بازگشایی تدریجی اقتصاد ایران

بازگشایی تدریجی اقتصاد ایران

فی بگیر: خبرگزاری فرانسه در گزارشی به بررسی حال و هوای این روزهای اقتصاد ایران پرداخت.


به گزارش فی بگیر به نقل از خبرگزاری فرانسه، ایران از روز گذشته به بعضی از كسب و كارها اجازه داد تا باردیگر فعالیت خودرا از سر بگیرند. هم چنین با بازگشت كارمندان به كار، خیابان ها بار دیگر شاهد حضور پرتعداد خودروها شده است. بعضی از كاركنان دولتی نیز كماكان از خانه كار می كنند.
كووید-۱۹ تابحال جان بیش از ۴۳۰۰ نفر را گرفته و بیش از ۷۰ هزار نفر را نیز در ایران مبتلا كرده است. مقامات ایرانی برای جلوگیری از شیوع بیشتر كرونا، دانشگاه ها، مدارس، سینماها، ورزشگاه ها و حرم ها و امامزاده ها را تعطیل كرده است.
آن طور كه صندوق بین المللی پول اعلام نموده، اقتصاد ایران در سال ۲۰۱۸ به میزان ۴.۸ درصد و در سال ۲۰۱۹ به میزان ۹.۵ درصد كوچك شده است. بااینكه رشد صفر درصدی در گزارشات قبلی برای اقتصاد ایران پیش بینی شده بود اما این مساله باتوجه به شیوع ویروس كرونا كمی بعید به نظر می آید.
هم اكنون تحریم های آمریكا و كاهش شدید قیمت نفت در بازارهای جهانی موجب كاهش درآمدهای ارزی ایران در ایام كرونایی شده است و از طرف دیگر دولت برای پشتیبانی از كسب و كارها، معافیت های مالیاتی را در نظر گرفته است.
تصاویر رسانه های محلی از بازگشایی مغازه ها در كرمان و مشهد و حضور بعضی از مردم با ماسك و دستكش در بازارها حكایت دارد. یك مغازه دار ۲۶ ساله و یك فرد ۶۷ ساله ساكن یزد به خبرگزاری فرانسه گفته اند كه بعضی از كسب و كارها فعالیت خودرا از سر گرفته اند اما حضور مشتریان كماكان كمتر از زمان پیش از شیوع بحران است.
انتظار می رود روند بازگشایی مغازه ها در پایتخت نیز به زودی آغاز شود هر چند بعضی از مشاغل غیرضروری فعلا بسته باقی خواهند ماند تا از سرعت شیوع ویروس كرونا كاسته شود.
منبع:

1399/01/24
23:12:23
5.0 / 5
3329
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها