دلار صعودی ماند

دلار صعودی ماند

به گزارش فی بگیر تشدید تنش های بین چین و آمریكا سبب ثبت دور تازه ای از صعود دلار شد.


به گزارش فی بگیر به نقل از رویترز، در شرایطی که اقتصاد آمریکا با بدترین شرایط اقتصادی خود در طول ۹ دهه اخیر روبرو شده، جروم پاول، رئیس بانک مرکزی این کشور در سخنانی گفته است نظام بانکی این کشور به حد کافی برای پشت سر گذاشتن این بحران نیرومند است. هم اکنون بیشتر از ۳۸ میلیون نفر در آمریکا برای دریافت مزایای بیکاری درخواست داده اند و انتظار می رود رشد اقتصادی به پایین ترین سطح خود از زمان بحران سال ۱۹۲۹ برسد.
کوین هاست، مشاور اقتصادی کاخ سفید از احتمال رسیدن نرخ بیکاری آمریکا به بالای ۲۰ درصد و طولانی شدن روند بازگشت سطح فعالیتهای اقتصادی به زمان پیش از بحران کرونا سخن گفته است.
وقایع معاملات ارز هم چنین تحت تأثیر اخبار مربوط به تشدید جنگ تجاری آمریکا با چین قرار دارد. بعد از جدال لفظی بین واشنگتن و چین بر سر مقصر بودن طرف چینی در انتشار کرونا در جهان، حالا بعضی از قانون گذاران آمریکایی به دنبال تحریم چین به بهانه دخالت چین در امور داخلی هنگ کنگ هستند. از طرفی وانگ یی، وزیر خارجه چین به آمریکا در مورد به راه انداختن یک جنگ سرد دیگر اخطار داده است.
تاکویا کاندا، کارشناس مسایل اقتصادی در موسسه گیتیم ریسرچ اظهار داشت: اصلی ترین نگرانی معامله گران هم اکنون مربوط به تنش ها آمریکا و چین است. وضعیت قبلا هم بد بود و حالا بدتر شده است و این یک شرایط دشوار برای دارایی های پرریسک است.
اختلاف بین آمریکا و چین سبب شده است تا معامله گران دست به عصاتر از گذشته نسبت به خرید و فروش ارز اقدام نمایند چون که آنها نگران اند روابط دو طرف به سطح پرتنش سال قبل بازگردد. چین هم چنین بعد از آن که استرالیا خواستار تحقیقات بین المللی در مورد نقش پکن در انتشار کرونا در جهان شد، واردات گوشت خود از استرالیا را قطع و سفیر این کشور در کانبرا هم از احتمال اعمال تحریم هایی بر ضد استرالیا اطلاع داد.
از طرفی بعد از مدت ها کش و قوس فراوان یک گام بزرگ بر سر نهایی شدن بسته محرک اقتصادی در سطح منطقه یورو و اتحادیه اروپا برداشته شد و رهبران فرانسه و آلمان بعنوان دو قطب اصلی اقتصادی منطقه یورو بر سر تخصیص یک بسته محرک ۵۰۰ میلیارد یورویی به توافق رسیدند. انتظار می رود در شرایطی که رشد اقتصادی خیلی از کشورهای اروپایی همچون آلمان، فرانسه و ایتالیا منفی شده است، این بسته بتواند تا حدی به بازگشت سریع تر اقتصادهای اروپایی به مدار مثبت رشد کمک نماید.
پیش از این اختلافات درونی گسترده بین کشورهای عضو اتحادیه اروپا سبب بی عملی بانک مرکزی اروپا شده بود، آن هم زمانی که دیگر همتایان این بانک به سرعت برای احیای رشد اقتصادی دست به کار شده اند. در ژاپن بانک مرکزی این کشور یک تریلیون دلار و در آمریکا فدرال رزرو حدود ۲.۵ تریلیون دلار اعتبار و نقدینگی مختلف برای پشتیبانی از بخش های مختلف اقتصادی در نظر گرفته اند.
در آسیا هم عملکرد ناامیدکننده اقتصاد ژاپن ادامه دارد؛ صادرات این کشور تا آخر ماه آوریل با کاهش ۲۲ درصدی نسبت به ماه قبل روبرو شده است که این رقم در طول یک دهه اخیر بی سابقه بوده است. در طرف واردات هم ژاپنی ها ۷.۹ درصد کمتر از ماه قبل واردات داشته اند. این در شرایطی است که نرخ بیکاری در ژاپن هم تا آخر ماه مارس با ۰.۱ درصد افزایش نسبت به ماه قبل به ۲.۵ درصد رسیده است. عملکرد ضعیف سومین اقتصاد بزرگ جهان آن هم در شرایطی که با عنایت به تعویق افتادن مسابقات المپیک، احیانا شاهد تداوم این روند خواهیم بود سبب شده است تا یمن در ایام اخیر نتواند به خوبی از فضای پرریسک اقتصاد جهانی بهره برداری کرده و بیشتر از پیش صعود کند.
از طرفی ویروس کرونا کماکان قربانی می گیرد هر چند که با کند شدن سرعت شیوع آن در خیلی از مناطق روند بازگشایی کسب و کارها شروع شده است.
تابحال بیشتر از پنج میلیون و ۵۰۳ هزار و ۴۵۹ مورد مبتلا شدن به کرونا گزارش شده است که در این بین ۳۴۶ هزار و ۷۷۴ نفر جان خویش را از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با ۹۹ هزار و ۳۰۰ نفر، انگلیس با ۳۶ هزار و ۷۹۳ نفر، ایتالیا با ۳۲ هزار و ۷۸۵ نفر، اسپانیا با ۲۸ هزار و ۷۵۲ نفر و فرانسه با ۲۸ هزار و ۳۶۷ نفر بوده است.
اریک برگر، کارشناس بازار ارز در بانک مرکزی کانادا اظهار داشت: حالا نگاه معامله گران به دور تازه تنش های لفظی بین پکن و واشنگتن دوخته شده است و اگر وضعیت آرام تر نشود، شاهد آغاز دور دوم جنگ تجاری بین دو اقتصاد نخست جهان خواهیم بود. در این صورت نرخ برابری دلار و یوان بخصوص در مقابل ارزهای امن شاهد تغییرات گسترده ای خواهد بود و شاهد ثبت رکوردهای جدیدی از ارزهایی نظیر ین و فرانک خواهیم بود.
شاخص دلار
شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می گیرد، در معاملات امروز با ۰.۲۲ درصد افزایش نسبت به روز قبل و در سطح ۹۹.۹۴۲ واحد بسته شد. نرخ برابری هر فرانک سوئیس معادل ۱.۰۲۷ دلار اعلام گردید.
ارزهای اروپایی
داده های جدید انتشار یافته از منطقه یورو نشان داده است که کشورهای اروپایی با حادترین بحران اقتصادی یک دهه اخیر خود رو به رو شده اند. طبق اعلام مرکز آمار اروپا، متوسط رشد اقتصادی ۱۹ کشور عضو منطقه یورو در سه ماهه نخست سال جاری در مقایسه با سه ماهه پایانی سال قبل ۳.۸ درصد و در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۳.۲ درصد کمتر شده است. از طرفی میزان تجارت خارجی کشورهای عضو منطقه یورو در ماه مارس نسبت به مدت مشابه سال قبل با افت ۱۲.۱ درصدی روبرو شده و به ۱۵۳.۳ میلیارد یورو رسیده است.
در انگلیس هم وضعیت چندان بهتر نیست و داده های منتشرشده توسط وزارت دارایی انگلیس نشان داده است که کسری بودجه این کشور در ماه آوریل به ۶۱.۳۶ میلیارد پوند افزایش یافته است که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل حدودا ۵.۵ برابر شده است! بانک مرکزی انگلیس برای سالجاری، رشد اقتصادی منفی ۱۴ درصد پیشبینی کرده است و این رقم حتی از سال های زمان جنگ جهانی اول و دوم هم منفی تر است.
در تازه ترین دور از معاملات، پوند با افت ۰.۰۶ درصدی نسبت به روز قبل خود و به ازای ۱.۲۱۷ دلار مبادله شد. یورو ۰.۲۴ درصد پایین رفت و با باقی ماندن در کانال ۱.۰۸ به ۱.۰۸۷ دلار رسید.
کیث تمپرتون - تحلیلگر بازار سرمایه در موسسه تاویرا سکیوریتیز - اظهار داشت: بازارها بین اخبار سیاست های محرک پولی، آمار جدید مبتلایان به کرونا و داده های بد اقتصادی گیر کرده اند و فکر می کنم این وضعیت فعلا ادامه خواهد داشت.
ارزهای آسیایی
در معاملات بازارهای ارزی جهانی، همینطور هر دلار با ۰.۰۷ درصد افزایش به ۱۰۷.۷۱۴ ین رسید. در مقابل همتای استرالیایی، هر دلار آمریکا به ازای ۱.۵۳۱ دلار مبادله شد. همینطور نرخ برابری دلار معادل ۷.۱۳۹ یوان چین اعلام گردید.1399/03/05
22:46:22
5.0 / 5
2676
تگهای خبر: اقتصاد , تجارت , دلار , سرمایه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها