اسپانیا در یك قدمی زندگی بدون زغال سنگ

اسپانیا در یك قدمی زندگی بدون زغال سنگ

فی بگیر: از گالیسیا در شمال تا آندلس در جنوب، نیروگاه های زغال سوز قدیمی اسپانیا در خاموشی فرو می روند.به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، اسپانیا در سال میلادی گذشته با رشد استفاده از انرژی های تجدیدپذیر و گاز طبیعی كه به نسبت منبع انرژی پاك تری شمرده می شود، استفاده از زغال سنگ را سریع تر از هر كشور دیگری در اروپای غربی كم كرد. زغال سنگ كه در دوران جنگهای جهانی و رونق اقتصادی این منطقه را گرم نگه داشته بود، با فشار فعالان محیط زیستی به مدیران و قانونگذاران برای متوقف كردن روند گرمایش جهانی، به میزان فزاینده ای محبوبیت خودرا از دست داده است.

ایگناسیو گالان، مدیرعامل شركت برق ایبردرولا در مجمع جهانی اقتصاد داووس اظهار داشت: ما عجله داریم، باید سریع حركت نماییم. همه باید سریع حركت كنند. این شركت می خواهد امسال دو نیروگاه زغال سوز باقی مانده خودرا تعطیل كند و ظرفیت نیروی خورشیدی و بادی را جایگزین آنها كند.

طبق اعلام شركت رد الكتریكا، سهم زغال سنگ در برق اسپانیا از ۱۴ درصد در سال پیش به كمتر از پنج درصد كاهش پیدا كرده است. این افت شدید نشانه دیگری از افزایش كم سابقه تولید انرژی های تجدیدپذیر به همراه سقوط كم سابقه قیمت گاز است. انتظار می رود اسپانیا تا اختتام دهه جاری استفاده از زغال سنگ را كنار بگذارد، در صورتیكه انگلیس تا سال ۲۰۲۵ همه نیروگاه های زغال سوز خودرا تعطیل خواهدنمود. آلمان هم هفته گذشته با بزرگترین تولیدكنندگان نیرو برای حذف زغال سنگ توافق كرد.

دیو جونز، تحلیلگر گروه غیرانتفاعی سندبگ در لندن به بلومبرگ اظهار داشت: كاهش تولید زغال سنگ اسپانیا به معنای آن است كه اسپانیا می تواند سریعتر از آنچه دولت تصور كرده بود، زغال سنگ را حذف كند.

آمار "اس اند پی گلوبال پلاتس" نشان میدهد این كشور در سال ۲۰۱۹ هفت درصد زغال سنگ كمتری نسبت به سال قبل از آن سوزاند در صورتیكه این سطح در آلمان ۲۹ درصد كاهش داشت.

دولت اسپانیا سال میلادی گذشته با تعطیلی كارهای معدنكاری زغال سنگ آغاز كرد و با اتحادیه ها قراردادی برای سرمایه گذاری ۲۵۰ میلیون یورو (۲۷۷.۷ میلیون دلار) در مناطقی كه از توقف استخراج زغال سنگ لطمه می بینند، منعقد كرد و این امر امكان داد مالیات سوختن گاز طبیعی در نیروگاه ها حذف شد.

طبق گزارش اندیشكده "كربن ترَكِر"، عواملی كه ضد زغال سنگ به كار افتاده اند به معنای آن است كه نیروگاه های اسپانیایی در سال ۲۰۱۹ با ۹۹۲ میلیون یورو ضرر مواجه گشتند.

بهره مندی از یكی از بهترین منابع تجدیدپذیر در اروپا به همراه كامپیوتر ها كمك كرده است اسپانیا در زمینه خروج از زغال سنگ پیشتاز باشد.

تحلیل مقدماتی نشان داد كه سهم زغال سنگ در سبد تولید برق اروپا در سال ۲۰۱۹ به میزان ۲۳ درصد نسبت به سال ۲۰۱۸ كم شد و در سال ۲۰۲۰ كاهش بیشتری پیدا خواهدنمود.

بر اساس گزارش بلومبرگ، دولت ائتلافی جدید اسپانیا می خواهد قانون جوی را تصویب كند كه بیشتر از یك سال پیش پیشنهاد شد و برمبنای آن، همه برق مورد نیاز باید تا سال ۲۰۵۰ بوسیله انرژی های تجدیدپذیر تامین گردد. اسپانیا ۳۸ درصد از برق مورد نیازش در سال میلادی گذشته را از منابع سبز تامین كرد و طبق طرح مذكور، تا سال ۲۰۳۰ باید این سهم به ۷۴ درصد برسد.
1398/11/04
22:26:34
5.0 / 5
4121
تگهای خبر: اقتصاد , تولید , دلار , سرمایه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها