در گفت وگو با فی بگیر مطرح شد

طرح اقدام ملی مسكن تورم زاست

طرح اقدام ملی مسكن تورم زاست

فی بگیر: كارشناسان اقتصادی ضمن هشدار نسبت به آثار تورمی طرح اقدام ملی مسكن، می گویند كه در شرایط فعلی اقتصادی كشور باید اولویت ها مشخص شود و سپس منابع به سمت آن بخش حركت نماید. بگفته آنان باید بررسی كارشناسی صورت گیرد تا مشخص شود كه حالا مسكن اولویت اقتصاد كشور است یا خیر.


محمد صادق الحسینی در گفت و گو با ایسنا درباره طرح اقدام ملی مسکن توضیح داد: ابتدا باید مشخص شود که هم اکنون اولویت اقتصاد کشور چیست و سپس منابع به سمت آن حرکت نماید.
بگفته وی، بررسی کارشناسی دراین زمینه صورت نگرفته تا مشخص شود که حالا مسکن برای اقتصاد ایران اولویت دارد یا خیر.
این کارشناس اضافه کرد: عدم رعایت دقت در اینگونه طرح ها می تواند آینده اقتصاد کشور را گروگان بگیرد. اینکه گفته می شود بانک مرکزی مقرر است اعتباراتی با نرخ ۹ درصدی به این طرح بپردازد، اثر تورمی بسیار بزرگی دارد. از آنجائیکه اینگونه طرح ها با شتابزدگی و یک جانبه تعیین شده اند، نباید اجازه داد که منابع کشور به سمت بخش هایی برود که اولویت حال حاضر اقتصاد نیست.
وی با اعلان اینکه بانک مرکزی به سبب آثار تورمی نباید اجازه دهد تا منابعش صرف این طرح شود، اظهار داشت: در شرایط کنونی اقتصاد باید منابع به سمت تکمیل راه های ارتباطی و شاهراه های بین المللی ایران برود تا بتواند قسمتی از اقتصاد منطقه را به دست گیرد.
تا زمانی که مشکل اصلی اقتصاد ایران درک نشود، با تخصیص اعتبار مشکلی حل نمی شود
همچنین، یک تحلیلگر دیگر اقتصادی در این زمینه اظهار داشت: زمانی که در اقتصاد یکسری ریسک ها به فعالان اقتصادی و خود اقتصاد تحمیل می شود تا با برهم خوردن چرخه های اقتصادی شاهد یک شکاف اساسی باشیم، سیاست گذار باید بتواند حداقل های نیاز به مسکن را تامین کند و در این راه با حرف زدن نمی توان کار را پیش برد.
وی افزود: رشد اقتصاد ایران بالا نیست و در این شرایط درآمد سرانه و بهبود فضای کسب وکار افزایش پیدا نمی کند.
بگفته این تحلیلگر تا زمانی که مشکل اصلی اقتصاد ایران درک نشود، با تخصیص اعتبار مشکلی حل نمی گردد.
وی با طرح این سوال که منابع این طرح از چه محلی مقرر است تامین شود؟ اظهار داشت: اگر از سمت بودجه می خواهد تامین گردد حالا بودجه درگیر کسری است و اگر می خواهد بوسیله اوراق تامین گردد، این منبع کمک کننده است.
بگفته مولوی نحوه تخصیص اعتبارات دراین زمینه نیز حائز اهمیت می باشد. اینکه اعتبار به مصرف کننده، پیمانکار، کارفرما داده می شود یا خیر. باید از تجربه هایی مشابه دراین زمینه همچون پروژه مسکن مهر درس بگیریم.
منبع:

1399/04/21
21:56:20
5.0 / 5
2196
تگهای خبر: اقتصاد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها