ارز دیجیتالی چین رقیب جدید دلار؟

ارز دیجیتالی چین رقیب جدید دلار؟

فی بگیر: بانك مركزی چین عملیات پایلوت ارز دیجیتالی خودرا شروع كرد.


به گزارش فی بگیر به نقل از اسپوتنیک، در شرایطی که نقش چین از اقتصاد جهانی رو به گسترش است، این کشور به دنبال استقلال مالی و کاهش وابستگی خود به دلار در مبادلات مالی با دیگر کشورهاست؛ خصوصاً حالا که شعله اختلافات تجاری بین این کشور با آمریکا باردیگر شعله ور شده است. انتظار می رود بانک مرکزی چین اولین بانک مرکزی در جهان باشد که ارز دیجیتالی خودرا عملیاتی کند.
مرکز تحقیقات ارزهای دیجیتال که بازوی اصلی اجرای این پروژه در بانک مرکزی چین شمرده می شود، به روزنامه " ساوث چاینا مورنینگ پست" اطلاع داده است که طرح آزمایشی راه اندازی این ارز در چهار شهر شنژن، سوژو، ژیونگ آن و چنگدو شروع شده است.
استفاده از این ارز دیجیتالی که فعلا "دیسپ" نامیده می شود، هم اکنون تنها برای تعداد کمی از بانک ها و کاربران در چهار شهر فوق مهیا شده است. بگفته تری لیو، مدیر گروه مشاورین "وون چین تکنالجی" دیسپ دارای سه تفاوت عمده با سایر ارزهای دیجیتالی نظیر بیت کوین است: نخست اینکه بیت کوین غیرمتمرکز و استخراج پذیر است، درحالی که دیسپ متمرکز و تحت کنترل دولت می باشد، دوم اینکه نردبان دیجیتالی دیسپ توسط دولت کنترل خواهد شد و در بستر سیستم توزیع نخواهد شد و سوم این ارز با هدف استفاده در سیستم تجاری و بازرگانی توسعه می یابد تا بتوان از آن به مانند شکل فعلی پول بهره برد.
توسعه ارز دیجیتالی چین قسمتی از برنامه کلان این کشور برای جهانی سازی یوان است. روزنامه دولتی چاینا دیلی در مقاله ۲۴ آوریل خود گفته بود آمریکا دلار را بعنوان یک سلاح استفاده می نماید و باید وابستگی به آنرا کم کرد.
در ایام اخیر دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا مدعی شده است شواهدی در اختیار دارد که نشان میدهد ویروس کرونا با سهل انگاری چین به خارج درز کرده و این کشور را به اعمال تعرفه های جدید تهدید کرده است.
منبع:

1399/02/17
14:47:16
5.0 / 5
2827
تگهای خبر: آزمایش , اقتصاد , توسعه , دلار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها