تسهیلات صندوق توسعه ملی برای تامین خوراك پتروپالایشگاه ها

تسهیلات صندوق توسعه ملی برای تامین خوراك پتروپالایشگاه ها

به گزارش فی بگیر معاون امور برنامه ریزی وزیر نفت از انتشار فراخوان طرح های پالایشگاهی و پتروپالایشگاهی با استفاده از سرمایه مردمی آگاهی داد و اظهار داشت: سرمایه گذاران این طرح می توانند از تسهیلات صندوق توسعه ملی برای دریافت خوراك بهره ببرند.


به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، هوشنگ فلاحتیان امروز در نشستی خبری با بیان این كه روح قانون پشتیبانی از راه اندازی پالایشگاه ها و پتروپالایشگاه ها با استفاده از سرمایه گذاران مردمی مبتنی بر این است كه ۳۰ درصد از سرمایه مورد نیاز توسط خود سرمایه گذار تامین و مابقی نیز بوسیله مشاركت، بازار سرمایه و تسهیلات بانكی تامین گردد، اظهار نمود: بعد از راه اندازی پالایشگاه تا مدتی خوراك مورد نیاز پالایشگاه ها و پتروپالایشگاه ها به صورت نسیه در اختیار آنها قرار می گیرد و ما این تنفس خوراكی كه به آنها می دهیم در واقع به سبب این است كه بتواند تسهیلات را پرداخت كند.
بگفته وی خوراكی كه به پالایشگاه ها و پتروپالایشگاه ها تعلق می گیرد، بعنوان تسهیلات از طرف صندوق توسعه ملی است و این بعنوان یك وام برای سرمایه گذاران تلقی می شود و امیدواریم كه در چهار سال آینده با راه اندازی این زیرساخت ها، نفت خام را دیگر به خارج از كشور صادر نكنیم تا هم درآمدها افزایش یابد و هم در مقابل تحریم ها مقاوم شویم.
معاون امور برنامه ریزی وزیر نفت با تاكید بر این كه این طرح در مجلس شورای اسلامی تصویب شده است، اشاره كرد: همه باید در اجرای قانون تلاش داشته باشیم و نمی توان در بازار نفت به بهای اقتصاد ناتوان داخلی حضور داشته باشیم چونكه اگر بتوانیم نفت خام را به فرآورده تبدیل نماییم اساسا موفق خواهیم بود.
فلاحتیان با تاكید بر این مساله كه این طرح ها به ۵۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری نیاز دارد و به تعبیری نیازمند ۵۰۰ تا ۶۰۰ میلیارد تومان سرمایه ریالی است، اظهار نمود: حالا نقدینگی زیادی در جامعه وجود دارد و باتوجه به تحریم و عدم دسترسی به منابع فاینانس می توانیم با سرمایه های مردمی این پتروپالایشگاه ها و پالایشگاه را تاسیس نماییم.
وی با اشاره به ظرفیت تولید نفت خام در كشور اظهار داشت: بر طبق مطالعاتی كه تا افق ۱۴۲۰ تحت عنوان طرح جامع انرژی كشور روی این مساله انجام شده است باتوجه به رشد اقتصادی كشور مشخص شده كه ظرفیت تولید نفت خام به چه عددی خواهد رسید كه در چارچوب این مطالعات در سه سناریو پیش بینی هایی را انجام داده ایم.
معاون امور برنامه ریزی وزیر نفت افزود: اگر بخواهیم ظرفیت تولید نفت خام را افزایش دهیم، سرمایه گذاری زیادی لازم داریم؛ با این وجود باید تلاش نماییم در سال های پیش رو ظرفیت تولید را افزایش دهیم و مصرف انرژی در كشور را بهینه نماییم. اگرظرفیت تولید نفت خام را در نظر بگیریم و مصرف داخلی را از این رقم كم نماییم، حدود دو میلیون بشكه نفت ظرفیت ساخت این پتروپالایشگاه ها خواهد بود و از آنجایی كه ظرفیت این پتروپالایشگاه ها می تواند متغیر باشد، تعداد آن نیز متفاوت خواهد بود و بستگی به طرح ها و مدلهای مالی كه ارائه می شود دارد.
فلاحتیان با بیان این كه مجلس شورای اسلامی در نیمه اول سال جاری قانونی را تحت عنوان پشتیبانی از توسعه پایین دستی نفت خام و میعانات و استفاده از سرمایه های مردمی تصویب كرد، اظهار داشت: مقرر شد تا وزارت نفت ظرف دو ماه بخشنامه اجرایی این قانون را به تصویب هیات وزیران برساند و یك ماه بعد نیز نسبت به اعلام فراخوان عمومی برای جذب سرمایه گذار بمنظور راه اندازی پالایشگاه و پتروپالایشگاه های جدید اقدام نماید.
معاون امور برنامه ریزی وزیر نفت افزود: بعد از تصویب این قانون در مجلس شورای اسلامی در كمتر از دو ماه بخشنامه اجرایی مورد نظر با مشاركت و همكاری بخش های غیردولتی، دولتی و كلیه افرادی كه به صورتی می تواند دراین زمینه صاحب نظر باشند، تدوین شد و این بخشنامه به تصویب هیات وزیران رسید.
وی با بیان این كه هم اكنون ظرفیت تولید نفت خام به ۳.۷ بشكه در روز رسیده است، اظهار داشت: ۱.۷ میلیون بشكه به مصرف داخل می رسد و ظرفیت دو میلیون بشكه ای برای صادرات وجود دارد.
فلاحتیان با بیان این كه هدف تحریم ظالمانه كه بر كشور تحمیل شده این است كه ایران نتواند نفت مازاد خودرا صادر كند، اظهار نمود: یكی از روش های موثر دراین زمینه جلوگیری از خام فروشی است، چونكه لازم است در شرایط فعلی لازم كه نفت خام را به انواع فرآورده و سایر محصولات تبدیل نماییم و به صورتی زنجیره ارزش تولید را توسعه دهیم.
بگفته معاون امور برنامه ریزی وزیر نفت بخشنامه اجرایی راه اندازی طرح های پالایشگاهی و پتروپالایشگاهی در سواحل كشور با استفاده از سرمایه مردمی در كمتر از دو ماه در وزارت نفت تدوین و ۲۹ دی ماه امسال به تصویب هیات وزیران رسیده است، اشاره كرد: فراخوان عمومی راه اندازی طرح های پتروپالایشگاهی ۱۳ بهمن ماه در تارنمای وزارت نفت قرار گرفته است و سرمایه گذاران می توانند درخواست اولیه خودرا برای سرمایه گذاری در طرح های پتروپالایشی تا ۱۷ اسفندماه برای وزارت نفت ارسال نمایند.
فلاحتیان افزود: سرمایه گذارانی كه متقاضی سرمایه گذاری در طرح های پتروپالایشگاهی هستند و كد كاربری دریافت كرده اند از ۲۹ اسفندماه تا ۳۱ اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۹ فرصت دارند اطلاعات خودرا همچون تاییدیه بانك در سامانه بارگذاری كنند.
وی با بیان این كه وزارت نفت تا ۲۹ مردادماه سال آینده نسبت به بررسی مدارك كه متقاضیان سرمایه گذاری، طرح های پتروپالایشگاهی اقدام خواهد كرد، اظهار داشت: بعد از آن ظرف ۲۰ روز مجوزهای لازم صادر می شود.
معاون امور برنامه ریزی وزیر نفت اشاره كرد: اهتمام كرده ایم تا آنچه كه سرمایه گذاران برای ورود به این صحنه نیاز دارند در اختیار آنها قرار گیرد همین طور ششم اسفندماه سال جاری نیز جلسه تكمیلی در این زمینه خواهیم داشت تا توضیحات تكمیلی ارائه شود.
منبع:

1398/11/16
14:59:33
5.0 / 5
4680
تگهای خبر: اقتصاد , پرداخت , توسعه , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها