خبری از بورس مسكن نشد!

خبری از بورس مسكن نشد!

با وجود اینكه مسئولان از راه اندازی بورس مسكن، بعنوان پنجمین بورس كشور در هفته جاری آگاهی داده بودند، هفته به انتهای خود رسید و شاهد تحقق این وعده نبودیم!


به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، دهم تیرماه بود که علی صحرایی_مدیرعامل بورس تهران_از راه اندازی بورس املاک، مستغلات و امتیازات آگاهی داد و اظهار داشت: در واقع یک بورس جدید بعنوان پنجمین بورس کشور راه اندازی خواهد شد که در این بازار هم زمینه هم منابع و هم آپارتمان و ملک معامله می شود. البته این متفاوت با سهام شرکت های ساختمانی است.
همین طور اعلام گردید که هدف از راه اندازی بورس مسکن این است که قیمت تمام شده مسکن برای مصرف کننده نهایی کم شود.
در این راستا و طبق وعده مسئولان قرار بود بورس مسکن در هفته جاری راه اندازی شود اما این اتفاق نیفتاد.
بر این اساس، آنچه تحت عنوان بورس مسکن طی ماه های گذشته مطرح شده در واقع صندوق های سرمایه گذاری زمین و ساختمان است و با بورس املاک و مستغلات که مقرر است عموما به فروش دارایی های مازاد شرکت های دولتی بپردازد متفاوت است.
این عرضه املاک در واقع در امتداد قانون رفع موانع تولید انجام می شود. این قانون شرکتهای دولتی تا اختتام امسال فرصت دارند تا املاک و دارایی های مازاد خودرا به فروش برسانند و در غیر این صورت با مالیاتهای سنگین مواجه خواهند شد. دراین زمینه گفته می شود بانک ها به تکاپو افتاده اند تا دارایی های غیر مولد خودرا به نقدینگی نزدیک کنند.
اما صندوق های زمین و ساختمان که از آن بعنوان بورس مسکن یاد می شود ماهیت متفاوت دارد. این طرح که حاصل همفکری وزارت راه و شهرسازی با سازمان بورس است به عرضه پروژه های ساختمانی و حمل و نقل در بازار سهام می پردازد. البته این پروسه هنوز عملیاتی نشده و منتظر اصلاح بخشنامه از طرف دولت به سر می برد.
مطابق این برنامه مقرر است نقدینگی ساخت پروژه های ساختمانی و حمل و نقل بوسیله واگذاری برگه های سهام به متقاضیان تامین گردد.
طبق مدلی که وزارت راه و شهرسازی ارائه کرده پروژه ها به صورت متری عرضه خواهد شد و ظاهراً هر سهم بعنوان یک متر مربع در نظر گرفته می شود. بطور مثال برای واحدی در طبقه چهارم یک ساختمان معادل ۱۰۰۰ برگه سهام با قیمت مشخص تعیین می شود. اگر فردی تمام هزار برگه را خریداری کند در آخر پروژه مالک واحد مد نظر خواهد بود.1399/04/19
23:00:10
5.0 / 5
2441
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها