در دی امسال ثبت شد

افزایش معاملات مسكن در بین التهابات

افزایش معاملات مسكن در بین التهابات

فی بگیر: با وجود نگرانی های منطقه ای كه نیمه دی ماه به وجود آمد و می توانست تاثیراتی در رونق بازار مسكن ایجاد كند، آمار از افزایش 11 و 19 درصدی ماهانه معاملات ملك در شهر تهران و كل كشور حكایت دارد.


به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، دی امسال معاملات ملك در تهران و كل كشور به ترتیب ۱۱ و ۱۹ درصد نسبت به ماه قبل افزایش یافت. این در حالیست كه پیش بینی می شد شاهد افت موقت خرید و فروش مسكن باشیم.
رشد نسبی قراردادهای خرید و فروش مسكن در حالی اتفاق افتاده كه ماه قبل رشد ماهانه معاملات در تهران و كل كشور به ترتیب ۱۲۸ و ۵۲ درصد به ثبت رسید.
آمار سالانه نیز گویای افزایش ۳۵ و۱۲ درصدی خرید و فروش ملك در تهران و ایران طی دی ۱۳۹۸ نسبت به دی ۱۳۹۷ است.
برمبنای اعلام اتحادیه مشاوران املاك تهران، دی امسال بالغ بر ۱۲ هزار و ۴۸ قرارداد خرید و فروش ملك در پایتخت امضا شده كه نسبت به ماه قبل ۱۱ درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۳۵ درصد رشد نشان میدهد.
هم چنین دی ماه ۱۳۹۸ در كل كشور ۵۶ هزار و ۳۹۳ مبایعه نامه امضا شده كه نسبت به ۴۷ هزار و ۹۹ قرارداد خرید و فروش در ماه قبل ۱۹ درصد و نسبت به ۵۰ هزار و ۱۵۸ معامله دی ماه ۱۳۹۷ بالغ بر ۱۲ درصد افزایش یافته است.
درباب قراردادهای اجاره نیز در دی ۱۳۹۸ بالغ بر ۱۱ هزار و ۵۳۹ اجاره نامه در تهران به امضا رسیده كه نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۱۱ و هفت درصد كاهش نشان میدهد.
در كل كشور هم ۴۴ هزار و ۵۱۵ قرارداد اجاره ملك در دی ماه ۱۳۹۸ امضا شده كه نسبت به ماه قبل ۲.۷ درصد كاهش و نسبت به ماه مشابه سال قبل چهار درصد افزایش یافته است.
بازار مسكن در شرایطی به رونق نسبی رسیده كه نرخ ارز در هفته های اخیر ثبات داشته و تنش های منطقه ای نیز فروكش كرده است. با این وجود گزارش هایی از افزایش قیمت های پیشنهادی مسكن در بعضی محله های نیمه شمالی تهران به گوش می رسد اما مشاوران املاك می گویند كه خرید و فروش با نرخ های بالا صورت نمی گیرد و عمده معاملات در واحدهای زیرقیمت انجام می شود.
ماه گذشته آمار بانك مركزی از افزایش عجیب و غریب ۳۴ درصدی قیمت خانه آن هم طی یك ماه حكایت داشت. در كل تهران نیز طبق همین آمار قیمت ها ۸.۵ درصد افزایش پیدا كرد و از میانگین ۱۲ میلیون و ۴۶۰ هزار تومان در هر متر مربع در آبان ماه به متری ۱۳ میلیون و ۵۳۰ هزار تومان در آذرماه رسید.
با این وجود كارشناسان معتقدند این افزایش قیمت ناشی از شوك افزایش قیمت بنزین بوده و ادامه نخواهد داشت. آمار قیمت دی ماه هنوز از طرف وزارت راه و شهرسازی و بانك مركزی اعلام نشده است.
منبع:

1398/11/02
15:04:17
5.0 / 5
4082
تگهای خبر: فروش , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها