راهكارهای ساده مدیریت مصرف برق در تابستان كرونایی

راهكارهای ساده مدیریت مصرف برق در تابستان كرونایی

به گزارش فی بگیر بوشهر سخنگوی شركت توزیع نیروی برق استان بوشهر می گوید مصرف برق در تابستان به بیشتر از ۴ برابر افزوده می شود و این مورد ناشی از مصارف و بار سرمایشی است كه اختلاف حدود ۱۴۰۰ مگاواتی را رقم می زند و این افزایش مصرف در تابستان سبب فشار بر تجهیزات شبكه برق می شود.


غلامرضا حشمتی در گفتگو با ایسنا در مورد وضعیت مصرف برق استان بوشهر اظهار داشت: طی روزهای اخیر با عنایت به رشد فزاینده درجه حرارت و شدت گرفتن گرما مصرف برق کشور افزوده شده، به صورتی که مصرف برق روزانه کشور در روز دوشنبه به بیشتر از ۵۶۴۰۰ مگاوات هم رسیده است. در مورد استان بوشهر هم که فصل تابستان قدری زودتر از کشور شروع می شود مصرف برق روند افزایشی داشته و سال جاری شیوع کرونا و خانه نشینی مردم هم مزید بر علت شده و میزان مصرف برق استان بوشهر در روز دوشنبه به حدود ۱۸۵۰ مگاوات رسیده است.
وی اضافه کرد: میزان مصرف انرژی استان بوشهر طی سه ماهه ابتدایی سالجاری نسبت به دوره مشابه سال قبل رشد بیشتر از ۱۰ درصدی داشته که در مقایسه با متوسط کشوری بیشتر از دو برابر رشد را نشان داده است که این مورد ضرورت مدیریت مصرف و جدی گرفتن این مقوله را نشان داده است.
معاون دیسپاچینگ و بهره برداری شرکت توزیع نیروی برق استان بوشهر اظهار نمود: سال قبل و تابستان سال ۹۸ با پشتیبانی مسئولین استان و همراهی مردم و هم استانی های خوب و فهیم شاهد همکاری خوبی در حوزه مدیریت مصرف بودیم و نتیجه ی این همراهی عبور موفق و بدون خاموشی از تابستان بود. سال جاری هم با اقدامات خوبی که توسط شرکت توزیع نیروی برق بوشهر انجام شده امیدواریم شاهد عبور موفق و بدون خاموشی از تابستان باشیم. همچون اقدامات انجام شده می توان به پیگیری در جهت تغییر ساعات کار ادارات که خوشبختانه با پشتیبانی استاندار محترم بوشهر این اقدام از ۱۷ خرداد صورت گرفت و ساعت کاری ادارات کاهش پیدا کرد که منجر به کاهش مصرف برق در ساعات پیک گردید.
این مسئول تصریح کرد: اقدام بعدی عقد بیشتر از ۶۵۰۰ تفاهم نامه همکاری با مشترکین همکار در بخش های صنعتی، کشاورزی و عمومی-اداره ای بوده که این مشترکین همکاری لازم در جهت کاهش مصرف خود در ساعت اوج بار انجام می دهند و شرکت توزیع هم در عوض به آنان پاداش خواهد داد.
سخنگوی شرکت توزیع نیروی برق استان بوشهر تصریح کرد: بیشتر از ۸۰ درصد مشترکان برق استان بوشهر در تعرفه خانگی هستند که سال جاری در این عرصه اقدامات خوبی انجام شده و از سوی وزارت نیرو و شرکت توانیر به این بخش خانگی هم توجه شده است و طرح اعطای پاداش به این مشترکین سال جاری اجرا می گردد، البته پارسال هم این طرح وجود داشت ولی سال جاری با جدیت و پاداش بیشتری برای مشترکان خانگی اعمال خواهد شد.
حشمتی توضیح داد: مشترکان خانگی به دو روش می توانند در طرح مدیریت مصرف و پاسخگویی بار مشارکت داشته باشند، روش اول مشترکینی که طبق الگوی مصرف و زیر سطح الگوی مصرف برق مصرف نمایند که شامل پاداش و تخفیف ۱۶ درصدی در تعرفه برق می شوند یعنی نسبت به کسانی که الگوی مصرف را رعایت نکردند تعرفه برق آنها ۱۶ درصد ارزانتر محاسبه می گردد. روش دوم مشترکانی که مصرف برقشان را نسبت به دوره مشابه سال قبل خود کاهش بدهند و به ازای هر میزان کاهش، دو برابر پاداش می گیرند. یعنی اگر مشترکی ۱۰ درصد صرفه جویی انجام بدهد و مصرف برق خویش را نسبت به سال قبل کم کند، ۲۰ درصد در صورتحساب برق مصرفی تخفیف اعمال خواهد شد؛ به نحوی که حتی اگر بتواند ۵۰ درصد کاهش را نسبت به دوره مشابه سال قبل انجام دهد صورتحساب برق مشترک مجانی محاسبه می گردد.
وی اضافه کرد: سال قبل در این طرح حدود ۲ میلیارد تومان پاداش به مشترکین هم استانی تعلق گرفت، سال جاری با عنایت به این که اقدامات اطلاع رسانی و تبلیغی خوبی از سوی شرکت توزیع برق انجام شده امیدوار به همراهی مشترکین و تعلق گرفتن پاداش بیشتری به آنان هستیم.
معاون شرکت توزیع نیروی برق استان بوشهر با اشاره به روش های مدیریت مصرف و راه های برخورداری از پاداش های خوش مصرفی به ایسنا اظهار داشت: مدیریت مصرف برق به معنای مصرف نکردن نیست بلکه به مفهوم صحیح مصرف کردن است که با درست مصرف کردن هم خودمان و همه مردم استان از نعمت برق مطمئن و پایدار برخوردار می شوند و هم به خادمین خود در صنعت برق کمک می کنند تا در فصل تابستان شرمنده مردم عزیز نشوند و خدمات شایسته ای به آنها عرضه کنند.
سخنگوی توزیع نیروی برق استان بوشهر توضیح داد: چند روش ساده مدیریت مصرف را عرض می کنم که بر خلاف آنچه فکر می نماییم مدیریت مصرف کار سختی است متوجه می شویم با اقدامات ساده ای می توان حتی بیشتر از ۱۰ درصد صرفه جویی در مصرف برق داشت. نخستین روش استفاده از نور طبیعی در طول روز و خاموش کردن لامپ های اضافی است که یکی از طریق های موثر کاهش مصرف برق است به صورتی که برابر بررسی های انجام شده و به صورت مستند مطالعه شده اگر هر کدام از مشترکان ما در استان بوشهر یک لامپ اضافی حتی ۴۰ وات خویش را خاموش کنند معادل ۱۶ مگاوات کاهش مصرف در استان بوشهر که معادل یک نیروگاه کوچک یا متوسط صرفه جویی صورت می گیرد.
این مسئول خاطرنشان کرد: روش دوم جا به جایی زمان استفاده از لوازم خانگی ضروری مانند جارو برقی، لباسشویی، ماشین ظرفشویی، اتو و عدم به کار گیری این وسایل در زمان اوج مصرف است. یعنی در بازه زمانی ۱۳ الی ۱۷ از این وسایل استفاده نکنیم؛ در عوض در زمان های کم بار شبکه نظیر ساعات ابتدایی بامداد و یا میانی شب و روزهای تعطیل از آنها استفاده نماییم که در آن ساعات تعرفه برق ارزانتری شامل حال ما می شود. در ساعت اوج مصرف تعرفه برق گرانتر است. یکی دیگر از طریق ها استفاده از وسایلی مثل ماشین ظرفشویی و لباسشویی با حداکثر ظرفیت است، به جای اینکه با نیمه ظرفیت چند بار در طول هفته یا روزانه چندین بار استفاده نماییم صبر نماییم ظرفیت آنها تکمیل شود تا تعداد دفعات کمتری روشن شوند.

غلامرضا حشمتی اظهار نمود: یکی دیگر از راهکارهای اثرگذار خصوصا در استان گرمسیر بوشهر که کاربرد زیادی دارد، تنظیم درجه ترموستات کولرهای گازی بر روی دمای آسایش یا ۲۴ درجه که دمای مطلوبی است و سبب کاهش ۳۰ درصدی مصرف برق کولرها می شود. بر مبنای بررسی هایی که صورت گرفته اگر مشترکین ما در استان بوشهر بتوانند دمای ترموستات کولرهای خویش را بر روی ۲۴ درجه تنظیم کنند شاهد کاهش ۲۵۰ مگاواتی در پیک مصرف برق استان خواهیم بود و تأثیر به سزایی در کنترل پیک خواهد داشت. راهکار دیگر استفاده از لامپ های ال ای دی به جای لامپ های حبابی و حتی مهتابی است که هم طول عمر چند برابری دارند و هم مصرف پایین تری نسبت به لامپ های حبابی و سایر لامپ های پر مصرف دارند که این مطمئنا سبب کاهش صورتحساب برق مصرفی و هم کاهش مصرف برق استان خواهد شد.
وی افزود: یکی دیگر از مواردی که هم تأثیر خیلی خوبی در مصرف انرژی منازل دارد و حتی سبب کاهش آلودگی صوتی می شود استفاده از پنجره های دو جداره به جای پنجره های معمولی است که از اتلاف انرژی تا میزان ۷۵ درصد جلوگیری می کند.
معاون بهره برداری شرکت توزیع نیروی برق استان بوشهر خاطرنشان کرد: سوال دیگری که در بیشتر مواقع پرسیده می شود و ناشی از نگرانی مردم بابت تأمین برق در فصل تابستان که نگرانی به حق و به جایی است اینکه آیا در تابستان خاموشی خواهیم داشت یا خیر. من در پاسخ به این سؤال باید بگویم که صنعت برق استان بوشهر با وجود محدودیت های منابع که طی سال های اخیر گریبان گیر کشور و استان شده اقدامات قابل توجه و خوبی برای پاسخگویی نیاز مصرف مشترکین انجام داده و توسعه های خوبی در صنعت برق استان و کشور صورت گرفته است.
این مسئول عنوان کرد: مطمئنا در فصل تابستان که مصرف برق به شدت افزوده می شود و جالب است بدانید در استان بوشهر مصرف برق در تابستان به بیشتر از ۴ برابر افزوده می شود یعنی ماکسیمم مصرف برق در زمستان در لحظات اوج حدود ۴۰۰ مگاوات است که این امر در تابستان به بیشتر از ۱۸۰۰ مگاوات می رسد و این مورد ناشی از مصارف و بار سرمایشی است که در فصل تابستان اتفاق می افتد و این اختلاف بین ۱۸۰۰ تا ۴۰۰ مگاوات همه ناشی از مصارف سرمایشی است. این افزایش مصرف در تابستان سبب فشار بر تجهیزات شبکه برق می شود و این تجهیزات در شرایط پر باری قرار می گیرد و مطمئنا تداوم شرایط پر باری احتمال بروز حوادث را زیاد می کند. این نخستین خطری است که در فصل تابستان امکان دارد برای تجهیزات و تاسیسات برقی اتفاق بیافتد، البته با تدابیری که اندیشیده شده امیدواریم در این حوزه مشکلی پیش نیاید و توسعه ای که صورت گرفته تا حدود زیادی پاسخگوی این نیاز هست.
سخنگوی توزیع نیروی برق استان بوشهر بیان نمود: در صنعت برق کشور برای تأمین برق مشکل حادی که وجود دارد، فقط برای حدودا ۳۰۰ ساعت در طول سال است یعنی برای تمام طول سال ظرفیت کافی برای تأمین برق کشور وجود دارد ولی در طول این ۳۰۰ ساعت که در فصل تابستان قرار گرفته صنعت برق برای تأمین نیاز مشترکین به سختی می افتد و از سویی هم سرمایه گذاری هنگفتی برای تأمین برق این ساعات محدود نیاز است و در تمام دنیا هم به جای اینکه ساعات اوج مصرف را که ساعات محدودی است را با سرمایه گذاری هنگفت پوشش دهند با صرفه جویی و جابه جایی مصرف از آن ساعات به ساعات کم بار این نقیصه را جبران می کنند که در استان ما اگر صرفه جویی ۱۰ درصدی مشترکین برق و مدیریت مصرف ۱۰ درصدی اتفاق بیافتد از این تابستان هم بدون خاموشی و تحمیل هزینه های اضافی به کشور عبور می نماییم.
حشمتی افزود: به صورت خلاصه عرض کنم که اگر طبق سال قبل با همراهی خوب و مدیریت مصرف هم استانی های عزیز اتفاق بیافتد و بتوانیم مدیریت و کاهش مصرف ۱۰ درصدی را اعمال نماییم ان شالله تابستان بدون خاموشی در پیش خواهیم داشت. با عنایت به این که از سوی توانیر برای همه استان ها سقف مصرفی تعیین می شود، انتظار دارند این سقف مصرف رعایت شود و از سقف عبور نکنیم.
وی تصریح کرد: خوشبختانه در ایام گذشته تابستان و طی روزهای اخیری که پشت سر گذاشتیم با همراهی خوب واحدهای صنعتی و ادارات و مردم عزیز توانستیم بیشتر روزها را زیر سقف و الگوی تعیین شده از سوی توانیر باشیم ولی اگر از این سقف تجاوز نماییم احتمال اعمال خاموشی به استان ما بیشتر از استان هایی است که سقف مصرف را رعایت کرده اند.
معاون بهره برداری شرکت توزیع نیروی برق استان بوشهر با اشاره به اینکه انتظار نداریم مردم در گرمای تابستان کولرهایشان را خاموش کنند بلکه مصارف غیر ضروری را کاهش دهند، اظهار داشت: امیدواریم با همراهی مردم عزیز و کاهش و مدیریت مصرف ۱۰ درصدی شرمنده مردم عزیز نشویم و تأمین برق مطمئن و مستمری داشته باشیم خصوصا اینکه در شرایط سخت سال جاری -با توجه به انتشار ویروس کرونا- تأمین مداوم برق مراکز درمانی و منازل مردم اهمیت بیشتری دارد و در بسیاری از خانه ها امکان دارد بیمارانی وجود داشته باشد و قطع برق به آنها سختی هایی تحمیل کند که امید است با تدابیر اندیشیده شده در مجموعه صنعت برق و همراهی خوب مردم عزیز به خوبی از تابستان عبور نماییم.
منبع:

1399/04/18
14:07:45
5.0 / 5
2230
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها