند، سریعاً ظرف مدت فردا توزیع استانی به همراه دستورالعمل لازم به شبکه بانکی ابلاغ می شود.

سیدعلی اصغر میرمحمد صادقی درمورد هدف از اعطای تسهیلات «مرابحه خرید کالا و خدمات» اظهار داشت: باتوجه به گرانی های اخیر و بخصوص در بخش مسکن در جهت ایجاد ثبات در بازار اجاره و پشتیبانی از مستأجران کم درآمد در شرایط اقتصادی تحمیل شده بر کشور ناشی از شروع ویروس کرونا، مقرر شد به گروه های های هدف و خانوارها دراین زمینه مساعدت هایی انجام گیرد. براین اساس مبحث اعطای «تسهیلات مرابحه خرید کالا و خدمات» از محل بخشی از منابع مالی اختصاص یافته ستاد ملی مقابله با کرونا در این ستاد عنوان شد.

مقام مسئول بانک مرکزی درباره مشمولان دریافت تسهیلات یاد شده، عنوان کرد: این طرح به منظور پشتیبانی از مستأجران کم درآمد اجرایی می شود و شامل افراد کارگر یا حقوق بگیر ثابت (در خصوص حقوق بگیران ثابت هم اولویت با ازدواج های جدید و خانوارهای پنج نفره و بیشتر)، مشمولان کمیته امداد امام خمینی (ره)، سازمان بهزیستی و زنان سرپرست خانوار می شود. ذکر این نکته ضروریست که تعیین گروه های هدف با مسئولیت وزارت راه و شهرسازی است.

وی درمورد ضمانت هایی که در این طرح از متقاضیان دریافت می شود، خاطرنشان کرد: به منظور اعطای تسهیلات از این افراد ضمانت هایی شامل، کسر از حقوق یا گواهی استفاده از مستمری یا سهام عدالت دریافت می شود و در صورت عدم امکان تأمین موارد ذکر شده از جانب متقاضی، چک، سفته یا ضامن برای پرداخت تسهیلات توسط بانک ها پذیرفته می شود.

میرمحمدصادقی خاطرنشان کرد: در صورتیکه برخی متقاضیان این سه ضمانت یعنی کسر از حقوق، گواهی استفاده از مستمری یا سهام عدالت را نداشته باشند، مشمول بند ۸ ستاد ملی کرونا می شوند و لازم است براین اساس افرادی که در سقف ۱۵ میلیون تومان وام می گیرند، چک و سفته خودشان را بدون ضامن ارائه نمایند و در مورد سقف های ۳۰ و ۵۰ میلیون تومانی تسهیلات هم چک، سفته و یک ضامن دریافت می شود.

مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی با اشاره به اینکه تابحال جلسات گوناگونی با مدیران عامل بانک ها برگزار شده، اظهار داشت: در این جلسات بر ضرورت تسریع و تسهیل در پرداخت این تسهیلات تاکید شده است، ضمن اینکه جلسه دیگری هم در این خصوص با حضور رئیس کل بانک مرکزی برای هماهنگی های بیشتر تشکیل خواهد شد که در این نشست تاکید می نماییم که بانک ها صرفا ضمانت هایی را که ستاد ملی کرونا تعیین کرده است، دریافت کنند.

وی تاکید کرد: در صورتیکه از بانک ها تخلفی سر بزند، متقاضیان می توانند این موارد را به بخش نظارت بانک مرکزی گزارش کنند. این امر به منظور تسهیل شرایط بهره مندی متقاضیان از تسهیلات یاد شده، انجام گرفته است.

میرمحمد صادقی ضمن تاکید بر اینکه تعیین گروه های هدف برعهده وزارت راه و شهرسازی است، اظهار نمود: متقاضیان در سامانه ابن وزارتخانه ثبت نام کنند و این وزارتخانه مسئولیت ثبت نام، کنترل و پالایش نهایی را برعهده دارد، ازاین رو در این حوزه صرفا افرادی به شبکه بانکی معرفی می گردند که وزارت راه و شهرسازی آنها را معرفی نماید.

مقام مسئول بانک مرکزی با اشاره به اینکه افراد به تدریج به شبکه بانکی معرفی می گردند، اظهار داشت: به منظور پیشگیری از ازدحام، افراد به صورت تدریجی به شبکه بانکی معرفی می گردند و درخواست تسهیلات آنها در بانک ها مورد بررسی قرار می گیرد.

وی درمورد سقف های تسهیلات اعطایی به متقاضیان، اظهار نمود: مقرر شده است مبلغ حداکثر ۲۰۰ هزار میلیارد ریال از محل بخشی از منابع مالی اختصاص یافته به ستاد ملی کرونا به منظور پرداخت تسهیلات خرید مرابحه کالا و خدمات در نظر گرفته شود. براین اساس، تسهیلات یاد شده در سقف های ۵۰۰ میلیون ریال در شهر تهران، ۳۰۰ میلیون ریال در سایر کلانشهرها (شهرهای بالای یک میلیون نفر جمعیت شامل مشهد، اصفهان، کرج، شیراز، تبریز، قم، اهواز و کرمانشاه) و ۱۵۰ میلیون ریال در سایر شهرها، با هدف کمک به تأمین افزایش تحقق یافته در ودیعه اجاره های مسکن اقشار کم درآمد و صدمه پذیر امسال اعطا می شود.

سیدعلی اصغر میرمحمد صادقی با اشاره به اینکه این تسهیلات به دو صورت قابل پرداخت می باشد، خاطرنشان کرد: با بررسی های به عمل آمده و باتوجه به ملاحظات شرعی شورای فقهی بانک مرکزی، دو روش بنا به تمایل و انتخاب متقاضی برای بازپرداخت تسهیلات در نظر گرفته شده است.

وی درمورد روش نخست بازپرداخت اقساط اظهار داشت: در روش نخست، که به صورت یک ساله است، متفاضیان صرفا سود تسهیلات را در ۱۲ قسط خود پرداخت می کنند و بعد از گذشت ۱۲ ماه یک جا تسهیلات را بازپرداخت می کنند و با بانک تسویه می کنند. مبلغ هر قسط بازپرداخت تسهیلات در این روش برای مستأجران، در شهر تهران (تسهیلات ۵۰ میلیون تومانی) تقریباً ۵۴۲ هزار تومان، سایر کلانشهرها(تسهیلات ۳۰ میلیون تومانی) ۳۲۵ هزار تومان و در سایر شهرها (تسهیلات ۱۵ میلیون تومانی) ۱۶۲ هزار و ۵۰۰ تومان است. همینطور نرخ سود در این روش ۱۳ درصد است.

مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی درمورد روش دوم در نظر گرفته شده برای بازپرداخت این تسهیلات عنوان کرد: در روش دوم که به صورت سه ساله و با بازپرداخت ۳۶ ماهه است، روش توامان است؛ بدین معناکه مستأجران بخشی از سود و بخشی از تسهیلات را بازپرداخت می کنند و بعد از گذشت ۳۶ ماه، با بانک تسویه می کنند. در این روش که نرخ آن ۱۲ درصد است، مبلغ هر قسط بازپرداخت مستأجران در تهران (تسهیلات ۵۰ میلیون تومانی) تقریباً ۱ میلیون و ۶۶۰هزار تومان، سایر کلانشهرها (تسهیلات ۳۰ میلیون تومانی) ۹۹۶ هزار تومان و سایر شهرها (تسهیلات ۱۵ میلیون تومانی) تقریباً ۴۹۸ هزار تومان است.

میرمحمد صادقی با اشاره به اینکه تسهیلات یاد شده در چارچوب عقد مرابحه خرید کالا و خدمات است، تاکید کرد: باتوجه به افزایش نرخ اجاره بها مستأجران کم درآمد، برای تأمین هزینه مسکن خود ناگزیر به حذف بعضی از نیازهای زندگی خود شده اند، بنابراین ما هم به دنبال راهکاری در مورد پرداخت این تسهیلات بود تا به لحاظ شرعی و قانونی امکان جبران هزینه های پرداختی از جانب این اقشار بابت تأمین مسکن خود فراهم گردد. در نهایت با تأیید شورای فقهی بانک مرکزی «عقد خرید کالاو خدمات»، برای این مهم در نظر گرفته شد.

مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی خاطرنشان کرد: امروز توزیع بانکی در ۱۵ بانک کشور انجام و سهمیه بانک ها در این حوزه تعیین می شود. ما در بانک مرکزی برآوردهای اولیه را برای توزیع استانی انجام داده ایم و این امر را هفته گذشته به وزارت راه و شهرسازی هم منعکس کرده ایم و می بایست این مهم از جانب آن وزارتخانه نهایی شود تا به همراه دستورالعمل بانکی آن به بانکهای عامل به منظور اجرایی شدن طرح ابلاغ شود. در صورتیکه این وزارتخانه امروز پاسخ لازم را به بانک مرکزی عرضه کند، سریعاً ظرف مدت فردا، توزیع استانی هم به بانک ها ابلاغ می شود و همان گونه که وزارت راه و شهرسازی هم قول مساعد داده است این مهم از روز ۲۱ مرداد ماه به صورت تدریجی صورت گیرد.

میرمحمد صادقی ضمن اشاره به سایر طرح های مساعدت های انجام شده توسط نظام بانکی ناشی از شیوع کرونا، عنوان کرد: باتوجه به اینکه تسهیلات دیگری هم برپایه مصوبات ستاد ملی کرونا همچون پرداخت بیشتر از ۲۴ میلیون فقره تسهیلات یک میلیون تومانی به خانوارهای یارانه بگیر ونیز تسهیلات به بنگاه های صدمه دیده ناشی از شیوع کرونا در حال پرداخت است، در نتیجه بخشی از بانک ها سهمیه شان را در این حوزه صرف کرده اند و در طرح یاد شده آنها در کنار گذاشته شدند. ازاین رو سایر بانک ها که همان ۱۵ بانک را شامل می شود، می توانند از این سهمیه برای اعطای تسهیلات به مستأجران استفاده کنند. البته به نظر می آید این تعداد بانک می تواند پاسخگوی نیاز مردم باشد.

او در آخر تاکید کرد: از آنجایی که برای عملیات پرداخت تسهیلات فوق توسط شبکه بانکی، مهلت زمانی خاصی تعیین نشده است، بنابراین از متقاضیان می خواهیم به تدریج و با رعایت پروتکل های بهداشتی به بانک ها رجوع کنند.

منبع:

1399/05/19
21:14:08
5.0 / 5
2147
تگهای خبر: اقتصاد , پرداخت , خدمات , سهام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها