مشكلات مالی یا ...؟

صدای كاركنان نفت این دفعه از بالای چوبه دار!

صدای كاركنان نفت این دفعه از بالای چوبه دار!

اعتراض كاركنان نفتی چند سالی است كه از چاه های نفت به گوش می رسد. این دفعه صدای یكی از این كاركنان از بالای چوبه دار شنیده شد! اعتراضی كه تا كنون مشخص نشده گله از شرایط مالی و پرداختی ها بوده یا ریشه در مسائل دیگری داشته است.


به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، روز چهارشنبه ۲۱ خردادماه یک جوان اهوازی به نام عمران محمدی روشن، خویش را در محدوده چاه نفتی شماره ۱۹ در میدان نفتی یادآوران به دار آویخت. ابتدا اعلام گردید او به علت عدم پرداخت حقوق ماهیانه از جانب پیمانکار خویش را به دار آویخته است اما مؤسسه نظم آفرینان ایمان در واکنش به این مورد با انتشار اطلاعیه ای که در سایت وزارت نفت هم انتشار یافته است، جزییاتی درباره فعالیتهای مرحوم روشنی مقدم عرضه داد و اعلام نمود که پرداخت حقوق کارکنان شرکت فقط شش روز به تاخیر افتاده است که نمی تواند دلیل خودکشی باشد.
در این اطلاعیه آمده است: "حقوق و مزایای ماه اسفند و عیدی و سنوات مرحوم محمدی روشن به صورت کامل و برپایه قانون کار و قرارداد منعقده پرداخت شده است که مدارک روزهای حضور ایشان در محل کار و اسناد پرداختی در پیوست یک عرضه شده است. در تاریخ ۲۹ اسفند ۱۳۹۸ قرارداد ایشان به علت یک مشکل شخصی تمدید نشد و بازگشت به محل کار ایشان منوط به حل آن مشکل شد که بر مبنای مدارک موجود که در صورت نیاز قابل عرضه است، متعاقبا مرحوم به مدت ۲۱ روز در مؤسسه شفا تحت مداوا قرار گرفته و بعد از طی این دوران با مساعدت این مؤسسه به محل کار خود بازگشته است.
لازم به ذکر است که موعد پرداخت حقوق اردیبهشت، بر مبنای روال در پانزدهم ماه بعد یعنی نیمه خرداد بوده است که تا به امروز با شش روز تاخیر و دیرکرد روبرو شده است؛ حال قضاوت با افکار عمومی و وجدان های بیدار است که آیا شش روز دیرکرد می تواند انگیزه ای برای ارتکاب به خودکشی آن هم در محل کار باشد؟ اساسا علل و عوامل و انگیزه وقوع این حادثه تلخ را باید در جای دیگری به جز محیط کار جست و ضروریست بار دیگر متذکر شویم که علل و عوامل وقوع این حادثه تلخ ارتباطی به محیط کار و مسائل کاری ندارد.
همینطور مؤسسه نظم آفرینان ایمان کلیه مدارک و مستندات موجود و مورد درخواست مقامات قضایی را تحویل مسئولین ذی ربط داده است. این مؤسسه خویش را مؤظف به ادای تمامی حق و حقوق قانونی در قبال همکار مرحوم و خانواده محترم ایشان دانسته و از انجام هیچ وظیفه ای فروگذار نخواهد کرد. "
دستور ویژه زنگنه برای پیگیری حادثه
این مورد تا آنجا پیش رفت که وزیر نفت در حکمی محمدرضا شمسایی، مشاور امور عمرانی خویش را برای پیگیری علت واقعی حادثه خودکشی یکی از کارکنان شاغل در شرکت پیمانکاری دست دوم تأسیسات میدان نفتی یادآوران مأمور کرد تا مبحث را از جوانب مختلف بررسی و گزارش آنرا به همراه پیشنهاد خود ارائه نماید. در این حکم آمده است: "با توجه به حادثه تاسف بار خودکشی یکی از کارکنان حراستی شاغل در یکی از پیمانکاران دست دوم در منطقه یادآوران، بدینوسیله به جنابعالی مأموریت داده می شود که به اتفاق آقای فهیمی تبار، مدیرکل منابع انسانی وزارتخانه، با فوریت برای شناخت علت واقعی حادثه، نسبت به بررسی میدانی مبحث از جوانب مختلف و کسب اطلاعات از دستگاه ها و مقامات مرتبط، اقدام نموده و نتیجه را همراه با پیشنهاد، مستقیماً به اینجانب گزارش نمایید. علاوه بر این، ضمن دلجویی حضوری از بازماندگان محترم مرحوم عمران روشنی مقدم، لطفاً مراتب تسلیت اینجانب را هم به ایشان ابلاغ فرمایید."
حقوق، علت خودکشی کارگر شرکت نفتی نبوده است
روز گذشته هم ارسلان غمگین - مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان - در اینباره به ایسنا اظهار داشت: بررسی های اولیه درباره خودکشی کارگر شرکت نفتی در هویزه نشان داده است که مسئله پرداخت حقوق، علت خودکشی نیست و دستگاه قضا بهتر می تواند در مورد علت خودکشی اظهار نظر کند.
به قول وی، آخرین حقوق این فرد در تاریخ ۱۸ اردیبهشتماه به وی پرداخت شده بود که البته مربوط به حقوق ماه فروردین بوده است و یک ماه حقوق معوق که مربوط به اردیبهشت ماه است باید از جانب شرکت به وی پرداخت می شد.
با این حال، همکاران مرحوم در مصاحبه هایی که تابحال با رسانه های مختلف داشته اند، به مشکلات معیشتی وی اشاره کردند و گاها گفته شده که قراردادهایی که پیمانکار با آنها منعقده کرده رویه درستی نداشته و باعث اعتراض آنها هم شده است.
به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، در مجموع از سویی نمی توان مشکلات مالی و اقتصادی کارکنان را به صورت کامل نادیده گرفت و از طرفی خودکشی برای تاخیر شش روزه حقوق هم چندان منطقی به نظر نمی رسد و آنچه مسلم است کلاف بی سر و ته این ماجراست که برای روشن شدن جوانب آن باید منتظر بررسی دستور وزیر نفت به مشاور امور عمرانی خویش را برای پیگیری علت واقعی حادثه خودکشی ماند.
منبع:

1399/03/26
15:22:53
5.0 / 5
2452
تگهای خبر: اقتصاد , پرداخت , دستگاه , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها