رئیس سازمان امور مالیاتی:

مالیات بانك ها را مجبور به تمكین سود سپرده ۱۵ درصدی كرد

مالیات بانك ها را مجبور به تمكین سود سپرده ۱۵ درصدی كرد

به گزارش فی بگیر رئیس سازمان امور مالیاتی با اشاره به اینكه مالیات، سیستم بانكی را مجبور به تمكین از ستاندن سود ۱۵ درصدی از سپرده ها كرد، اظهار داشت: حالا كه نرخ واقعی سود سپرده ها منفی است، ستاندن مالیات بر سود سپرده های بانكی موضوعیت ندارد و سازمان مالیاتی برنامه ای در این حوزه ندارد.به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، امید علی پارسا در پاسخ به ایسنا، درباره اینكه دلیل تمكین بانك ها از سود سپرده ۱۵ درصدی دریافت مالیات از سود سپرده های بالای ۱۵ درصد است، توضیح داد: سیستم بانكی به هر علت سودهای سپرده بیشتر از ۱۵ درصد را پرداخت و دریافت می كردند كه سازمان امور مالیاتی برای تأمین هدف شورای پول و اعتبار و استفاده از ابزار مالیاتی برای اعمال قانون، سود سپرده های بالاتر از ۱۵ درصد كه بانك ها دریافت كرده بودند راه بعنوان هزینه قبول مالیاتی نپذیرفت و نخواهد نپذیرفت.

نقش مالیات در تمكین سیستم بانكی از سود سپرده ۱۵ درصدی

به گفته رئیس كل سازمان امور مالیاتی، سیستم بانكی داشت هزینه ای را برای سود سپرده های بانكی می پرداخت كه سازمان مالیاتی آنرا بعنوان هزینه قانون قبول مالیاتی نمی دانست و سیستم بانكی را مجبور كرد تا از قانون تمكین كند و سودی بالاتر از ۱۵ درصد برای سپرده های بانكی دریافت نكند.

وی كه برنامه رادیو اقتصاد سخن میگفت، در پاسخ به اینكه آیا مالیات بر سود سپرده كه در لایحه پیشنهادی شما به دولت حذف شد، همین بود یا خیر؟ اظهار داشت: خیر، مالیات بر سود سپرده در حقیقت یك بحث نظری است درباره اینكه كسانی كه پول خویش را در بانك سرمایه گذاری می كنند چه میزان سود دریافت می كنند كه به اندازه سود سپرده ای كه سیستم بانكی می پردازد، سپرده گذاران مبلغ اسمی آن دریافت می كنند. اما طبق میزان تورم در حقیقت، آنها پولی را از دست می دهند.

الزام مشاغل به استفاده از كارتخوان در شهریورماه

وی اضافه كرد: زمانی كه نرخ واقعی سود سپرده بانكی از میزان تورم بیشتر باشد، نه تنها چیزی عاید سپرده گذاران نمی گردد بلكه مبلغی هم پرداخت می كنند. دریافت مالیات بر سود سپرده های بانكی زمانی موضوعیت دارد كه سود سپرده ها مثبت باشد. اما وقتی كه حالا نرخ واقعی سود سپرده ها منفی است، مالیات بر سود سپرده های بانكی موضوعیت ندارد و این سازمان برنامه ای در این حوزه ندارد.

پارسا در انتها اظهار داشت: حالا به علت شیوع كرونا، اجرای تمام تكالیف مالیاتی را چند ماهی به تعویق انداخته ایم و حتی عرضه اظهارنامه های مالیاتی را برای مشاغل به جای خردادماه، تیرماه را پیشنهاد دادیم و در شورایعالی هماهنگی اقتصادی هم این مورد تایید شده است و ازاین رو اجبار مشاغل به استفاده از كارتخوان كه قرار بود فروردین ماه عملیاتی شود، به شهریور ماه سالجاری منتقل می شود.


منبع:

1399/02/04
14:08:14
5.0 / 5
2890
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها