صدور ۱۰۰ میلیارد تومان ضمانت نامه در طرح ملی پوشاك

صدور ۱۰۰ میلیارد تومان ضمانت نامه در طرح ملی پوشاك

به گزارش فی بگیر مدیرعامل صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع كوچك با اشاره به اشغال بیشتر از ۹۰ درصد صنایع كشور توسط صنایع كوچك و متوسط از افزایش ۱۰۰ میلیارد تومانی سرمایه این صندوق در ماه جاری اطلاع داد و اظهار داشت كه این مبلغ برای صدور ضمانتنامه در بخش طرح ملی پوشاك تخصیص داده شده است.


به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، امروز (یكشنبه)، محمدحسین مقیسه در نشستی خبری با اشاره به ناكافی بودن این مبلغ نسبت به گردش مالی در بخش صنایع كوچك و متوسط، اظهار نمود: در سال ۱۳۹۴ سرمایه صندوق سرمایه گذاری صنایع كوچك از ۳۵ به ۱۱۰ میلیارد تومان رسید. با افزایش اعتبار در بهمن ماه سال جاری، سرمایه صندوق هم اكنون ۲۱۰ میلیارد تومان است.
وی با اشاره به خروج این صندوق از فهرست خصوصی سازی در امسال، درباره كارمزدهای این صندوق اظهار داشت: در ضمانت نامه های اعتباری كه حكم وثیقه برای تأمین مالی واحدها را دارد، كارمزد سال اول ۱.۵ درصد است و از سال دوم هر سال ۰.۲۵ درصد به آن اضافه می شود. همین طور كارمزد ضمانت نامه های پیمانكاری ۵۰ درصد كم تر از ضمانت نامه هایی است كه از نظام بانكی دریافت می شود.
مقیسه با اشاره به صدور ۱۹۵۴ فقره ضمانتنامه از آغاز تاسیس این صندوق در سال ۱۳۸۳ تابحال اظهار داشت كه مبلغ این ضمانت نامه ها معادل هزار و ۱۱۶ میلیارد تومان بوده كه تقریباً بیشتر از ۶ برابر سرمایه صندوق، ضمانت نامه صادر گردیده است.
وی همین طور از صدور ۲۴ ضمانت نامه و تمدید ۱۲۰ ضمانت نامه سرمایه گذاری برای صنایع كوچك از شروع سال جاری تا ۱۹ بهمن ماه آگاهی داد و اظهار داشت كه در سال قبل به ترتیب ۸۹ فقره ضمانت نامه صادر و ۱۶۱ فقره ضمانت نامه تمدید شده بود.
مدیرعامل صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع كوچك مشكلات اقتصادی، فضای حاكم بر اقتصاد كشور، سختگیری بانك ها در عرضه تسهیلات و عدم كفایت سرمایه صندوق را همچون علل این افت عنوان نمود.
وی با اشاره به اینكه فضای كسب و كار در كشور به شكلی پیش رفته كه تقاضای دریافت تسهیلات كاهش یافته است، اشاره كرد: باتوجه به سیاست های دولت و وزارت صنعت، معدن و تجارت، در امتداد حفظ و ارتقای وضعیت موجود، در یك سال قبل سیاستی اتخاذ كردیم كه برای طرح های ایجادی، صدور ضمانتنامه متوقف شود.
مقیسه همین طور از پرداخت ۱۲۵ میلیارد تومان خسارت به نظام بانكی برای عدم پرداخت اقساط تسهیلات عرضه شده به صنایع كوچك و متوسط آگاهی داد كه ۴۶ میلیارد تومان از آن وصول شده اظهار داشت: اصول فنی و حرفه ای حكم می كند كه ریسك پذیرش پرونده های صدور ضمانت نامه سنجیده شود، بدین سبب چنانچه صنایع كوچك، ریسك كمتر ۸۰ درصدی برای صندوق نداشته باشند، پرونده های آنها پذیرش می شود.
طرح ملی پوشاك
وی در ادامه درباره مشاركت این صندوق در اجرای طرح ملی پوشاك اظهار نمود: افزایش سرمایه ۱۰۰ میلیارد تومانی صندوق به طرح ملی پوشاك اختصاص خواهد یافت كه از جانب بخش خصوصی اجرا می شود.
به گفته مدیرعامل صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع كوچك این طرح در فاز نخست به صورت پایلوت در استان های كرمانشاه، اردبیل، گیلان، چهارمحال و بختیاری و همدان اجرا می شود و در هر استان حداقل دو واحد صنعتی راه اندازی می شود.
مقیسه اضافه كرد: در صورت پیشرفت موفقیت آمیز، این طرح مقرر است بیشتر از ۵۵ هزار نفر اشتغالزایی مستقیم ایجاد كند و در كنار آن جلوگیری از قاچاق و افزایش صادرات هم از اهداف بعدی این طرح است.
وی درانتها با اشاره به اینكه در دنیا دو سوم اشتغال، ۹۰ درصد كارآفرینی و ۵۰ درصد تولید ناخالص داخلی در بنگاه های كوچك و متوسط كه كمتر از ۵۰ نفر نیروی انسانی دارند صورت می گیرد، اشاره كرد كه صندوق های ضمانت سرمایه گذاری در این بخش به بنگاه هایی كه برای دریافت اعتبار با كسری ضمانت مواجهند كمك می كنند.1398/11/20
14:17:07
5.0 / 5
4593
تگهای خبر: اقتصاد , پرداخت , تجارت , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها