عضو شورای عالی بورس در واكنش به تحولات بازار فولاد:

با قیمت گذاری دستوری، اقتصاد ایران اصلاح نمی گردد

با قیمت گذاری دستوری، اقتصاد ایران اصلاح نمی گردد

به گزارش فی بگیر عضو شورایعالی بورس در مورد رویدادهای بازار فولاد كشور كه برخی افراد با فشار به وزارت صمت در كوشش برای برقراری مجدد قیمت گذاری دستوری و اجبار فولادسازان به ارزان فروشی هستند، اظهار داشت: تا زمانی كه مسؤلان تصمیم گیر برای تنظیم بازار فكر كنند كه با دستور می توانند قیمت یك كالا را تعیین كنند، اقتصاد ما اصلاح نخواهد شد.


سعید اسلامی بیدگلی در گفتگو با ایسنا، در مورد اعمال برخی فشارها به تولیدكنندگان محصولات فولادی برای فروش ارزان قیمت و پایین تر از نرخ واقعی محصولاتشان به صنایع پایین دستی و رانت هایی كه تحت تأثیر اعمال سیاست های دستوری تعیین قیمت ها توزیع می شود، اظهار نمود: اگر مقرر است معاملات یك كالا را به سازوكار بازار بسپاریم نباید در آن دخالتی صورت گیرد و باید اجازه داد نظام عرضه و تقاضا قیمت ها را تعیین كرده و تعادل لازم را در بازار ایجاد كند.
وی درپاسخ به اینكه مشكل در بازار كالاهای ایران چیست؟ اظهار داشت: مشكل این است كه یك سمت و حتی در بعضی كالاها هر دو سمت نظام عرضه و تقاضا متاثر از سیاست گذاری های دستوری است؛ یعنی دولت علاوه بر اعمال نظر در سیاست گذاری ها، بعنوان متقاضی و یا عرضه كننده اصلی در مساله تقاضا و یا عرضه هم نقش كلیدی دارد.
دبیر كل كانون نهادهای سرمایه گذاری اعتقاد دارد كه باید همه سازوكارهای بازار در نظام اقتصادی كشور توسعه پیدا كند به شكلی كه امروز بخش بزرگی از مشكلاتی كه اقتصاد ایران به آن گرفتار است، ناشی از عدم شفافیت ها و عدم وجود سازوكارهای بازار در خیلی از بخش های سیاست گذاری و توزیع رانت ها از راه سیاست های دستوری است و تنها راه نجات آن هم سپردن آن به سازوكار بازار است.
اسلامی بیدگلی تصریح كرد: در خیلی از بخش ها باید ببینیم سازوكاری كه می تواند نظام بازار را تقویت كند، چیست و نباید به سمت سیاست های دستوری و قیمت گذاری ها تمایل داشته باشیم. به صورتی كه در بازه های زمانی مختلف و تحت تأثیر شرایط خاص شاهد می باشیم كه عده ای از تولیدكنندگان در یك بخش چون می بینند روند قیمت یك كالا به نفع شان نیست، با نامه نگاری های مختلف به وزارتخانه های مربوطه برای قیمت گذاری آن كالا فشار می آورند، حال آنكه كل ماجرای مشكلات ما در اقتصاد همین سیاست های دستوری است و تا زمانی كه مسؤلان تصمیم گیر برای تنظیم بازار فكر كنند كه با دستور می توانند قیمت یك كالا را تعیین كنند، اقتصاد ما اصلاح نخواهد شد.1398/11/30
15:41:11
5.0 / 5
4440
تگهای خبر: اقتصاد , توسعه , تولید , سرمایه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها