برای تحقق جهش تولید

قوانین مالیاتی و گمركی اصلاح شوند

قوانین مالیاتی و گمركی اصلاح شوند

به گزارش فی بگیر یك كارشناس اقتصادی با اشاره به اینكه بازار سرمایه بستر مناسبی برای تحقق جهش تولید است، اظهار داشت: دولت برای جهش تولید می تواند قوانین مالیاتی و گمركی را به نفع تولید اصلاح كند و دلار ۴۲۰۰ تومانی را از ساختار اقتصاد كشور حذف كند.


بهمن آرمان در گفتگو با ایسنا، درباره راهكارهای تحقق جهش تولید اظهار نمود: یكی از سیاست های اقتصادی مقام معظم رهبری، مردمی كردن اقتصاد است و ایران با داشتن ۱۲ میلیون كد سهامداری در بورس، یكی از بالاترین مشاركت های مردمی در اقتصاد را دارد.
وی افزود: با عنایت به این كه حدود ۸۰ درصد منابع مالی مورد نیاز سرمایه گذاری های جدید از راه بازار سرمایه یا بورس تأمین می شود؛ برای تحقق شعار سالجاری چاره ای نیست كه به سمت اقتصاد مردمی برویم و با شیوه های انگیزشی مردم را برای سرمایه گذاری در فعالیتهای مولد اقتصادی تشویق نماییم.

تجهیز منابع از راه بازار سرمایه
آرمان افزود: برای تكمیل یا انجام طرح ها در بخش هایی همچون صنایع پتروشیمی، صنعت نفت، فولاد و صنایع فلزی نیازمند تكنولوژی خارجی هستیم كه در شرایط فعلی به دلیل وجود تحریم ها امكان فعالیت در این بخش ها وجود ندارد، مگر اینكه گشایشی در سیاست های خارجی ما اتفاق بیفتد.
این كارشناس اقتصادی اضافه كرد: اما تكمیل سدهای نیمه تمام یا مجهز كردن زمین های كشاورزی به سیستم آبیاری نوین كه هم میزان برداشت در هر هكتار را زیاد می كند و هم مصرف آب را كاهش می دهد؛ نیازی به ارز ندارند و با تجهیز منابع از راه بورس می شود این پروژه ها را به مرحله اجرا درآورد و رشد اقتصادی را تحقق بخشید و در نهایت از میزان نرخ بیكاری كاست.
در ادامه وی با اشاره به اینكه با بورس می توان بر نتایج ناشی از تحریم و كرونا غلبه كرد، اظهار داشت: علم اقتصاد متاثر از ارقام و آمار است و توانسته بحران های اقتصادی بزرگی را پشت سر بگذارد و تاثیرات ناشی از شیوع كرونا را هم پشت سر می گذارد.

ارز ۴۲۰۰ تومانی حذف شود
به قول این اقتصاددان، دولت دارای ساختار خودش است و در جهت جهش تولید می تواند قوانین مالیاتی و گمركی را به نفع تولید اصلاح كند، علاوه براین سیستم نرخ ارز فعلی را باید فراموش كند و دلار ۴۲۰۰ تومانی را از ساختار اقتصاد كشور حذف كند.
آرمان با اشاره به اینكه بخش خصوصی هیچگاه اجازه فعالیت پیدا نكرده و در این شرایط باید درباره اینكه می خواهند به بخش خصوصی میدان بدهند یا نه، تصمیم گیری شود، اظهار نمود: عملا رونق تولید پارسال اتفاق نیفتاد و سال جاری كه جهش تولید نامگذاری شده مسئولیت سنگینی بر دوش نهادهای ذی ربط برای تحقق آن گذاشته شده است.
او در آخر سخنانش با اشاره به اهمیت بهبود محیط كسب وكار در جهش تولید، خاطرنشان كرد: قانون بهبود محیط كسب وكار تدوین شده اما برای اجرای آن اقدامات لازم صورت نگرفته و این قانون مشكلات و ابهاماتی دارد كه به صورت علمی تدوین نشده است و باید اصلاح گردد.1399/01/19
12:52:04
5.0 / 5
3587
تگهای خبر: اقتصاد , تولید , دلار , سرمایه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها