سال جهش تولید،

تحقق جهش تولید به چه چیزهایی نیاز دارد؟

تحقق جهش تولید به چه چیزهایی نیاز دارد؟

به گزارش فی بگیر یك كارشناس اقتصادی، تولیدكنندگان و سرمایه گذاران اقتصادی را مهم ترین عاملان جهش تولید دانست و اظهار داشت: اگر به آنها اهمیت بدهیم، تسهیلات برای آنها فراهم نماییم، محیط كسب وكار را برای آنها بهبود بخشیم و فرهنگ تولید و سرمایه گذاری را در جهت سرمایه داری تولیدی تقویت و حمایت نماییم، ما می توانیم فضای مناسب برای جهش تولید را فراهم نماییم.


مرتضی عزتی در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: افزایش تولید در هر كشوری مستلزم داشتن عواملی است كه اگر این عوامل فراهم گردد تولید رشد می كند و اگر آن عوامل یك بار به صورت جهش وار افزایش پیدا كند، در آن شرایط رشد اقتصادی و تولید هم جهش پیدا می كند كه مهم ترین عامل دراین زمینه سرمایه و سرمایه گذاری است.
وی افزود: اگر بتوانیم سرمایه زیادی را برای اقتصاد فراهم نماییم، اصلی ترین عامل جهش تولید را می توانیم فراهم نماییم. دومین عامل در تحقق جهش تولید، نیروی انسانی مناسب می باشد كه حدودا كشور نیروی انسانی مناسب را دارد.

سرمایه لازم برای رشد اقتصادی را فراهم كنید
در ادامه این كارشناس اقتصادی با تاكید براینكه باید به فكر تامین سرمایه لازم برای رشد باشیم، اظهار داشت: متاسفانه سرمایه داخلی چندانی نداریم، اما عوامل دیگری همچون ایجاد روابط اقتصادی مناسب با خارج از كشور كه بتوانیم تولیداتمان را صادر نماییم و به نحوی روابط خارجی خودرا بهبود بخشیم تا بتوانیم از پیوند با خارج از كشور حداكثر منافع را برای رشد اقتصادی فراهم نماییم، می تواند سرمایه خارجی لازم برای جهش تولید را فراهم آورد.
عزتی اضافه كرد: راهكاری مناسب دراین زمینه، پیوند با كشورهایی است كه همسو با تحریم ها نیستند كه می تواند جایگزین موقتی برای رفع تحریم ها باشد. نباید انتظار جهش آنچنانی داشته باشیم، اما در صورتیكه بتوانیم سرمایه و نیروی انسانی برای رشد را فراهم نماییم آن وقت می توانیم انتظار جهش نسبی داشته باشیم.

تولیدكنندگان و سرمایه گذاران اقتصادی؛ مهم ترین عاملان تحقق جهش تولید
وی با اعلان اینكه نگاه سیاست گذاران در بخش های مختلف تولید یكی دیگر از عوامل موثر در تحقق جهش تولید است، اشاره كرد: مهم ترین كسانی كه می توانند جهش تولید را فراهم آورند، تولیدكنندگان و سرمایه گذاران اقتصادی هستند اگر به آنها اهمیت بدهیم و تسهیلات برای آنها فراهم نماییم و محیط كسب وكار را برای آنها بهبود ببخشیم، اگر فرهنگ تولید و سرمایه گذاری را در جهت سرمایه داری تولیدی تقویت و حمایت نماییم، ما می توانیم فضای مناسب را برای جهش تولید فراهم نماییم.
عزتی افزود: اقداماتی همچون فراهم كردن زمینه های مناسب برای پرداخت تسهیلات به تولیدكنندگان همچون مالیات، سیاست های ارزی، سیاستهای واردات و صادرات و... بتوانند كمكی به بهتر انجام شدن جهش تولیدی كنند.

سرمایه گذار بخش خصوصی؛ نیروی اساسی افزایش رشد اقتصادی
این كارشناس اقتصادی درباره نقش دولت و بخش خصوصی، اظهار داشت: اساسی ترین نیرویی كه در دنیا رشد اقتصادی را تامین می كند و آن را بیشتر می كند سرمایه گذار بخش خصوصی است. دولت دراین زمینه از قوه مجریه، قوه قضائیه گرفته تا نهادهایی همچون شهرداری و بنیادها، نقش مهمی در اقتصاد دارند تمام حاكمیت در این مورد نقش دارد و مهمست ولی این نقش در حد زمینه سازی، فرهنگسازی و بهبود فضای اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و... است تا سرمایه گذاران بخش خصوصی بتوانند رشد را جهش بدهند.
او در آخر سخنانش درباره تفاوت رونق تولید و جهش تولید، اظهار نمود: امسال توقع این است كه رشد تولید افزایش شدیدتری پیدا كند. در سال قبل هدف این بود كه كارهای تولیدی راكد مانده، فعال شوند و تولید كنند و به كسب كار رونق بدهند درحالیكه حالا انتظار این است كه رشد شدید اقتصادی داشته باشیم. بعنوان مثال باید رشد اقتصادی ۱۰ تا ۱۵ درصدی فراهم نماییم كه نیازمند سرمایه گذاری بزرگ است و در صورت تامین این سرمایه می توانیم امیدوار باشیم كه به سمت جهش تولید حركت نماییم.
منبع:

1399/01/05
23:56:48
5.0 / 5
3805
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها